Rok 2013 přinesl spoustu nového do světa filmu. Avšak většina komedií letošního roku nebude patřit ani na poslední příčky historických žebříčků tohoto žánru. Přinášíme vám sedmičku těch nejpovedenějších.
Lásky čas
Zaručeně divácky nejúspěšnější komedií roku se stal předvánoční snímek oplývající oblakem romantiky a fantazie. Kouzlo nejnovějšího filmu režiséra Richarda Curtise, který stojí například za oblíbenou Láskou nebeskou, tkví v opravdovosti, britské realitě a hereckém obsazení. Nejde v něm ani tak o lásku jako o rodinu a vztah otce a syna. Mezi představiteli hlavních postav – Domhnallem Gleesonem a Rachel McAdams – to jiskří, jako by k sobě patřili i mimo filmové plátno. Ve filmu nechybí ani legendární Bill Nighy, jenž si v Lásce nebeské zahrál vysloužilého rockera.
Tim je uzavřený a osamělý mladý muž. Jednoho dne mu otec oznámí, že stejně jako on i Tim může cestovat časem po své životní ose do minulosti. Přichází Timova šance, jak si získat a udržet ženu svých snů. Když potkává Mary, ví, že ona je ta pravá, na niž celý život čekal. Žádné změny v minulosti však nepřichází bez následků a nic není v životě napořád.
Croodsovi
Snad žádný žánr není tak široký jako právě animovaný film. I přes to se však mnohdy zdá, že pro něj všechna kvalitní témata byla již vystřílena. Croodsovi jsou ovšem důkazem, že kvalitně zpracovaný a vtipný animák nekončí před pár lety u Na vlásku a Jak vycvičit draka. Bezpochyby nejlepší komediální animovaný film roku 2013 pojednává o pravěké rodince, která se nebojí ničeho tak moc jako všeho neznámého a nového. Každá změna představuje nebezpečí. Jejich dcera Iška však jednoho dne bez dovolení opustí známou jeskyni a tím začíná nechtěné dobrodružství této skalní rodinky.
Millerovi na tripu
Co by to bylo za rok bez dostatečně ulítlé a vulgární komedie, jež sice nemusí pobavit každého a jejíž situace jsou jen těžko uvěřitelné, ale zaručuje padání ze židlí pod přívalem nehraného smíchu? Millerovi na tripu jsou zárukou záchvatů a bolestí břišního svalstva. Hvězdy, které propůjčily svá jména s tímto snímkem, jsou Jennifer Aniston a Jason Sudeikis (Pařba ve Vegas).
David, jenž se nachází na hranici středního věku, stále pracuje jako bezvýznamný dealer marihuany. Potom, co se snaží udělat dobrý skutek a je nešťastně okraden o veškeré úspory, se dostává do nepříjemné situace se svým dodavatelem. Nezbývá mu nic jiného než vzít riskantní práci pašeráka a z Mexika přivézt zásilku drog. K uskutečnění jeho plánu mu pomůže cynická striptérka Rose, pubertální mladík Kenny a drzá zlodějka Casey. Přestrojeni za idylickou a milující rodinu vyráží na nebezpečnou cestu za bohatstvím. Maléry však na sebe nenechají dlouho čekat.
Pot a krev
Nacházíme se v roce 1995 a toto je jediný film žebříčku inspirovaný skutečným příběhem. Trojice nadšených kulturistů se jednoho dne rozhodne celkem jednoduchým způsobem zbohatnout. Unese bohatého obchodníka a za balík peněz ho opět pustí. Nešlo by však o komedii, pokud by se plán nepokazil a problémy se na sebe nenabalovaly jako kulička brouka hovnivála. Těžko uvěřit, že se film Pot a krev inspiroval skutečnými událostmi, ale režisér Michael Bay brání původ svého díla slovy, že nejde o příběh, který by si kterýkoli scenárista dovolil vymyslet.
Mark Wahlberg, známý pro své role ve snímcích Méďa či Fighter, ztvárnil ústřední postavu Daniela. Ve filmu nechybí ani Dwayne Johnson, který se stal nejvýdělečnějším hercem tohoto roku. Blýskl se zde i Tony Shalhoub, představitel seriálového pana Monka. Jde vůbec o druhý nízkorozpočtový film režiséra Michaela Baye, jenž stojí za sérií Transformers, snímky Ostrov či Mizerové.
U konce světa
Druhým britským snímkem v žebříčku se stal počin Edgara Wrighta, režiséra Tintinových dobrodružství či Scotta Pilgrima proti zbytku světa. Před lety se pětice kamarádů rozhodla udělat pivní maraton v malém a nudném městečku Newton Haven. Šlo o dvanáct piv ve dvanácti hospodách. To tempo však pro ně bylo příliš rychlé. Uběhl nějaký čas a oni se pokusí pokořit hospody Newton Havenu znovu. Dostávají se do bizarních situací a zjišťují, že v tomto nudném městě něco smrdí. Na samém konci maratonu stojí hospoda U Konce světa, budou však schopni ji pokořit, nebo se jich dříve někdo zbaví?
Snímek U konce světa oplývá typickým britským humorem, podivnostmi a akcentem. „Reflektuje schopnost Britů čelit i té největší katastrofě s kamennou tváří a typickým suchým humorem,“ vysvětlil sám režisér. Jednoho z přátel si zahrál i Martin Freeman, hvězda trilogie Hobit či seriálu Sherlock.
Apokalypsa v Hollywoodu
Původně to měla být pouhá party hvězd v Hollywoodu. Na tom by nebylo nic zvláštního, pokud by ji nepřekazila apokalypsa a všichni zúčastnění nezačali bojovat o přežití. Všichni herci zde hrají sami sebe, patří mezi ně například James Franco, Jason Segel a Emma Watson. Film Apokalypsa v Hollywoodu by se dal pochopit jako parodie na snímky, kde je skupina lidí odříznuta od civilizace a nucena přežít. Nebo také ne, to záleží na divákovi, který však od tohoto snímku nemůže čekat kvalitnější a originálnější podívanou.
Stážisti
Náš žebříček uzavírá film, kde si zahrála známá americká dvojice komiků – Owen Wilson a Vince Vaughn. Tihle dva baviči si spolu zahráli už ve snímcích Nesvatbovi a Starsky a Hutch, kde jim to neuvěřitelně humoristicky klapalo. Stážisti pojednávají o dvou kamarádech a prodejcích, kteří získali stáž ve firmě Google. O pozice v této prestižní firmě však nebojují sami, proti nim stojí ty největší geniální mozky a tak začíná boj o místo, kde je vyhledávání snů náboženstvím. Jak si poradí s mladšími a nadanějšími, dokáží se vcítit do cítění jiné generace?
Do nového roku 2014 nezbývá než vstoupit s nadějí, že žánr filmových komedií bude zas o něco bohatší, než byl v tom letošním. Nechme se tedy překvapit.
[poll id=“179″]