Město nebo vesnice? Jak se rozhodnout, kde se vám bude žít lépe?
Redakce
20. 11. 2017
Město nebo vesnice? Toť vskutku shakespearovská otázka. Pojďte se s námi podívat na sedm argumentů, které v této otázce hrají zásadní roli.
Rozevřené nůžky mezi názory, jestli je k životu lepší město nebo vesnice se pomalu zavírají, protože rozdíly už nejsou patrné tak jako dřív. Přesto existují lidé, které byste z města na vesnici nedostali ani párem volů a naopak. Nemáte takto vyhraněný názor a váháte, jestli to bude nakonec město nebo vesnice. Máme pro vás 7 tipů, podle čeho se rozhodnout. Všechny pro jsou vyvážena svými proti. Záleží pouze na prioritách každého konkrétního člověka.
Finance
Po finanční stránce platí téměř na 100 %, že život a bydlení ve městě jsou dražší než na vesnici. To se týká především nákladů na bydlení. Ve velkých městech si lidé byty z velké části pronajímají, zatímco na vesnici své domy většinou vlastní. Když se srovnají náklady na nájem či hypotéku ve městě s výdaji na provoz vlastního domu, obvykle z toho vychází lépe bydlení na vesnici. Navíc na vesnici můžete ušetřit i za celou řadu poplatků např. když máte vlastní studnu apod. Část z toho, co ušetříte za bydlení a poplatky s ním spojené ve městě, na vesnici zase často vložíte do dojíždění. Do financí je nutné také započítat, že náklady ve městě jsou sice vyšší, ale stejně tak i platové ohodnocení. Ne vždy je ale plat ve městě úměrně vyšší ceně bydlení a jiným nákladům. Toužíte-li po vesnickém životě, je potřeba vše důkladně propočítat a uvědomit si, na kolik jste závislý na práci ve městě.
Oproti tomu můžete na vesnici počítat s tím, že když pomůžete sousedce s rozbitou televizí, dostanete domácí vajíčka. Na vesnici ale neušetříte jen za bydlení, levnější je i mnoho služeb od restaurace po kino, divadlo či kadeřnici. Dražší naopak může být jídlo, zejména jste-li závislí na předraženém místním obchodě či drahém dojíždění do vzdáleného supermarketu.
Dům vs. byt
Život na vesnici má v České republice výrazně delší tradici než ve městě. Lidé se za městským životem začali stěhovat ve velkém zhruba v době průmyslové revoluce. Činžovní domy nabízely mnohem větší komfort v podobě dostupných inženýrských sítí jako je elektřina, plyn nebo voda. S přílivem většího množství obyvatel do měst se začala rozvíjet také paneláková zástavba. Její kouzlo spočívá v tom, že se obyvatelé nemusejí téměř o nic starat. Samozřejmě ale výměnou za soukromí, kdy slyšíte každý krok souseda v bytě nad vámi.
V rodinném domě vaše soukromí může být mnohem vyšší, na druhou stranu i zde najdete otravné sousedy či chataře, kteří vám v neděli v poledne budou jezdit se sekačkou pod okny. Počítat musíte i s tím, že údržba domu není jen o úklidu vnitřních prostor jako v bytě, ale mnoho hodin je potřeba věnovat i zahradě či jiné péči o dům. Odměnou vám pak může být posezení v příjemném venkovním prostředí. Kolik času ale takto venku můžete trávit? Pokud si nejste jisti, udělejte experiment. Zaměřte se na chvíle, které trávíte ve městě a stejné chvíle, které strávíte na vesnici. Udělejte si seznam město nebo vesnice – pro a proti, ten vám hodně napoví. Velmi rozšířený, český fenomén chatařství a chalupářství ukazuje, že lidé z města rádi utíkají, i když jen na víkend. Pokud jste nerozhodní, můžete pro začátek zvolit kompromis a pořídit si chatu, či si ze začátku nějaký dům na vesnici jen pronajmout a zjistit tak, zda vám to opravdu vyhovuje.
Doprava
Zatímco ve městě se díky systému hromadné dopravy docela dobře dokážete obejít bez auta, na vesnici je to nezbytnost. Zvláště pokud dojíždíte do zaměstnání nebo musíte vozit děti do školy. Může se klidně stát, že budete potřebovat pro celou rodinu auta dvě. V potaz je potřeba brát také fakt, kolik času denně strávíte cestováním a jestli se vám to vyplatí. Zvláště pokud máte doma teenagera, je dobré si uvědomit, že jeho sociální život bude do velké míry záviset na tom, nakolik mu budete schopni a ochotni dělat osobního řidiče. V případě, že se rozhodnete pro dojíždění, zjistěte si, jak vypadá běžná dopravní situace při příjezdu do města. Nestačí se jen podívat na vzdálenost a dobu dojezdu na mapě. Pokud na hlavních i objízdných trasách stojí každé ráno hodinové kolony či musíte strávit dlouhé minuty za závorou u železniční trati, možná to není ta nejvhodnější lokalita. Zkuste si proto trasu několikrát projet v různých denních dobách, abyste si ověřili reálnou dobu dojezdu do práce či školy vašich dětí.
Problematická může být doprava i v zimě, ne všude se totiž silnice udržují a na některých místech si na protažení silnice docela počkáte. Počítejte tedy s tím, že na vesnici se v zimě možná nedostanete každý den do práce.
Pokud chcete jezdit vlakem, i zde mohou vzniknout komplikace v podobě zpoždění vlaku či jiné kalamity, která železniční dopravu zastaví i na několik hodin. A to je docela nepříjemné, pokud je to jediná možnost, jak se dostat domů.
