Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejen za antikou do Turecka: nerozkradené a unikátní Afrodisias

Hana Chytrá

Hana Chytrá

27. 11. 2010

!SPECIÁL!V předposledním díle speciálu, věnovanému památkám Turecka, se podíváme do vnitrozemí, kousek od pobřeží Egejského moře. Čeká nás málo známé, ale o to více krásné antické město Afrodisias, které se může pyšnit nerozkradenými originály.

FOTO: Tetrapylon v Afrodisias

Tetrapylon v Afrodisias, Foto: Hana Chytrá

Přestože Afrodisias leží po cestě jen kousek od turisticky exponovaného Pamukkale, málo který turista jej zná. Afrodisias patří k nejkrásnějším antickým lokalitám v Turecku. Historie osídlení tohoto místa sahá až do neolitu, později se Afrodisias rozkládalo na hranicích území Kárie a Frýgie. Ve 2. století př.n.l. byla lokalita zasvěcena bohyni Afrodité.

FOTO: Chrám bohyně Afrodity

Chrám bohyně Afrodity, Foto: Hana Chytrá

Až do okamžiku dobytí Římany v 1. století př.n.l. sloužilo místo jen jako chrámový okrsek, poté bylo přebudováno na město. Díky své poloze se stalo významným centrem filozofie a lékařství, byl zde vybudován krásný chrám zasvěcený právě bohyni Afrodité. Tento chrám byl, jak již tomu u antickým památek bývá, skoro zcela zničen přestavbami a zemětřeseními, zbylé trosky pak byly rozebrány na stavební materiál. Dnes se můžeme dívat na čtrnáct zcela nově vztyčených sloupů, které alespoň dávají tušit bývalou majestátnost chrámu.

FOTO: Stadión

Stadión , Foto: Hana Chytrá

Lázně, divadlo a hlavně unikátní stadion

Přestože na lokalitě stále probíhá výzkum, je poměrně velká část města zarostlá a zatravněná. Z akropole je krásný výhled na rozvaliny města, na obří bílé drobečky, které jsou rozházeny po krajině. Již tradičně na vás čeká amfiteátr (až pro 10 000 diváků), dále římské lázně – Hadriánovy lázně, agora se zachovalou fontánou, Tetrapylon (neboli čtyřbranní) a především atletický stadion. Stadion je největší na poloostrově  Malé Asii, je 262 metrů dlouhý a 59 metrů široký. Jeho kamenná sedadla mohla pojmout až 50 000 diváků. Sloužil hlavně pro atletické závody, ale byl využíván například i pro výstavy.

FOTO: Torzo sochy císaře Hadriána

Torzo císaře Hadriána, Foto: Hana Chytrá

A čím je vlastně Afrodisias tak unikátní? Když pomineme stadion, musíme na prvním místě jmenovat sochy, vlysy, reliéfy, prostě vše, co na běžných lokalitách nenajdete.

Důvod je jediný – na lokalitě působil celý život turecký archeolog Kenan T. Erim. Díky němu výzkum nebyl jen pod taktovkou zahraničních expedic a nedocházelo k vývozu unikátních originálů do muzeí celého světa. U areálu bylo tedy vybudováno malé moderní muzeum, kde všechny tyto originály najdete.

Památky ve světě

Asi nelze souhrnně říci, která země si toho v první polovině 20. století nakradla v oblasti Středozemního moře více. Německo, Anglie, USA či Francie? Každá země měla určitou sféru zájmu a z té se zásobila nejvíce. Angličtí archeologové v Egyptě, němečtí badatelé v Turecku či Řecku atd. Bohužel, jako krádež je to vnímáno až dnes, a to díky novým zákonům poškozených zemí.

V polovině 19. století si ale bohaté a vlivné evropské mocnosti zajistily povolení vystavené samotným sultánem k odkrytí, rozebrání a odvezení starobylých zbytků z Anatolie (a odkudkoli z Tureckého  impéria).

Čtěte také:

Nejen za antikou do Turecka: město Edirne, mešity a Dardanely

Nejen za antikou do Turecka: legendární Trója

Nejen za antikou do  Turecka: antický Pergamon a rozvaliny baziliky v Selçuku

Nejen za antikou do Turecka: věštírna v Didymě a město Milét

Nejen za antikou do Turecka: není Efes jako Efes

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejen za antikou do Turecka: nerozkradené a unikátní Afrodisias