Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Na prahu dospělosti: sociologická sonda partnerských vztahů dnešní omladiny

Redakce

Redakce

26. 7. 2011

Kroutíte hlavami nad partnerským životem svých dětí a vnuků? Nechápete, co je láká na způsobu života na „psí knížku“ a marně čekáte na první vnouče? S vysvětlením přichází kniha z dílny brněnských sociologů nazvaná Na prahu dospělosti, jejímž hlavním autorem je sociolog Tomáš Katrňák. Vydalo nakladatelství Dokořán.

FOTO: Svatba

Toužíte si pobrečet na svatbě svých ratolestí, ty to však vidí jinak..., Zdroj: commons.wikimedia.org

Pokusili jste se někdy vidět svůj život v širších souvislostech? Vnímat, že jste vyrostli v určité historické době, v konkrétním typu rodiny, v daných majetkových poměrech nebo specifickém místě bydliště? Kamarádili se s určitým typem vrstevníků, navštěvovali určitou školu, měli specifické záliby? Proč tomu bylo právě tak a ne jinak? Byli jste strůjci toho všeho, nebo v tom hrála roli nějaká vyšší moc, kterou jste nemohli ovlivnit?

A jak se slaví svatba v Kazachstánu? Více se dočtete zde!

To jsou otázky, které si položí dříve nebo později každý z nás. Odpovědi na ně jsou však různé. Psychologie se zaměřuje na toho, kdo si takové otázky pokládá, a odpovídá na ně na základě jeho osobnostních rysů. Sociologie se oproti tomu zaměřuje na sociální prostředí, v němž se člověk pohybuje – na jeho sociální charakteristiky jako je věk, vzdělání, příjem, rodinný stav, počet dětí, sociální třída, v níž vyrostl, či sociální třída, do níž přináleží, a ukazuje, jak moc tyto charakteristiky poznamenávají jeho osud – jeho životní dráhu a jeho životní výsledky.

Pokud jste někdy vnímali svět kolem sebe z hlediska sociálních charakteristik a spojitostí mezi nimi, mysleli jste sociologicky. Pokud jste například neviděli rozvod sousedů odnaproti jako partnerský problém dvou lidí, ale víte, že existuje ve společnosti fenomén rozvodovosti a právě tento pár měl na základě sociologických zjištění velkou pravděpodobnost se rozvést, mysleli jste také sociologicky. Pokud neznáte pouze vážnou hudbu, ale víte, že děti velmi vzdělaných rodičů mají daleko větší pravděpodobnost, že se jim bude tato hudba líbit oproti potomkům rodičů s výučním listem, mysleli jste rovněž sociologicky. Zkrátka pokud jste si někdy uvědomili, že člověk má rozdílné šance dosáhnout v životě rozdílných cílů, které jsou odvislé od jeho sociálních charakteristik více než jeho individuálních schopností, uvažujete sociologicky.

Předmětem této knihy jsou mladí lidé v české společnosti. Na tématech, která se týkají jejich dospívání, jako jsou partnerské vztahy, prvotní sexuální zkušenosti, představy o zlomových životních událostech, jimiž je uzavření sňatku, založení domácnosti nebo narození dítěte, chceme představit jejich intimní život ze sociologické perspektivy. A nejen to. Naším cílem je také ukázat sociologii jako disciplínu, která vypovídá o tématech týkajících se konkrétních životních událostí. Na příkladu mladých lidí demonstrujeme, co je sociologie schopna o mladých lidech říci, a co jí naopak uniká – jakou hranici poznání nikdy nepřekročí. Jedná se vlastně o netradiční pozvání do empiricky orientované kvantitativní sociologie, která na základě dat o zkoumané populaci nabízí její poznání. Jak kdysi poznamenal klasik této disciplíny George Simmel, toto poznání je sociální, protože se týká větších sociálních celků, které jedince přesahují. Jedinec je však jejich součástí a bez nich by v moderní společnosti nepřežil.

Převzato z knihy Tomáš Katrňák a kol.: Na prahu dospělosti. Vydalo nakladatelství Dokořán, Brno 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Na prahu dospělosti: sociologická sonda partnerských vztahů dnešní omladiny