Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Fassbender: Filmový Magneto, který se nebojí riskovat

Nikola Němcová

Nikola Němcová

13. 7. 2012

!Profil herce!Michael Fassbender může považovat rok 2011 za úspěšný. Žádný ze snímků, kde hrál, nebyl propadák. Dokáže vystřihnout komiksovou postavu, tajemného Rochestera z nadčasové Jany Eyrové, sexem posedlého třicátníka nebo známého psychiatra Carla Junga.

FOTO: Michael Fassbender ve filmu Shame

Michael Fassbender ve filmu Shame, Zdroj: distributor filmu

Michael Fassbender se narodil 2. dubna 1977 v německém Heidelbergu. Ve dvou letech se jeho rodina přestěhovala do matčiny rodné země, do města Killarney na severozápadě Irska. Nikdo ho na filmovou kariéru nemohl připravit lépe než jeho rodiče. Od matky se mu dostalo dobrého filmového vzdělání a otec ho naučil vytrvalosti a píli.

Vydával se za synovce slavného režiséra

Vychováván byl jako katolík a v rámci mší několikrát asistoval jako ministrant. Po ukončení školy St. Brendan’s college se rozhodl využít vzdělání, které mu matka odmalička vštěpovala. Odstěhoval se do Londýna, kde absolvoval Drama Centre. V Londýně se mu zalíbilo natolik, že zde žije dosud.

V počátku své kariéry se nedokázal uživit pouze herectvím, proto si musel přivydělávat i jiným zaměstnáním. Vyzkoušel si, jaké to je být vykladačem zboží z kamiónů, zásobovačem v restauraci svých rodičů, barmanem nebo také průzkumníkem trhu.

FOTO: Michael Fassbender

Dáš si čouda?

O to víc si teď užívá zájem o svou osobu. První menší role, kterou získal, byla v seriálu Hercule Poirot. Jeho první velká role přichází se seriálem Bratrstvo neohrožených. Ztvárnil zde postavu seržanta Burtona Christensena. Při natáčení se seznámil s Jamesem McAvoyem, se kterým se později setkal při natáčení X-Men: První třída.

Brzy poté opustil prostředí seriálů a vrhl se na účinkování v televizních filmech. Mimo to se občas mihl v reklamě, v hudebním klipu nebo na divadelním jevišti. Sám produkoval i režíroval adaptaci Tarantinových Gaunerů. V dnešní době to již nedělá, ale dříve využíval svojí podobnosti příjmení se jménem německého režiséra Rainera Wernera Fassbindera. „Tvrdil jsem, že je to můj prastrýc,“ říká Fassbender.

Svůj filmový debut na stříbrném plátně si zajistil v adaptaci historického komiksu 300: Bitva u Thermopyl, kde střihl roli spartského válečníka Steliose. Na začátky své kariéry si zavzpomínal v TV snímku Hercule Poirot: Rodinné sídlo.

Přelomovým se pro něj stal rok 2008. Nejdříve si zahrál v poměrně úspěšném thrilleru Jezero smrti. Avšak až s příchodem filmu Hlad ukázal, jak velký talent v něm dřímá. Zahrál si člena IRA, Bobbyho Sandse, který v britském vězení dobrovolně umírá hlady. Kvůli této roli držel drastickou dietu a dostal se až na 59 kilogramů při výšce 185 centimetrů. „Byl to jediný způsob, jak to udělat tak, aby to bylo přesvědčivě. To víte, že jsem měl po celou dobu hlad jako vlk,“ vysvětluje Michael. Hladovění se mu vyplatilo. Za tuto roli byl ověnčen několika cenami a nevyhla se mu ani nominace na prestižní cenu BAFTA.

FOTO: Michael Fassbender

Magneto v akci

K tematice druhé světové války se vrátil v Tarantinově Hanebných panchartech, kde zúročil svůj německý původ. Michael Quentina obdivuje hlavně za jeho znalost kinematografie: „Víte, ten chlap žije filmem. Můžete se s ním začít bavit o úplně neznámém švédském filmu z roku 1963 a on ho prostě zná. Je to chodící encyklopedie znalostí.“

Rok 2011 může prozatím považovat za svůj nejúspěšnější. Na co šáhl, to se povedlo. Opět ukázal nové polohy jeho herectví. Objevil se jako Edward Rochester v adaptaci Jany Eyrové. „Moje sestra a matka milují tuto knihu. To byl jeden z důvodů, proč jsem vzal tuto roli. A mám rád režiséra Caryho Fukunagu. Sin nombre byl dobrý film s krásným příběhem,“ říká Michael. Zájem širšího publika si získal jako Magneto v X-Men: První třída, kde se opět setkal s Jamesem McAvoyem.

Sadomasochistický Jung

Nedávno jsme mohli vidět Michaela v kinech jako Carla Junga v Cronenbergově Nebezpečné metodě. Před natáčením sadomasochistické scény mu Keira Knightley pohrozila smrtí. „Řekla jsem mu, že jestli se mě dotkne, tak ho zabiju. A on mi na oplátku připomněl, že budu přivázaná k posteli, takže bych mu moc vyhrožovat neměla,“ vysvětluje Keira.

[youtube_660]Zh2w0iym0Gk[/youtube_660]

Nejvíce letos zazářil v McQueenově Studu, kde se v hlavní roli objevil jako třicátník, neschopen zvládat svůj vlastní sexuální život. Film obsahuje mnoho sexuálních scén. „ Bez toho by to prostě nefungovalo,“ okomentoval slovy množství nahých scén. Na premiéru snímku se můžeme těšit letos v únoru. Michael opět zvítězil v několika kategoriích a odnesl si i cenu z benátského filmového festivalu.

V březnu nás potěšil v akčním thrilleru Zkrat a v červnu ve sci-fi Ridleyho Scotta, Prometheus. „Následuji svůj instinkt a nebojím se riskovat, i když ne vždy risk zvládnu,“ prozrazuje, jakým způsobem si vybírá role.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Fassbender: Filmový Magneto, který se nebojí riskovat