Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Meryl Streep: Nezapomenutelná držitelka dvou Oscarů

Redakce

Redakce

28. 6. 2011

!Profil herečky!Kdyby šlo vše podle jejího plánu, mohla být operní pěvkyní. Osud ji však předurčil k něčemu jinému – byla jako zrozena pro film, a proto i hudba zůstala až na druhé koleji. Ještě tohoto roku se můžeme těšit na životopisné drama Iron Lady.

FOTO: Jako slečna Silkwoodová ve stejnojmenném filmu

Jako slečna Silkwoodová ve stejnojmenném filmu, Zdroj: distributor filmu

Americká divadelní, televizní a filmová herečka Mary Louise Streep se narodila v Summitu v New Jersey 22. června 1949 reklamní výtvarnici a umělkyni Mary Wolf Wilkinsonové a úředníkovi farmaceutické firmy Harrymu Williamovi Streepovi. Má dva bratry, Dana a Harryho.

Otec Meryl pochází z německého Loffenau, odkud její druhý pradědeček emigroval do Spojených států, kde pracoval jako starosta. Další část její rodiny pochází z malého švýcarského města Giswil, oproti těmto faktům její matka pochází z Pensylvánie a Rhode Islandu. Lawrence Wilkinson, její osmý pradědeček, byl jedním z prvních Evropanů na Rhode Islandu. Vzdáleným příbuzným jejich rodiny je také zakladatel Pensylvánie William Penn.

Presbyteriánka, která si odvykla kouřit

Meryl je presbyteriánkou, ale na otázku, zda náboženství hraje nějakou roli v jejím životě, v rozhovoru v roce 2009 odpověděla: „Já nenásleduji doktrínu, nepatřím do kostela nebo chrámu nebo synagogy či ášramu.“

Ve dvanácti letech brala hodiny zpěvu, aby se stala operní zpěvačkou. Tato čtyřnásobná držitelka Zlatého glóbu, dvojnásobná držitelka ceny Emmy a dvojnásobná držitelka Oscara vyrostla v Bernardsville v New Jersey, kde navštěvovala střední školu Harding Township, byla zde roztleskávačkou a královnou celé střední. Poté chodila na Bernards High School a byla přijata na vysokou školu Vassar College, za studium dramatu a umění zde v roce 1971 získala bakalářský titul.

Téhož roku se také účastnila výměnného studentského pobytu na Dartmouth Collage. Magisterské studium dramatu absolvovala na Yaleově univerzitě a zároveň se již objevovala v některých filmech. Předtím, než se stala hvězdou, si vydělávala jako servírka v Hotelu Somerset v Somerville v New Jersey.

Meryl také drží rekord za největší počet nominací na Oscara. Hádali byste, že byla jmenována dokonce šestnáctkrát? První nominaci obdržela v roce 1979 za snímek Lovec jelenů, dalších třináct za nejlepší ženský herecký výkon a tři pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Své dva Oscary získala za filmy Kramerová vs. Kramer z roku 1979 za nejlepší herečku ve vedlejší roli a za hlavní roli v Sophiině volbě o tři roky později. Pyšní se rekordem za nejvíce nominací na Zlatý glóbus, kterých získala celkem pětadvacet. V roce 2003 byl Meryl udělen čestný César francouzské Académie des Arts et Techniques du Cinéma.

FOTO: Meryl ve filmu Vzpomínky na Afriku

Meryl ve filmu Vzpomínky na Afriku, Zdroj: distributor filmu

Roku 2009 získala čestný doktorát výtvarných umění na Princeton University, o rok později byla zvolena do americké Akademie umění a dopisů a také jí byl udělen čestný titul Doctor of Arts od Hardvardské univerzity. Rovněž v roce 1998 přijala hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy a 27. května 2004 vyhlásil starosta jedné mathattanské čtvrti Meryl Streep Day.

Přišla o svého milovaného

Meryl byla zasnoubená se svým hereckým kolegou z filmu Lovec jelenů Johnem Cazalem až do jeho smrti roku 1978, kdy zemřel na rakovinu kostí. Téhož roku si vzala sochaře Dona Gummera, se kterým má čtyři děti – Henryho, Marii Willu, Grace Jane a Luisu Jacobson. Maria i Grace jsou rovněž herečky. Její syn Henry je herec, režisér a spoluzakladatel rockové kapely.

