Všichni dobře víme, proč stojí za to, nakupovat na internetu. Pohodlí domova, teploučko, jednoduchý přístup, široký výběr, dobrá cena a mnoho a mnoho dalších výhod, kterým se prostě nedá odolat. Je jasné, že když můžete nákupem na internetu ušetřit řádově až tisíce korun a získat věci, jež ve vašem okolí ani nejsou k dostání, přece nebudete váhat. Jenže jsou tu úskalí.
Řeknete si, že o tomhle už jste slyšeli, tak proč číst dál? Možná proto, že přece jen nevíte všechno. To že vám síť spojující celý svět nabízí, na co jen pomyslíte, ještě neznamená, že je tak úplně v pořádku. Jistě už jste slyšeli o mnoha případech nespokojených zákazníků. Ano, stejně jako každý obchod má i ten internetový mnohá úskalí. Pravdou ale zůstává, že jich je asi víc, než by mělo nebo nutně muselo být.
Pohodlí neznamená bezpečí
Za pohodlí se prostě musí platit. Přijde vám to jako hloupé nebo zbytečně drsné tvrzení? Zkuste se nad tím zamyslet. Naše uspěchaná doba nabízí mnohá řešení jak uspořit čas a my je s chutí využíváme. Vždyť už i pizzu si můžete objednat přes internet, aniž byste museli zvednout telefon. Osobní kontakt při nákupu (případně prodeji), ale nic nenahradí. Já sám samozřejmě také s chutí nakupuji přes internet. Je to prostě lepší, levnější a snazší.
Dejte si pozor, kde nakupujete
Tohle varování zní možná jako ohraná písnička, ale přesto má něco do sebe. Obecně platí, že se při nakupování na internetu snažíme řídit několika přesnými pravidly. Vybíráme většinou obchody a stránky, které už mají nějaké to jméno. To znamená, že zákazníci jsou s nimi spokojeni a rádi se sem vracejí. Nejlepší je, když má takový obchod i kamennou pobočku (alespoň jednu). Už to je známka jisté kvality a vypovídá o tom, že majitel tuhle práci myslí vážně. Ceny jsou zde možná trochu vyšší, přesto jsou nákupy a případné další pohledávky mnohem spolehlivější. Hlavně je holým nesmyslem platit za zboží dříve, než je držíte v rukou.
Jeden příklad za všechny
Inspektoři České obchodní inspekce (dále jen ČOI) pro kraje Jihočeský a Vysočinu, provedli v polovině února zajímavé a alarmující šetření. Jejich cílem byla kontrola obchodu levne-nakupy.net. Proč to? Deset občanů si shodně stěžovalo na to, že při nákupu na těchto stránkách nedostali ani objednané zboží, ani jim prodejce nevrátil uhrazené peníze. Inspektoři se proto rozhodli provést kontrolu v místě podnikání podnikatelky, které bylo uvedeno v kontaktních údajích.
Netřeba říkat, že podnikatelku na uvedené adrese nezastihli. „Byli kontaktováni pracovníci Městské policie, podle kterých podnikatelka na uvedené adrese nebydlí a pobývá v Rakousku a navrhli se obrátit na majitelku obchodu (nemovitosti) umístěného na uvedené adrese,“ uvedl Tomáš Vozáb tiskový mluvčí ČOI. Nakonec se jim podařilo domluvit s majitelkou schůzku za účelem podání vysvětlení.
Ověřte si komu svěřujete své peníze Foto: Dagmar Čechová (topzine.cz)
„Podnikatelka s pomocí přítomného tlumočníka a svého manžela sdělila, že předmětný internetový obchod www.levne-nakupy.net neprovozuje a nikdy dříve neprovozovala. Zboží, jež je prezentováno na webu nevlastní ani neprodává. Uvedeny bankovní účet, na který spotřebitelé (zákazníci) poukazovali peněžní částky za objednané zboží, není jejím účtem a nezná jeho majitele a o existenci takového e-shopu ani nevěděla,“ pokračoval dále Vozáb. Podle něj se nakonec pomocí vyhledávání informací na internetu podařilo odhalit vlastníka internetové domény.
„Vzhledem k tomu, že uvedená fakta nesou znaky podvodného jednání, neoprávněného podnikání a obohacování, postupuje se toto podání Policii ČR,“ dokončila Jana Příhodová ústřední ředitelka ČOI.
Co z toho tedy plyne
Buďte pozorní, když vybíráte, kde byste mohli na internetu levně nakoupit. Raději si trochu připlaťte, než abyste ušetřili pár korun a ve výsledku přišli o mnohem víc.