Přestál více kauz a kontroverzních rozhodnutí než řada jiných ministrů. Přesto se rozhodl na konci března z resortu odejít, oficiálně kvůli vládním škrtům ve školství. Nebyla to jen záminka, jak se důstojně vymanit z tlaku médií a veřejnosti?
Josef Dobeš, bývalý vězeňský psycholog a člen správní rady bezpečnostní agentury ABL, která byla často spojována s politickou činností strany Věci Veřejné, si na svůj účet připíše další ex – v pátek 23. března předal premiéru Nečasovi svou demisi a z vlády odchází.
Prakticky od 13. července 2010, kdy byl jmenován do funkce ministra školství, přitom zvedal mnohé pedagogy, studenty i politické představitele ze židlí svými kontroverzními kroky.
Od starých učebnic až k plzeňským právům
Hned v září například zahájil rozsáhlé škrty v rozpočtu, proti kterým se nyní tak silně ohrazuje. Školy pak byly nuceny bezmála další půlrok používat staré učebnice, mnohé v salátovém vydání. Pokud chtěli kantoři nové učebnice, museli prosit o dotace z městských rozpočtů, v horším případě si dané učebnice kupovali a materiály žákům před každou hodinou kopírovali.
V listopadu 2010 odsunul nápravu rozsudku z roku 2007 vůči České republice ve věci diskriminace romských žáků na českých školách, která byla v podstatě připravena ke schválení již za ministryně Kopicové. Některé organizace pak pohrozily státu, v případě nevyřízení nápravy, i vyloučením z Rady Evropy.
Čtěte také: Je ministr Dobeš chaotický úředník, nebo reformátor? Zřejmě obojí
Nejzajímavější dění přinesl nejspíš rok 2011. Hned v lednu odstartovala celoplošná optimalizace školství a s ní předpokládané úspory. Odpovědí na tento záměr se stala obrovská vlna petičních akcí a demonstrací stovek studentů a přátel rušených i slučovaných škol v zasažených obcích.
O měsíc později vychází skandální zpráva o tom, že Dobeš měl vypracovávat vysokoškolskou seminární práci své asistentce Machálkové. Na Dobeše se zároveň valí ostrá kritika z důvodu angažování Ladislava Bátory, někdejšího kandidáta rasistické a xenofobní Národní strany, jako jeho náměstka.
V květnu proběhla tolik očekávaná premiéra státních maturit. Experti od začátku poukazovali především na to, že celý projekt v podání společnosti CERMAT byl příliš drahý a nesplnil základní strategické cíle. Studenti a pedagogové zase upozornili na nesmyslné a mnohoznačné otázky v zadáních. Petici proti státní maturitě pak podepisuje takřka 3 000 pedagogů středních škol.
Čtěte také: CERMAT: Co dělá a kdo za ním stojí?
Evropská komise v únoru 2011 pohrozila zastavením programu Vzdělání pro konkurenceschopnost, ze kterého mohla ČR vyčerpat až 53 miliard korun. Ministr oznámil, že dá hlavu na špalek, pokud peníze nezvládne vyčerpat. Budoucnost dotací je však stále ve hvězdách.
Na konci března uspořádaly mnohé akademické obce v ČR rozsáhlé protestní akce proti chystané reformě vysokého školství a zavedení školného, nazvané jednotně Týden neklidu. Dobeš trval na svém a v reformní snaze neustoupil ani o krok. Ze setkání se studenty a pedagogy v Ústí nad Labem se pak omluvil pro nemoc.
Nejvýraznější následky možná přinese nejčerstvější kauza – březnové prodloužení akreditace plzeňské Právnické fakultě, navzdory negativnímu stanovisku Akreditační komise. Její zástupci dokonce podali na ministra školství trestní oznámení a podnět k žalobě. Trestní oznámení podal také předseda Strany zelených a bývalý ministr školství Ondřej Liška.
Nesouhlas s vládními škrty nebo pokus o důstojný odchod?
Několikrát se v průběhu Dobešova úřadování ve školství ozývaly hlasy odborné veřejnosti, zástupců opozičních politických stran i koaličního partnera TOP09, které volaly po jeho odvolání. Přesto, že se pod ním židle několikrát zatřásla, vždy dokázal uhájit svou pozici. V pátek však předložil předsedovi vlády Petru Nečasovi svou demisi. Jako důvod uvedl svůj nesouhlas s vládními škrty v resortu školství (v rozsahu 2,5 miliardy). Všichni politici, kteří je podpoří, se podle něj zachovají v rozporu s programovým prohlášením vlády.
Čtěte také: Týden neklidu skončil. Požadavky studentů vyslyšeny nebyly
Mnohá média a právě i zástupci koaliční TOP09 mají však na celou věc jiný názor. Mají pocit, že Dobeš zkrátka svou práci nezvládl a snaží se o důstojné opuštění úřadu. Ministr financí Miroslav Kalousek například uvedl, že se jednalo o důstojný důvod k odstoupení ministra, který vůbec v ničem neuspěl. Jeho stranický kolega Petr Gazdík zase vidí hlavní důvod odchodu ministra v neschopnosti komunikovat s akademickou obcí při přípravě nového zákona o vysokých školách a finanční pomoci studentům.
Některá média také spekulují o tom, že ministr odchází kvůli nejasným vyhlídkám ohledně čerpání peněz z evropských fondů. Nepřímo tedy mohl položit svou hlavu na špalek, jak předeslal v únoru loňského roku. Kde je pravá příčina Dobešova odchodu, se nejspíš nedozvíme. Je však nezlomným faktem, že Josef Dobeš byl prakticky od začátku svého působení pod velkým tlakem, který na prahu nového roku již mohl překročit únosnou mez.
Slovy pana prezidenta Václava Klause, nejlepší ministr školství Josef Dobeš je tak již celkově osmým ministrem, který opouští kabinet premiéra Nečase.
Kdo bude novým ministrem školství?
Jeho nástupce ve vládě to rozhodně nebude mít jednoduché. Musí si udobřit vysoké školy, obnovit komunikaci v souvislosti s vysokoškolskou reformou, zvládnout čerpání evropských peněz a vypořádat se s navrhovanými škrty v rozpočtu. Političtí zástupci Věcí veřejných od středy zvažují, kdo by měl být tím, kdo nastoupí na Dobešovo místo. Mimo trojici poslanců se zkušenostmi z pedagogického oboru se mluvilo také o nestranických kandidátech.
Čtěte také: Akademici varují: Napoleonské řízení by bylo pro univerzity nebezpečné
Velké šance stát se finálním kandidátem má přitom místopředsedkyně VV a místopředsedkyně Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Dagmar Navrátilová, která má také desetiletou praxi s vyučováním na gymnáziu. Dalšími dvěma alternativami jsou poslankyně Jana Drastichová a poslanec Milan Šťovíček.