Meryl je známá pro svou schopnost napodobovat cizí a domácí přízvuky, z dánštiny Vzpomínky na Afriku (1985), z italských Madisonské mosty (1995) či středozápadní dialekt v komedii Zítra nehrajeme! (2006).

FOTO: S Clintem Eastwoodem ve snímku Madisonské mosty

S Clintem Eastwoodem ve snímku Madisonské mosty

Meryl je velká perfekcionistka, což se odráží v jejím řemesle. Je velmi precizní a pečlivá v přípravě na své role, což mimo jiné ukázaly její vysoce ceněné výkony ve filmech jako Silkwoodová nebo Výkřik ve tmě. Její kariéra mírně poklesla v devadesátých letech, zpět na vrchol se dostala v roce 1995 výkonem po boku Clinta Eastwooda v Madisonských mostech. Mezi další slavné snímky patří film Hodiny z roku 2002, za který byla oceněna na Berlínském filmovém festivalu a získala další oscarovou nominaci. Za svou roli ve filmu Adaptace téhož roku získala Zlatý glóbus.

Meryl je představitelkou uměřeného, kultivovaného herectví s umírněnými gesty, své role komponuje podle zákonů psychologického prožitku a pravdivosti, ale také estetiky. Se svou rodinou a s režisérem A. J. Pakulou se zúčastnila 1. ročníku MFF Zlatý Golem v Praze 1995 u příležitosti promítání filmu Sophiina volba.

Opera, divadlo, hudba a film, toť její závislosti

V roce 1976 se objevila v mnohých divadelních představeních na newyorské Brodwayi, získala zde také nominaci na cenu Tony za nejlepší ženský herecký výkon. Svůj život zasvětila mimo jiné také hudbě, učila se hrát na housle tím, že cvičila šest hodin denně po dobu osmi týdnů pro její roli ve snímku Hudba mého srdce (1999). V roce 2008 byla nominována na cenu Grammy za svou práci na soundtracku k hudební komedii Mamma Mia!. Při natáčení tohoto filmu se spřátelila s hercem Piercem Brosnanem, kterého si mimochodem do filmu ona samotná vybrala.

FOTO: Meryl v komedii Zítra nehrajem!

Meryl v komedii Zítra nehrajem!

K jejím šedesátým narozeninám jí manžel daroval toustovač a jedna z jejích dcer pro změnu houpací křeslo. Přestože oslavovala až ke konci pracovního dne, její děti ji přivítaly narozeninovou večeří hned po návratu z natáčení. Sama také tvrdí, že jejím největším kulinářským triumfem bylo, když se zamilovala do svého manžela. Byli zrovna na pobřeží Maine a Meryl upekla jablkový koláč se šlehačkou, jednoduše bez receptu, a byl naprosto perfektní. Bohužel už nikdy nebyla schopná udělat ho znovu, a to se po něm její manžel tak často ptá.

Meryl Streep je nejen podle různých statistik (např. oscarové nominace) asi jednou z nejlepších hereček současnosti a v rámci celé historie kinematografie zaujímá svým těžko srovnatelným hereckým umem přední místa. Dokazuje to i jejích 14 nominací na Oscara – což je rekord, který zatím nikdo nepřekonal a asi jen těžko překoná. Svými chameleonskými schopnostmi převtělovat se do jakýchkoli postav – ať už se jedná o role dramatické či naopak výsostně komediální, nemá konkurenci ani mezi mladou generací, a stěží ji někdo někdy překoná.

Hvězda hvězd se zapsala do mnoha srdcí

Navíc patří mezi hvězdy, které se nepotřebují stavět na odiv davům diváků a médiím. Své jméno spojuje výhradně s filmem. Žije poklidným rodinným životem, bulvární plátky by stěží našly na jejím životě něco pikantního.

FOTO: Meryl Streep jako Margaret Thatcherová v Iron Lady

Meryl Streep jako Margaret Thatcherová v Iron Lady

V letošním roce se s ní setkáme v životopisném dramatu Iron Lady, jedná se o historický příběh o ženě, která prorazila bariéry předsudků svým angažováním se do problémů, které do té doby byly řešeny pouze muži. Co všechno je potřeba obětovat a ztratit pro úspěch, vypráví biograficko-politické drama o mimořádné ženě Margaret Thatcherové. O rok později se můžeme těšit na komedii Mommy & Me a na americké drama Ice at the Bottom of the World.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Meryl Streep: Nezapomenutelná držitelka dvou Oscarů