Menu
TOPZINE.cz
Historie módy

Móda 60. let pod taktovkou sexuální revoluce

Petra Červená

Petra Červená

7. 1. 2010

Brigitte-BardotPrávě tohle desetiletí zaznamenalo na módním poli vcelku slušné vlnobití. Styl rockerů byl v přímém protikladu s hnutím hippies a do takových vln se jen tak mimochodem přimotalo výstřední oblečení s pop-artovými potisky či tzv. unisex móda. Stejně tak jako nejlepší surfaři světa čekají na surfařský závod na Havaji i několik let, protože ty správné dvanáctimetrové vlny nejsou jen tak k vidění, i my, módou posedlí, se setkáváme s tak pestrým desetiletím zřídkakdy.

Brigitte Bardot, Zdroj: pregame.com

Brigitte Bardot, Zdroj: pregame.com

Rockers versus Mods

Počátkem revolučního období vzniká ve Velké Británii výrazná nekonformní subkultura Rockers. Nejvíc fanoušků posbírala v průmyslových oblastech, například okolí Liverpoolu, ale i v malých městech a na venkově. Inspiraci hledaly v rock’n’rollu a populárních amerických filmech. A z takového spojení nemohl vzejít žádný nudný, nenápadný styl. Rockers móda musela mít šťávu s temným výrazem nepřístupnosti. Kožená motorkářská bunda s cvočky a popsaná nápisy, džíny a nezbytné motorkářské boty, to byli rockers.

Tzv. Mods nebo-li Modernisté se slabostí pro soulovou hudbu se stali jejich úhlavními nepřáteli. Styl mods považovali za příliš zženštělí vyznačující se hlavně krátkými vlasy a drahými obleky. Násilné střety mezi těmito dvěma subkulturami byly hlavně počátkem 60. let. V následujících letech většina mods odešla k hippies. Ti zbylí vytvořili tzv. Hard Mods, kde uhlazený vzhled vyměnili za džíny, kostkované košile a těžké pracovní boty a k soulu přidali z Jamajky dovezené reggae a ska.

Versace z kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Versace z kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Nevěřte nikomu, komu je přes třicet

Tohle heslo spolu s Mír a Lásku! Osvoboď svou mysl! Láskou lze spasit svět a Nahota je nejpřirozenější, je jasným podpisem hnutí hippies. Nepřehlédnutelní byli i svým stylem oblékání, čelenky (látkové, šátkové, plastové nebo ručně vyšívané), džíny do zvonu, květinové výšivky, indiánské perelíny, průsvitné materiály a hlavně výrazné doplňky. Šperky nosili i muži a pro obě pohlaví platily tři základní pravidla velikost, barevnost a výstřednost. Členové hnutí vyznávali magické kulty, mimosmyslové vnímání, volnou lásku a psychedelické drogy v čele s LSD. A když se tahle jedna velká překombinovaná výzdoba kolem odzdobí, zůstanou nezaměnitelné módní prvky, které se neustále s menšími či většími obměnami vracejí na přehlídková mola.

Proenza Schouler z kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Proenza Schouler z kolekce jaro/léto 2010, Zdroj: style.com

Skinheads

Nespoutaný život, oblečení a vzhled hippies se po čase začal alternovat i s jinými hráči na módním poli. Rokem 1967 se toto místo podařilo na pár sezón obsadit první vlně Skinheads, stavějící se proti měšťáctví, konformismu a samozřejmě hippies. Nosili těžké pracovní boty, seprané levisky, košile značky Ben Sherman a nezbytný krátký sestřih.

Pop-art, Zdroj: images.easyart.com

Pop-art, Zdroj: images.easyart.com

Šokuj a zapíšeš se do historie

Se sexuální revolucí, bojem za lidská práva a dalšími společenskými změnami se začíná do módních stylů vkrádat nový prvek, čím víc šokuješ, tím víc budeš vidět. Důležité bylo ukázat svou kreativitu až na bolestnou dřeň, rozvernost se nosila jen v hnutí hippies, kdo chtěl zaujmout musel představit svoji pochmurnou rozervanost a heute couture pomalu ustupovala levnějším kreacím. V 60. letech se někteří umělci úspěšně pokusili o provázání umění se světem módy. Vzešel z toho styl op-art (optické umění), tedy odvětví geometrické abstrakce jejímž hlavním představitelem byl výtvarník Victor Vasarely a pop-art v čele s potisky na oblečení obrazů Andyho Warhola.

Twiggy, Zdroj: blogspot.com

Twiggy, Zdroj: blogspot.com

Idoly doby

Ikonou 60. let se stala průsvitná, rozpustilá a okatá Twiggy, která spustila lavinu vyhublých modelek. Její dlouhé štíhlé nohy proslavily minisukni od Mary Quantové, která v roce 1964 své dílo komentovala slovy: „Jsem snad jediná žena, která kdy zatoužila jít s mužem do postele již odpoledne? Minišaty jsou symbolem dívek, kterým se čekat nechce.“ Kromě minisukní dala světu geometrický střih nebo hot pants.

Yves Saint Laurent pokračoval z let padesátých v boji o prvenství na poli heute couture a nutno dodat, že jeho značka zaznamenala celou řadu vítězství. Začal navrhovat unisexové oblečení a pro svou kolekci z roku 1965 nazvanou Le Smoking vytvořil dámskou verzi pánského smokingu.

Ovšem nejzajímavějším a nejvýraznějším módním návrhářem té doby byl bezesporu Paco Rabonne původním povoláním architekt. Získal pověst muže, který dokáže vytvořit fascinující model ze všeho, co mu přijde pod ruku a to z plastů, kovů, papíru, zrcátek, kovových kroužků, ale i sladké smyslné čokolády. Velký dík mu také patří za to, že v 70. letech prolomil jedno z tabu a to, když se na jeho přehlídkách začaly objevovat modelky tmavé pleti. Tempo neudávali jen návrháři a modelky, ale i populární herečky, herci a zpěváci, jako skupiny Beatles, Rolling Stones, Doors, zpěvačka Janis Joplin, Jimi Hendrix, Brigitte Bardot, Ursula Andress a navždy přežívající kult Marilyn Monroe. Ani srdcem módy už netepe jen jedno místo a to Paříž, ale i Londýn a Řím, na který se pozvolna tlačí Florencie a Miláno.

Paco Rabonne a jeho šaty z roku 1966, Zdroj: ncku.edu.tw

Paco Rabonne a jeho šaty z roku 1966, Zdroj: ncku.edu.tw

Yves Saint Laurent a jeho dámský smoking z roku 1967, Zdroj: amoeba.com

Yves Saint Laurent a jeho dámský smoking z roku 1967, Zdroj: amoeba.com

I přes veškeré módní události se většině lidí 60. léta spojí s barevností hippies a minisukní, o té ostatně kdysi Cerf Bennett řekl: „Vynález minisukně je stejným pokrokem v módě jako v technice konstrukce parolodi, o jejích výhodách se její vynálezce Robert Fulton svého času vyjádřil takto: „Nyní nejsme již závislí na tom, až zafouká vítr.“

Unisex prvky v podzimní kolekci 2009 od Alexandera McQueena, Zdroj: style.com

Unisex prvky v podzimní kolekci 2009 od Alexandera McQueena, Zdroj: style.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Móda 60. let pod taktovkou sexuální revoluce