Zatímco v České republice je přímá volba prezidenta novinkou, Spojené státy americké jsou v tomto ohledu mazáci. Prezidenta si volí odjakživa a neztrácejí o něj zájem ani po konci jeho mandátu.
Lincoln vstoupí do českých kin 24. ledna. Zdroj: Bontonfilm
Jen málokdo je pro Američany taková osobnost jako právě jejich prezident. Ať už je všemi oblíbený, nebo upadne v nemilost, nikdy se na něj opravdu nezapomene. Postava prezidenta, ať už založená na skutečné osobě, nebo zcela fiktivní, se objevuje ve většině amerických filmů a seriálů. Nezřídka kdy je veřejnost fascinovaná i celými rodinami jako v případě Kennedyů.
Takže zatímco se pomalu rýsuje, kdo se stane prvním českým prezidentem zvoleným přímou volbou, zkraťme si čekání malým přehledem filmů o jeho amerických kolezích, ať už z hluboké minulosti, nebo z nedávné doby.
Nixon
Životopisný film o jednom z nejkontroverznějších amerických prezidentů vznikl v roce 1995. Titulní roli si zahrál Anthony Hopkins a první dámu Pat Nixon ztvárnila Joan Allen. Oba dva herci za své role inkasovali nominace na Oscara. Film sám byl nominován na další dvě sošky za scénář a hudbu.
Režisér Oliver Stone vypráví za zvuků hudby Johna Williamse Nixonův životní příběh od těžkého dětství přes podivuhodnou politickou kariéru až po aféru Watergate a jeho pád z výsluní. V dalších rolích se objevil například Ed Harris jako E. Howard Hunt nebo Bob Hoskins jako J. Edgar Hoover.
Třináct dní
Dokumentární drama režiséra Rogera Donaldsona z roku 2000 popisuje Karibskou krizi z pohledu americké vlády. Prezident John F. Kennedy (Bruce Greenwood) a jeho štáb se v něm snaží přijít na to, jak se zbavit raket a zároveň nezačít válku. Hlavní postavou filmu je ale prezidentův poradce Kenneth O’Donnell v podání Kevina Costnera.
Právě O’Donnellovi se podle části kritiků a odborníků přisuzuje mnohem větší role, než v celé Karibské krizi skutečně měl. Costnerovi a Greenwoodovi sekundovali Steven Culp jako Robert F. Kennedy a Dylan Baker jako Robert McNamara. Film je založen na knižní předloze Ernesta Maye a Philipa Zelikowa.
Duel Frost/Nixon
Nixon americké filmaře baví stále. V tomto zpracování Rona Howarda z roku 2008 se podíváme do doby po Nixonovu odstoupení z postu prezidenta Spojených států. Moderátor David Frost (Michael Sheen) zahájí sérii rozhovorů, ve kterých chce Nixona (Frank Langella) donutit k omluvě za aféru Watergate. To ale není vůbec jednoduché. Oba muži totiž zjistí, že mají před sebou nečekaně silného soupeře.
Film byl nominovaný na pět Oscarů pro režii, střih, nejlepší film, scénář a herce v hlavní roli, Franka Langellu. Plejáda herců ve vedlejších rolích je neméně působivá. Jmenujme například Sama Rockwella, Kevina Bacona, Matthewa Macfadyena nebo Tobyho Jonese.
W.
Režisér Oliver Stone se v roce 2008 podíval na zoubek dalšímu z prezidentů. Jeho vyvoleným se stal George W. Bush, kterého si s chutí zahrál Josh Brolin. Stejně jako Nixon, ani Bush mladší nebyl na konci své vlády zrovna oblíbený, a možná právě proto si ho Stone vybral. Film je sestavený z obrazů prezidentova života od jeho univerzitních let až po konec mandátu.
Role první dámy Laury Bush se ujala Elizabeth Banks. Prezidentova otce, George H. W. Bushe, si zahrál James Cromwell. Dále se objevili například Richard Dreyfuss jako Dick Cheney nebo Thandie Newton jako Condoleezza Rice.
Lincoln
Zatím nejnovější prezidentský filmový počin se vrací až do roku 1865. Film Stevena Spielberga popisuje poslední čtyři měsíce života Abrahama Lincolna (Daniel Day-Lewis), jednoho z nejvýznamnějších amerických prezidentů vůbec. Film byl nominován celkově na dvanáct Oscarů, například za herce v hlavní roli, režii nebo hudbu, kterou má na svědomí John Williams.
Ve vedlejších rolích se objevili Sally Field jako Mary Todd Lincoln a Tommy Lee Jones jako Thaddeus Stevens, oba nominovaní na Oscara za vedlejší roli. U nás má film premiéru 24. ledna, takže můžete sami posoudit, nakolik jsou všechny nominace zasloužené. Přesně o měsíc později se pak dozvíme, kolik sošek film nakonec dostane.