3 x 3 vtipné rady, proč město nebo vesnice je ta správná volba:
Vesnice:
- Nebudete utrácet za fitko, uklízení domu a péče o zahradu vydá za dvoufázový trénink
- Nebudete hledat, v jakém podniku sedí vaše kámošky, protože u vás je jen ten U Franty
- Nebudete se stresovat módními trendy, svetr po dědovi už je zase in
Město:
- Když zapomenete zalívat, uschnou vám jen tři kytky, ne celá zahrada
- Slovo poslední autobus ve vašem slovníku neexistuje
- Obecní rozhlas není jediné rádio, které naladíte
Zaměstnání a vzdělání
V tomto ohledu nemá smysl nosit dříví do lesa a rozepisovat se o tom, že ve městě je více pracovních příležitostí a lze najít lepší uplatnění. To je bez diskuze. Při rozhodování, zda město nebo vesnice, se spíše zaměřte na to, jestli se vám vyplatí do zaměstnání dojíždět. Jaké jsou alternativy kromě vlastního auta a nakolik vám vaše práce umožní home office. To samé platí pro vzdělání vašich dětí. Lidé, kteří pracují z domova, mají volnou pracovní dobu nebo jsou externisté, mají v tomto ohledu obrovskou výhodu, pokud zvažují variantu bydlení na vesnici. Internet je dnes téměř všude, ale před nastěhováním si pro jistotu zjistěte stávající situaci.
Zdravotní péče, školy, úřady
Občanská vybavenost je spolu s volnočasovými aktivitami asi nejsilnějším argumentem zastánců měst. Většina vesnic disponuje jednou ne příliš dobře vybavenou samoobsluhou, která zavírá ve čtyři odpoledne, neútulnou hospodou, odkud vás v devět večer vyženou, a obecním úřadem otevřeným dvakrát do týdne. O praktickém lékaři si můžete nechat možná zdát. Pokud někdo z rodiny trpí chronickým nebo závažným onemocněním, je blízká přítomnost lékařského odborníka více než žádoucí. Na druhou stranu, většina pacientů s alergiemi, ekzémy či problémy s dýchacími cestami říká, že jim přesun z města na vesnici velmi prospěl a jejich problémy se zásadním způsobem zmenšily.
Kultura a volný čas
Město bezpochyby nabízí bohatý kulturní, společenský i sportovní život a jedná se čistě o individuální volbu. Někdo by nepřežil bez možnosti zajít do kina, divadla či na výstavu, kdykoli si vzpomene. Jiný se bude raději věnovat zahradě a pěstovat si své vlastní ovoce, zeleninu nebo bylinky. Pokud zvažujete, zda město nebo vesnice, a bojíte se kulturního vyžití, stačí se podívat na stránky obce. Mnoho vesnic je v současné době velmi proaktivních, snaží se přilákat nové obyvatele a pořádá spoustu zajímavých akcí. Na vsi se oživují staré zvyklosti, slaví tradiční svátky, vymýšlejí nejrůznější společenské akce a především mají vesnice pozornost grantových komisí, které na jejich akce pravidelně přispívají.
Kultura a jiný program na vesnicích je hodně závislá na proaktivitě místních obyvatel. Pokud se vám tedy zdá, že se toho ve vaší vyhlídnuté vesnici moc neděje, můžete se zamyslet, jak to změnit. Třeba si tak najdete nového koníčka a stane se z vás nový kulturní pořadatel a navíc jsou kulturní akce výbornou příležitostí, jak se seznámit s novými lidmi.
Právě lidé, tedy spíše přátelé, vám možná budou ze začátku na vesnici chybět. Jak časem zjistíte, ne každý váš kamarád z města bude ochotný vás přijet na vesnici navštívit a i pro vás bude těžší se pravidelně vídat se starými známými. Nejlepší způsob je tedy najít si nové přátele v místě bydliště. Poohlídněte se tedy i po složení obyvetelstva dané vesnice. Celá řada vesnic, zejména v blízkosti měst, je dnes obydlena mladými rodinami, se kterými můžete mít mnoho společného. Jiné jsou tvořeny převážně starousedlíky. Zamyslete se i nad tím, zda vybraná vesnice nabízí dostatečný prostor pro seznámení (místní hospoda, dětské hřiště, kulturní aktivity).
Životní prostředí
Při rozhodování, zda město nebo vesnice stále více lidí bere v úvahu i životní prostředí. Mnozí volí vesnice právě kvůli dostupné přírodě, klidnému prostředí vesnické komunity, méně hektickému způsobu života, z touhy po návratu ke kořenům či jen bezpečnějšímu prostředí. Na oplátku jsou schopni obětovat čas, který tráví dojížděním, komfort městského života, dostupnost služeb a širší výběr pracovních příležitostí i volnočasových aktivit. Začíná se objevovat čím dát tím větší množství lidí, kteří utíkají před anonymitou velkoměsta, které pulsuje proudy lidí. Raději si ukrojí díl ze svého pohodlí a možnosti volby téměř ve všem, od nakupování po kulturu, než aby žili ve stresu. Tento trend je patrný zvláště u mladých párů s malým dítětem. O kolik pohodlnější je vyrazit s kočárkem po návsi, než čekat na bezbariérový spoj, kde si musíte neustále hlídat tašku, aby vám ji někdo neukradl, a pak se prodírat davy lidí na ulici.
Město nebo vesnice je volba, která určí směr, jakým se bude náš život do budoucna odvíjet. Obě alternativy jsou stejně zajímavé a dohromady nabízejí celou škálu možností téměř pro všechny.