Dle vyjádření mluvčího MK ČR hodnotí ministerstvo areál jako nejpřipravenější z celostátního seznamu adeptů. Mikulčice ve spolupráci se slovenskou stranou jsou nejblíže potřebné připravenosti a česko-slovenská žádost je ministerskou prioritou priorit.
Mikulčice, letecký pohled, Foto: František Synek, mikulcice-valy.info
Potřebná dokumentace související s návrhem na zápis na Listinu světového kulturního dědictví UNESCO bude zpracována do konce měsíce srpna 2011. Mluvčí Ministerstva kultury ČR Jan Ciesler pro Hodonínský deník uvedl: „Seznam vytvořený již v roce 2006 neurčuje přímo prioritu dané památky, ale je pravdou, že Mikulčice ve spolupráci se slovenskou stranou jsou nejblíže potřebné připravenosti a česko-slovenská žádost je prioritou priorit.“
Znovu se tedy rozjíždí kolotoč příprav a hodnocení, který už Mikulčice se slovenskými Kopčany absolvovaly v letech 2007 až 2009. Tehdy MK ČR nakonec žádost stáhlo a bylo doporučeno ji dopracovat.
Ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně I. Chovančíková situaci komentovala: „Napneme síly na lepší argumentaci po vědecké stránce. Ta byla hodnocena posledně jako slabší. Na ní musíme zapracovat, aby tentokrát nominace skutečně vyšla.“ Vědecká argumentace musí podle ní naprosto jednoznačně a přesně prokázat unikátnost mikulčického hradiska i mikulčicko-kopčanské archeologické aglomerace.
Unikátní Mikulčice
Raně středověké velkomoravské hradiště o rozloze 10 ha je nejrozsáhlejším a unikátně zachovaným slovanským archeologickým nalezištěm v České republice.V době Staré a Velké Moravy patřil mikulčický blatný hrad mezi významná mocenská, duchovní a kulturní centra západních Slovanů.
Svědčí o tom nálezy negativů základů 12 kostelů, velmožského paláce, pozůstatků mohutného opevnění, tří mostů a více než 2 500 odkrytých hrobů, z nichž mnohé měly bohatou a cennou výbavu.
Kromě volné prohlídky základů kostelů a paláce v terénu můžete navštívit ve dvou návštěvních pavilonech dvě stálé expozice archeologických nálezů ze 7. – 9. století n. l.