V žebříčcích nejbizarnějších soch světa se pravidelně umisťují díla Davida Černého. Jeho výtvory ale rozhodně nejsou ve světě jediné, které dokážou šokovat kolemjdoucí.
Socha postavená na hlavu v Melbourne, Zdroj: onlymelbourne.com.au
Například v australském Melbourne mají sochu postavenou na hlavu. Jedná se o pět metrů vysokou podobiznu prvního guvernéra Austrálie (dříve Viktorie), a to i s podstavcem. Socha Charlese La Troba stojí v areálu stejnojmenné Univerzity La Trobe v kampusu Burdoora. Umělec Charles Robb chtěl znázornit, že žnejlepší nápady se rodí z těch, které se zpočátku zdají být na hlavu postavené.
Stonehenge postavený z vraků aut v Nebrasce, Zdroj: wikipedia.org
Další kuriozitou může být sousoší v západní Nebrasce zvané Carhenge. Na památku svého otce sestavil Jim Reinders roku 1987 v den letního slunovratu 38 vraků amerických automobilů ve tvaru připomínající slavný Stonehenge. Mladí umělci pak do přilehlé oblasti umístili ještě několik výtvorů ze starých aut a celé oblasti dali jméno Car Art Reserve.
Uprostřed kruhového objezdu v londýnských docích stojí Semaforový strom neboli Traffic Lights Tree od francouzského sochaře Pierra Vivanta. Rytmus světel na sedmdesáti pěti semaforech má připomínat nikdy neutichající rytmus tohoto velkoměsta. Původně se rychlost a intenzita blikání semaforů měla odvíjet od aktivity na londýnské burze, to se ale ukázalo být velmi technicky i finančně náročné.
Obrácený kostel jako nástroj na vymýcení ďábla, Foto: unusual-architecture.com
Kostel postavený na špici pojmenoval jeho autor americký umělec Dennis Oppenheim jako Nástroj na vymýcení ďábla (Device to Root out Evil). Nachází se v Calgary v parku Glenbow Museum, kam byl přestěhován z Vancouveru.
V Paříži na náměstí Marcela Ayma prochází zdí postava z románu tohoto francouzského spisovatele. Pan Dutilleul, jak se románová postava jmenuje, zjistí, že má speciální schopnost procházet zdmi, a tak toho využije k vyloupení banky i k návštěvě své milované, kterou její žárlivý manžel zamyká doma. Jeho sochu vytvořil herec a filmový Fantomas Jean Marais.
Bruselského čůrajícího chlapečka zná asi kde kdo. Že má tahle malá soška kamarádku, to už se tak moc neví. Říká se, že čůrající holčičku nechal vytvořit majitel původní restaurace stojící v centru ve slepé uličce, aby sem přilákal zákazníky. Dneska naproti holčičce stojí bar Delirium, který o zákazníky rozhodně nouzi nemá.
Kamarádka čůrajícího chlapečka v Bruselu, Foto: Barbora Babčanová, Topzine.cz