Menu
TOPZINE.cz
Zajímavosti ze světa filmu

Mimozemšťani jsou tady a mají hlad! Jaké jsou nejlepší filmy o emzácích?

Redakce

Redakce

10. 9. 2011

Otázka, zda jsme ve vesmíru sami, je stará jako lidstvo samo. Bez ohledu na odpověď si přítomnost mimozemšťanů můžeme vychutnat skrze filmové trháky již po mnoho let. A další z nich se právě dostal do kin – Super 8.

FOTO: obrázek z filmu Vetřelec 3

Filmaři téma střetu s mimozemskou civilizací pojímají různě. Někteří dokážou svého diváka skutečně strhnout tak, že věří, že ten emzák je reálný a doslova nám jde po krku. Jiní tvoří rozpačitá díla plná nudy, po kterých odcházíme z kinosálů přesvědčeni o tom, že jsme ve vesmíru skutečně sami.

Pravděpodobně vůbec první film o mimozemšťanech byl revoluční vědeckofantastický film Georgese Mélièse Cesta na Měsíc (1902), kde výprava vědců dorazí v raketě k Měsíci a později se zde setkává i s jejími obyvateli, tzv. Selénity. Další sci-fi filmy jej pak následovaly.

A pak jsou tu filmy s poselstvím, že mimozemšťané jsou přátelští kamarádi, kteří na nás čekají s otevřenou náručí, stejně tak jako filmy o vražedných stvůrách, na které platí jen jaderná bomba (a někdy ani ta ne).

Mimozemšťan kamarád?

Steven Spielberg nám všem ukázal, že mimozemšťané mohou být více než přátelští. Nejprve to bylo v roce 1977, kdy diváci měli možnost spatřit snímek Blízká setkání třetího druhu, který je skvostnou ukázkou toho, jak by to snad při nejlepší vůli mohlo vypadat při prvním kontaktu s jinou civilizací.

V závěrečné sekvenci totiž přistává ohromná kosmická loď, která se následně pomocí tónů a světel dorozumívá s lidmi, což je dodnes úžasná scéna plná napětí – naštěstí pro lidskou rasu po tomto kontaktu nenásleduje masakr všech přítomných (lidí), ale přátelské seznámení s  dobrosrdečnými mimozemšťany.

Jinou klasikou od stejného režiséra je film E. T. – Mimozemšťan z roku 1982, ve kterém se ztracený návštěvník z kosmu pokouší intenzivně dovolat domů, případně se tam dostat i fyzicky. Film byl kasovní trhák, ale některými kritiky byl strhán jako přeslazeně stupidní. Spíše je ale snímek obecně považován za skvěle namíchanou pohádku pro malé i velké, která nepřestává fascinovat ani další generace diváků.

Samozřejmá je otázka, jak dlouho to může trvat – může se totiž stát, že k nám přilítnou z vesmíru takoví tvorové, kteří nám během pár sekund zničí celou planetu, a tím i naši kinematografii.

Vetřelec, Predátor a další kámoši do nepohody

Film Vetřelec (1979) Ridleyho Scotta svým divákům příliš naděje nepřidal. Čistá hrůza tohoto mistrovského hororu pramení především z permanentního nebezpečí, kterému nerozumíme a které není prakticky téměř vůbec vidět. Na tento famózní úspěch pak přímo navázala další tři pokračování, která byla zajímavá především svou rozličností. Druhý díl Vetřelci (1986) byl totiž adrenalinovou akcí, Vetřelec 3 (1992) pak psychologickým thrillerem a Vetřelec: Vzkříšení (1997) úchylnou zábavou.

Jinou vekou sérií filmů o nepřátelských mimozemšťanech je ta o Predátorovi. V roce 1987 mohli diváci zhlédnout mimozemšťana, který zabíjel především z lásky k samotnému zabíjení a získávání trofejí. Podle slov scenáristů: „Pro predátora je lov tou nejzábavnější hrou.“

FOTO: Obrázek z filmu Predátor

V tomhle pralese může být jenom jeden pán. Bude to Arnold Schwarzenegger, nebo Predátor?

V pokračování z roku 1990 šlape Predátorovi na paty policista v podání Dannyho Glovera, který ohromí svou vytrvalostí predátoří rasu natolik, že mu v závěru filmu několik z nich daruje zbraň a popřeje mu dobrý lov. Pomyslně třetí díl z roku 2010 s názvem Predátoři je nostalgickým připomenutím důvodů, proč jsou filmy o tomto mimozemšťanovi tak v oblibě: permanentní akce, charizmatičtí hrdinové a především perfektní záporák v titulní roli.

