Polský spisovatel fantasy Andrzej Sapkowski proslul především třemi sbírkami povídek a sérií pěti knih s názvem Zaklínač. Úspěch neznamenal jen u českých a polských čtenářů, ale i v dalších zemích. Působnost tohoto autora rozhodně není malá. Jak dosáhnul takové popularity?
Andrzej Sapkowski se chystá předat cenu za Knihu roku Foto: Anna Malá, Topzine.cz
Polský autor Andrzej Sapkowski se narodil v roce 1948 v Lodži. Jeho profesní život zdaleka nezačal literaturou, ale vystudoval na vysoké škole ekonomii. Poté začal pracovat v oblasti mezinárodních vztahů, k čemuž se skvěle hodil kvůli svému nadání na jazyky. Po roce 1986 a debutu s povídkou Zaklínač, uveřejněnou v předním polském fantasy literárním časopisu Fantastika, se životní osud polského spisovatele začal ubírat jiným směrem. Povídka Zaklínač byla přijata velice kladně jak kritiky, tak čtenáři, kteří se zanedlouho stali skalními fanoušky zaklínače Geralta z Rivie a princezny Ciri.
Zaklínač a nezdolný bojovník Geralt
Stříbrný meč, Věčný oheň a Meč osudu jsou názvy tří sbírek povídek, ve kterých spisovatel Andrzej Sapkowski postupně odkrývá charaktery jednotlivých postav. Kromě krvavých bojů, při kterých zaklínač zabíjí nestvůry v povídkách Otázka ceny, Cesta, z níž se nevrací, ale zde nalezneme i mnohem více. Širší záběr celé série se ukáže například při poutavé romantické zápletce mezi Geraltem a krásnou čarodějnicí Yennefer a potěší nejednoho fanouška. Humor, dojemné scény, láska, to a mnohem více dokázal polský spisovatel využít v dalších příbězích. Poslední sbírka Meč osudu sloužila jako most mezi povídkami a nadcházejícími románovými knihami. V Česku vyšly povídky ze tří sbírek také ve dvou svazkovém vydání – Poslední přání a Meč osudu.
Rok 1995 a následujících pět let byl čas, který Andrzej Sapkowski využil k vydání knih. Krev elfů, Čas opovržení, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní jezera na sebe vzájemně navazují a najdete v nich mnoho jinými spisovateli často používaných zápletek, věštbu nepřinášející nic dobrého, skupinu odvážlivců, kteří se snaží vyhrát nad osudem. Komplexní a originální způsob všech příběhů láká s chutí se ponořit do příběhu.
Série se dočkala filmového a následovně i seriálového zpracování, ale hodnocení filmu a seriálu vzhledem ke knize je spíše negativní, vykreslení příběhu a postav nebylo propracováno tak důkladně, jak by bylo potřeba pro kladnější ohlas.
Seriál Zaklínač, Zdroj: wiedzmin.pl
Fantasy seriál navazoval na celovečerní snímek s názvem Zaklínač a obsahoval třináct dílů, které natočil polský režisér Marek Brodzki, hudbu k seriálu složil známý producent a rockový hudebník Grzegorz Ciechowski.
Dokonce ani herní průmysl nezůstal stranou, a tak se můžete sami osobně ponořit do strhujícího příběhu, kterým vás provází Geralt z Rivie. Počítačová hra Zaklínač byla na rozdíl od filmu a seriálu přijata kladně, jejím hlavním kladem je zajímavá pointa, kvalitní grafika a také to, že se můžete rozhodovat v rámci více možností, nejedná se tedy o automatické procházení jednotlivými levely příběhu, ve kterých jen odklikáváte jedinou možnou variantu. Vzhledem k oblíbenosti hry se plánuje i další navazující hra Zaklínač 2, která by měla vyjít kolem května příštího roku.
Něco jiného?
Obliba polského autora fantasy v knižních sériích se projevila i později v roce 2003 a příštích letech, když napsal Husitskou trilogii, obsahující tři části Narrenturm, Boží bojovníci a Lux perpetua. Hlavní hrdina Husitské trilogie je odlišný od předchozí ságy o Zaklínačovi. V čele šlechtic Reinmar z Bělavy satiricky a humorně popisuje události, které se odehrávaly v patnáctém století převážně na našem území.
Andrzej Sapkowski neskončil jen u knižních sérií, za zmínku stojí povídky Zlaté odpoledne, V kráteru po bombě, Něco končí, něco začíná, nebo Yrrherdesovo oko, které sloužilo jako podklad pro RPG manuál. V českém překladu vyšly před osmi lety všechny tyto povídky ve sbírce Magické střípky.
Působení v polských fantasy časopisech, převážně v titulech Fantastika a Magie a Meč, zařadilo oblíbeného spisovatele i do novinářské branže, kde přispívá komentáři, fejetony a recenzemi, za zmínku určitě stojí Zachraňme elfy nebo V Šedých horách zlato není.
Zásluhou série Zaklínač a svých děl se stal Andrzej Sapkowski jedním z nejznámějších a neslavnějších spisovatelů v Polsku.