Jaký význam hraje sex v životě nás všech? A jakou roli zastává v životě žen? A má takzvané něžné pohlaví vůbec možnost poznat a rozvinout svou sexualitu? Nejen po tom pátrá ve své knize Vagina. Nová perspektiva autorka Naomi Wolfová.
Adam a Eva v zahradě. Jak to vlastně bylo? Zdroj: wikimedia.org
Naomi Wolfová coby feministická autorka pojímá sex nejen jako důležitou osobní potřebu, nýbrž se na něj zaměřuje také jako na závažné sociální téma. Nejnovější knihu s názvem Vagina. Nová perspektiva napsala na základě vlastní traumatické zkušenosti se sexuální dysfunkcí, která jejím sexuálním prožitkům vzala „duchovní rozměr“.
Naomi Wolfová (*1962) je americká spisovatelka. Patří mezi autorky třetí vlny feminismu a často se společensky angažuje. Proslavila se hned svou první knihou Mýtus krásy (1991) o sociální konstrukci ideálu krásy a jeho zneužívání. Dalšími tématy, kterými se Wolfová zabývá, jsou rovnost pohlaví, sociální spravedlnost a boj proti omezování osobní svobody. Pravidelně publikuje v novinách a časopisech jako New York Times, Huffington Post, Wall Street Journal nebo The Guardian.
Nová kniha Naomi Wolfové navazuje na její dávný zájem o ženskou sexualitu.
Jak argumentuje už v úvodu knihy, každá kultura přistupuje k ženské sexualitě zcela odlišně, což se také odráží v obecném přístupu k ženám, to vše s ohledem na konkrétní kontext (tedy kontext místa a času, lépe řečeno doby).
Vagina a ženský mozek
„Vlastní zdravotní krize se pro mě stala objevným a myšlenkově stimulujícím prožitkem, od něhož se začaly odvíjet mé úvahy o možná klíčovém vztahu mezi vaginou a ženským vědomím,“ píše Wolfová a dodává, že díky tomu více začala chápat, jak se vagina podílí na fungování ženského mozku. Podle jejího názoru má vliv na ženské schopnosti, sebevědomí a dokonce i povahu.
Informace, které Wolfová během svého pátrání a výzkumu nasála, chtěla předat dál. Podle jejích slov se díky nim mohou ženy lépe chápat a cenit si sebe samých. „V rámci výzkumu jsem chtěla poznat i pocity, které vagina vyvolává u mužů, tedy pokud opomineme dvojrozměrný pohled, kterým nás dnes pornem nasáklá kultura zahlcuje,“ píše Wolfová.
Vagina je totiž podle Wolfová ze strany společnosti mylně vnímána jen jako „kus masa“. Stejně tak se nejedná jen o sex či rozkoš, je to médium ženského sebepoznání a naděje, ženské tvořivosti i odvahy, soustředěnosti a iniciativy. Aby ale Wolfová došla tomuto poznání, věnovala se nejprve poznatkům o biochemických procesech i neurologii vagíny.
„Také jsem začala vnímat – aniž bych se chtěla mužů nějak dotknout – jaké neskutečné štěstí to je, být ženou, a pochopila jsem lépe a přesněji, proč jsou ženy ve svých tělech šťastné,“ myslí si Wolfová.
Autorka: Naomi Wolfová. Název: Vagina. Nová perspektiva. Přeložily: Eva Kalivodová a Kamila Remišová Věšínová. Vydalo nakladatelství Dokořán: 2014. Počet stran: 342. Doporučená cena: 499 korun.
SOUTĚŽ o knihu Naomi Wolfové najdete ZDE!