Není bez zajímavosti, že obě série filmů (tedy tu o vetřelci a tu o predátorovi) se později pokusili filmaři slepit dohromady. Jenže to byla snaha marná a zcela zbytečná. Vetřelec vs. Predátor (2004) nebyl ani zábavný, ani napínavý. Byla to spíše klasická vyvražďovačka plná klišé a všudypřítomné nudy. O tři roky později ale přesto následovalo druhé pokračování této spatlaniny.

Totální válka

Dalším úlovkem z celé řady filmů o střetnutích lidstva s mimozemšťany je nepochybně masivní blockbuster Den nezávislosti z roku 1996, ve kterém jsme mohli vidět například destrukci Empire State Building nebo Bílého domu. Naštěstí nás samozřejmě Američani všechny zachránili.

Jinou velkolepou bitvou mezi dvěma civilizacemi (tentokrát mezi tou broučí a tou fašistickou) přinesl rok 1997 a film Hvězdná pěchota, kdy si režisér Paul Verhoeven udělal legraci prakticky ze všech. Naopak zcela vážně tuhle problematiku vzal tvůrce slavných strašidelných thrillerů M. Night Shyamalan ve svém snímku Znamení (2002), který byl velmi atmosférický, obsahoval velké množství nezapomenutelných momentů (brazilské amatérské video, odraz mimozemšťana na noži, závěrečné zúčtovaní atd.), ale přesto samotné poselství filmu působí malinko přitažené za vlasy.

Nesmíme opomenout ani klasickou Válku Světů z roku 1953 natočenou podle románu H. G. Wellse. Tato kniha o agresivních Marťanech, kteří téměř zdecimují lidstvo,  byla inspirací nejen pro filmaře (v roce 2005 jí natočil znovu Steven Spielberg Tomem Cruisem v hlavní roli), ale velkou  proslulost si získala i díky rozhlasové inscenaci Orsona Wellese z 30. října 1938, který původní literaturu přetransformoval do zpravodajského vysílání. To svou realističností vzbudilo mezi tehdejšími posluchači naprostou paniku, protože téměř třetina z nich autenticky věřila, že se jedná o skutečnost!

Další zajímavé filmy o mimozemšťanech

Existují také filmy, které celou tuhle problematiku pojaly z úplně jiného pohledu. Například filozofický Svět podle Prota (2001), u kterého není vlastně jasné, zda se jedná o snímek o mimozemšťanovi nebo o chovanci psychiatrické léčebny, který si to o sobě jen myslí.

Film Den, kdy se zastavila Země (1951 a remake z roku 2008) byl zajímavý v tom, že v něm mimozemšťané prostě poslali lidstvu zprávu o tom, že pokud se tady nepřestaneme chovat jako hloupá děcka na hřišti, tak si to s námi pořádně vyříkají.

FOTO: obrázek z filmu Den, kdy se zastavila Země

Keanu Reeves v remaku klasického filmu z roku 1951 přináší lidstvu důležitou zprávu

V roce 2009 zaujal diváky snímek District 9, který z příjezdu obyvatel jiné planety udělal především sociální problém. Mimozemšťané totiž přistanou nad jihoafrickým Johannesburgem a vláda jim zde zařídí bydlení ve formě slumů, kde tzv. kreveťáci přežívají ve velmi nuzných podmínkách. Film se postupně rozvine z dokumentárního začátku do nekompromisní adrenalinové akce v závěru, která (se svým rozpočtem okolo třiceti milionů) byla neskonale lepší než akční sekvence  ve většině ostatních mnohasetmilionových filmech.

Jak se povedl Super 8? Přečtěte si recenzi!

Snímek Super 8 produkoval samotný Steven Spielberg a podle trailerů to zatím vypadá na pořádnou poctu právě tomuto tvůrci. Film vypráví příběh partičky dětí, které by rády natočily svůj vlastní zombie horor,  ale při natáčení jedné ze scén nedaleko nich havaruje vlak, z jehož útrob něco uniklo. Skrýval se tam další E. T., nebo Vetřelec se záluskem na malé děti? To zjistíme až v samotném filmu.

Super 8

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller
USA, 2011, 112 min

Režie: J. J. Abrams
Hrají: Joel Courtney, Kyle Chandler, Elle Fanning, Ron Eldard, Noah Emmerich, Zach Mills, Amanda Michalka, Riley Griffiths

Premiéra v ČR: 8. září 2011

[poll id=“95″]

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Mimozemšťani jsou tady a mají hlad! Jaké jsou nejlepší filmy o emzácích?