Na konci července byla Praha dějištěm Evropského výročního setkání členů Mensy. Česká republika se tak stala po Německu a Holandsku třetím hostitelem lidí s nadprůměrně vysokým IQ, kteří se sem sjeli z 28 zemí světa. Co vlastně ale toto sdružení znamená? To, že se hrstka nadprůměrně inteligentních jedinců jednou ročně sejde a popovídá si, nebo jde jeho členům o něco víc?
Využítí inteligence ve prospěch lidstva, FOTO: Marián Luha, Topzine.cz
Všechno to začalo v Oxfordu
Mensa je mezinárodní společenská organizace založená roku 1946 v Oxfordu. U nás vznikla v roce 1989 Mensa Československo a od rozpadu federace funguje její česká odnož Mensa České republiky. Cílem tohoto sdružení nadprůměrně inteligentních lidí je podle jeho stanov využití inteligence ve prospěch lidstva.
Celosvětově má Mensa kolem 110 000 členů ve více než 100 zemích. Nejpočetnější Mensy mají v USA a ve Velké Británii. V České republice členská základna převyšuje 2000 jedinců a řadí se tak k deseti nejsilnějším Mensám světa. Podle místopředsedkyně Aleny Novotné je Mensa ČR v současné době jednou z nejrychleji rostoucích národních Mens.
Jak se stát členem
Pokud se chce člověk stát členem Mensy, musí absolvovat inteligenční testy. Zkoušet to může už od svých 14 let, a to celkem třikrát. Mezi jednotlivými pokusy musí být vždy minimálně roční rozestup.
I když se nedostanete mezi horní dvě procenta lidí a nezařadíte se tak mezi nadprůměrně inteligentní, dostanete od Mensy mezinárodně uznávané potvrzení o výši vašeho IQ. Ona dvě procenta populace představuje v Česku výsledek 130 IQ. Jakmile tedy dosáhnete takového výsledku, nabídne vám Mensa členství. Rozhodnutí, zda nabídku přijmout, nebo ne, je zcela na vás.
Vysoké IQ může mít i své nevýhody, FOTO: Marián Luha, Topzine.cz
Být či nebýt mensákem
Členové mají jedinou povinnost a tou je placení příspěvků. Vše ostatní, co se v rámci sdružení odehrává, jako jsou přednášky a jiná různá setkání, je čistě dobrovolné. Ale i v Mense narazíte na, slovy Aleny Novotné, spící členy, kteří se spokojí s vědomím, že jsou členem prestižní organizace, a nijak se do dění nezapojují.
Podle místopředsedy a šéfredaktora časopisu Mensa Tomáše Kubeše přináší členství především mnoho možností. „Pokud člověk nemá zájem podílet se na jejích aktivitách, nezmění členství v jeho životě téměř nic. Těm, kteří zájem mají, však Mensa přinese především možnost setkat se a povídat si s novými lidmi, se kterými by se jinak setkat nemuseli nebo nemohli. Mensa pořádá řadu přednášek a diskusí s odborníky a mnoho dalších aktivit, které dávají členům možnost setkávat se mezi sebou (výlety, sportovní akce nebo posezení). Obecně si myslím, že být členem Mensy znamená především možnost poznat něco nového,“ láká Kubeš.
Být členem Mensy znamená především možnost poznat něco nového, FOTO: Marián Luha, Topzine.cz
Dvakrát ročně se sice koná celostátní setkání, ale převážná část činnosti sdružení se odehrává v rámci místních a zájmových skupin. Místní skupinu může založit minimálně deset členů, kteří si potom organizují pravidelné schůzky. Zájmovou skupinu mohou založit už tři členové a zaměřit se v ní na nějakou konkrétní oblast. V rámci Mensy tak najdete skupinu zaměřenou na sci-fi, najdete tam výtvarníky, cyklisty a dokonce i hráče kuliček.
Časopis Mensa
V rámci Mensy ČR vychází jednou měsíčně i časopis Mensa, který je určený pro všechny členy organizace. Podle šéfredaktora Kubeše se časopis snaží spojovat členy a vtáhnout nováčky do dění v Mense, přináší informace o aktivitách, o jednotlivých členech a vybrané zajímavé články. Přispívají především členové, ale v opodstatněných případech mohou přispívat i nečlenové.
Jaká bude Mensa za pár let?
Počet členů stoupá, aktivita roste. Ale co to všechno znamená? Stane se Mensa skutečně uznávanou institucí, která bude hrát významnou roli ve výchově a vzdělání dětí? Ambice na to má, jaká bude praxe ukáže až čas. Její člen Tomáš Kubeš vidí Mensu ČR v budoucnu jako celostátně uznávanou autoritu v oblasti poradenství a péče o nadané děti a zároveň jako respektovanou společnost, jejímiž členy budou lidé rádi.
V dalším článku se dozvíte, že Mensa chce zaujmout také děti a že ani vysoké IQ není absolutní výhodou.