Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Násilí v lesbických párech. Jak vypadá hledání lásky podle Sofi Oksanen

Hana Mazancová

Hana Mazancová

11. 2. 2015

Výrazné líčení, podle nálady třeba sytě fialové, červené či růžové, přísně působící linka tenkého obočí a hustá hříva spletená do barevných dredů. To vše doplněné o kulaté brýle ve stylu Harry Potter. Spisovatelka Sofi Oksanen zaujme už na první pohled a je zřejmé, že do ryze komerčního proudu literatury nepatří.

FOTO: Sofi Oksanen

Spisovatelka finsko-estonského původu Sofi Oksanen. Zdroj: Nakladatelství Odeon/Toni Härkönen

Ostatně její pozice mimo hlavní proud jí sluší. Oksanen se narodila ve Finsku, a to finskému otci a estonské matce. V žilách jí koluje divoká krev, která se velmi často promítá do jejích knih. Nespoutanost a divokost navíc podtrhuje svým výše popsaným gotickým vzhledem.

Sofi Oksanen (1977) vystudovala dramaturgii a literaturu na univerzitách v Jyväskylä a Helsinkách. Debutovala roku 2003 prózou Stalinovy krávy, roku 2005 vydala svůj druhý román Baby Jane. Světového věhlasu dosáhla třetím dílem Očista, za nějž získala řadu literárních ocenění v čele s prestižní cenou Finlandia a Prix Femina pro zahraniční román. Její dosud posledním románem je Čas ztracených holubic z roku 2012. Obdržela Severskou cenu Švédské akademie, která je označována jako malá Nobelova cena.

Finská autorka ale zaujme i na ten druhý, tedy literární pohled. Českému publiku se představila úspěšnou prvotinou Stalinovy krávy, kde poněkud nekompromisně vypráví o poruchách příjmu potravy. Dále se v českých knihkupectvích objevil Čas ztracených holubic či příběh Očista.

A pověst nekonformní spisovatelky si Sofi Oksanen drží i v nové knize s názvem Baby Jane, kterou vydalo nakladatelství Odeon.

Sex jako důkaz svobody i prosté lásky

Piki je drsná, má vyholenou hlavu a s ničím a nikým si nebere servítky. I tak ve zdejší LGBT komunitě patří k těm, se kterými je prostě dobré se seznámit. Tedy pokud vám záleží na vaší image. Nejednou totiž může přijít vhod, že můžete prohlásit: Já znám Piki, tu s pověstí sexuální bohyně. Ostatně její lesbické expřítelkyně by mohly vyprávět…

Vypravěčkou novely Baby Jane přitom není Piki, nýbrž její současná přítelkyně, dokonalý protipól své milenky. Make-up je pro ni nezbytnou součástí, stejně jako lak na nehty či podpatky. Svůj vzhled zkrátka nikdy nepodceňuje. A liší se i charakterem: duší romantička, která hledá lásku a porozumění, což vztah s Piki zpočátku nabízí. Jenže jejich téměř dokonalá symbióza se postupem času změní ve stav, kdy spolu obě nevydrží ani v jedné místnosti.

FOTO: Sofi Oksanen

Jak vypadá hledání lásky podle Sofi Oksanen? Zdroj: Nakladatelství Odeon/Toni Härkönen

Sofi Oksanen i v novele Baby Jane rozebírá existenciální problém současné společnosti, a to hezky po svém způsobu.

Čtenářům a čtenářkám předestře konkrétní situaci, často ji vyhrotí do té míry, že samotný děj až provokuje, a poté nabídne vlastní řešení.

V Baby Jane se zaměřila na psychické choroby mladých lidí a hledání vlastní identity, což popisuje na pozadí vztahu lesbických žen, nevázaného sexu a maximálně, ovšem přitom jen zdánlivě svobodné společnosti.

Právě sexuální svoboda je v knize velmi důležitý moment, ale trochu jiným způsobem, než se na první pohled může zdát. Neslouží jako prostředek účelového a prvoplánového pobuřování. Symbolizuje svobodnou společnost a možnost vlastní volby, která není omezena pohlavním ani věkem. Sex, který u Oksanen není úplně explicitní, pro Oksanen není tabu, nestydí se za něj. Společenské škatulky zde ztrácí význam, respektive jejich zbytečnost a mnohdy až směšnost ukazuje tehdy, když si s nimi hraje a dává je do konfliktů.

Hledání pravé lásky

Na každý pád je Oksanen výborná vypravěčka. Minimalistická, přesto pozorná. A i když volí neobyčejné hlavní postavy (lesbické soužití místo klasického heterosexuálního vztahu) i stěžejní témata knihy (psychické problémy, násilí, myšlenky na sebevraždu) a může se zdát, že její příběh je jen přehnaně smyšlenou pohádkou, ve skutečnosti jen opisuje kruh a vrací se na počátek: i její hlavní hrdinky hledají pravou lásku.

Zároveň v situacích, které by leckoho svedli k sentimentu a naivitě, je Oksanen stručná a syrová, nesklouzává k rozplizlým popisům ani zbytečným úvahám.

Baby Jane je beze sporu provokativní, a to nejen pro to, že si její hlavní hrdinky přivydělávají prodejem nošeného spodního prádla. Oksanen se ničeho nebojí a je přímočará. Poměrně útlou novelu Baby Jane je možné číst hned několika způsoby a najít v ní paralelu se svým vlastním příběhem. A to, zdá se, dělá Oksanen velmi ráda.

Sofi Oksanen: Baby Jane. Přeložila Linda Dejdarová. Vydalo nakladatelství Odeon, 2014. Počet stran: 176.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Násilí v lesbických párech. Jak vypadá hledání lásky podle Sofi Oksanen