Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Nejlepší filmy podle zvěrokruhu: Nechte se zlákat

Petra Duhajská

Petra Duhajská

3. 4. 2010

ZodiacVšemožných žebříčků nejlepších filmů, herců, písní, knih… už bylo vytvořeno nepočítaně. A výsledek je tak jako tak vždy stejný: každému něco chybí, každému něco přebývá. A tak jsem se rozhodla pro trochu jiný přístup. Nabízím výběr nejlepších filmů podle znamení zvěrokruhu. Samozřejmě s jistou dávkou nadsázky.

Znamení zvěrokruhu.

Znamení zvěrokruhu.

Beran – Mlčení jehňátek (USA, 1991, režie Jonathan Demme)

Berani milují nové a neznámé věci, mají tvůrčí schopnosti, jejich plány jsou velkorysé, neberou ohled na podrobnosti. Těší je průkopnická práce, svá povolání vykonávají s velkým nadšením. Ano, i tak by se dal popsat Hannibal Lecter (Anthony Hopkins). Pro silné berany pořádně silné kafe. Bojácná jehňátka by si místo tohoto klasického thrilleru měla dát raději Ovečku Shaun.

Býk – Zuřící býk (USA, 1980, režie Martin Scorsese)

Vytrvalý, energický, odolný. Tak nějak si asi představíme býka. Dva boxeři v ringu mohou působit jako dva bojující býci. I Jake LaMotta (Robert De Niro) se chvílemi chová spíš jako zvíře než jako člověk. A býčí nadání a pochopení pro umění na druhé straně ztělesňuje Martin Scorsese.

Blíženci – Harold a Maude (USA, 1971, režie Hal Ashby)

Jistě, filmů, které se nabízejí u tohoto znamení, je mnoho. Butch Cassidy a Sundance Kid, Bonnie a Clyde, Thelma a Louise, Řidič slečny Daisy a dalo by se pokračovat. Všechny jmenované určitě stojí za vidění. Ale žádný z nich neumí naplnit diváky takovou láskou k lidem, jako už téměř čtyřicet let starý příběh o přátelství mladého Harolda a osmdesátileté Maude.

Rak – Vzpomínky na Afriku (USA, 1985, Sydney Pollack)

Krunýř Raka je pancířem, který ukrývá jemnost, nesmělost a psychickou i fyzickou citlivost. Raci se snaží pomáhat jak nejlépe dovedou. Opět to vezměme přes hlavní hrdinku. Karen Blixenová (Meryl Streepová) byla citlivá a zároveň silná a samostatná žena. Scéna, kdy prosí na kolenou za své africké přátele, dokonale ukazuje vůli pomáhat jiným. K tomu ještě připočtěme, že režisér Sydney Pollack i Meryl Streepová jsou raci, a máme vítěze.

Katherine Hepburnová a Peter O'Toole ve filmu Lev v zimě.

Katherine Hepburnová a Peter O'Toole ve filmu Lev v zimě

Lev – Lev v zimě (Velká Británie, 1968, režie Anthony Harvey)

Lev je vládnoucí znamení, znamení králů. Katherine Hepburnová (zde jako Eleanora Akvitánská) byla hereckou královnou. Peter O’Toole je filmovým králem Irska a přilehlých ostrůvků. Ve Lvovi v zimě navíc představuje krále Jindřicha II. A jeho synovi se později říkalo Richard Lví srdce. Jednoduše královská podívaná pro každého lva či lvici.

Panna – Utrpení Panny orleánské (Francie, 1928, režie Carl Theodor Dreyer)

Na svou dobu převratná práce s kamerou (s celou vizuální stránkou díla) a nezapomenutelný herecký výkon Marie Falconettiové daly vzniknout mistrovskému dílu. Falconettiová byla v jistém smyslu i pannou filmovou. Před Utrpením Panny orleánské (a ani po něm) nikdy v žádném snímku nehrála.

Maria Falconettiová, Utrpení Panny orleánské.

Maria Falconettiová, Utrpení Panny orleánské.

Váhy – Dvanáct rozhněvaných mužů (USA, 1957, režie Sydney Lumet)

Váhy jsou znamením spravedlnosti. A snad v žádném jiném filmu nebyl tak dokonale zachycen moment, ve kterém se jazýček vah má zhoupnout na jednu, nebo na druhou stranu.

Štír – Scorpio Rising (USA, 1964, režie Kenneth Anger)

Jako štír či škorpión se do diváka zabodne film Scorpio Rising. Fascinující půlhodina plná motorek a skvělé hudby. Štírův bodec tohoto filmu probořil mnoho hranic, uměleckých, ale třeba i právních.

Střelec – Lovec jelenů (USA, 1978, režie Michael Cimino)

Střelci jsou vždy velmi aktivní, bývají dobrými pozorovateli, míří přesně, ale někdy také přestřelí. Nebojí se nebezpečí. Někdy v něm nalézají i sebe sama. Lovec jelenů je plný nebezpečí a hlavní tři hrdinové v něm objevují své nejskrytější já. Divák, který na takový objev není připraven, by měl být s tímto válečným dramatem opatrný.

Kozoroh – Casablanca (USA, 1942, režie Michael Curtiz)

Co by to bylo za filmový žebříček, kdyby v něm chyběla Casablanca? Díky kozorohům Humpreymu Bogartovi a Michaelu Curtizovi a jejich duchovní ochránkyni Afrodité se ji sem naštěstí podařilo propašovat.

Humphrey Bogart a Ingrid Bermanová, Casablanca.

Humphrey Bogart a Ingrid Bermanová, Casablanca.

Vodnář – Hlas moře (Španělsko, Francie, Itálie, 2004, režie Alejandro Amenábar)

Vodnáři mají hlubokou, komplikovanou povahu, proto mohou být někdy špatně chápáni. O hlubokých a komplikovaných otázkách vypráví film Hlas moře. Příběh o člověku, který se rozhodl zemřít, protože jeho život pro něj nebyl životem, odpovídá vodnářskému sklonu zabývat se věcmi, které se týkají spíše celku než jednotlivce, například otázkami sociálních a lidských práv.

Ryby – Ryba jménem Wanda (USA, Velká Británie, 1988, režie Charles Crichton, John Cleese)

Ryby mívají silnou fantazii, rády plavou proti proudu. To jistě platí i pro Johna Cleese, jednoho ze zakladatelů Monty Pythonů. A komedie o lupičích a rybě Wandě se také nebojí hledat si svou vlastní cestu ve filmové řece.

Oběhli jsme celý lunární rok a nezbývá, než na závěr doporučit film Zodiac (USA, 2007, režie David Fincher) všem, kteří se nechtějí nechat zaškatulkovat.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Nejlepší filmy podle zvěrokruhu: Nechte se zlákat