Maturita se blíží. Včasná a promyšlená příprava pomůže překonat stres
Nikola Reindlová
6. 4. 2012
Maturita je první zkouška, kdy se student musí naučit velký objem látky. Příprava na ni by se neměla podceňovat. Je třeba začít včas a promyšleně. Jedině tak je možné se vyvarovat stresu.
Nejhorší možnou variantou, jak se začít učit na maturitu, je propadnout panice a bezmyšlenkovitě přeskakovat od jednoho k druhému. Proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak svaťákem proplout v relativní pohodě.
1. Základem všeho je mít plán
Maturitní zkouška se od všech předchozích testů liší. Studenti se u ní poprvé setkávají s tak velkým množstvím informací, které se musejí naučit. Proto je vhodné vypsat si všechny předměty a otázky vztahující se k nim a rozdělit si je do jednotlivých dnů.
Čtěte také: Maturita. Sebevědomé vystupování při ústní zkoušce je polovinou úspěchu
Vědomí, že musíte denně stihnout například deset otázek, je výhodou. Nezaskočí vás tak den před maturitou fakt, že nejste s opakováním ještě ani v půlce. Každý z nás zná svoje pracovní tempo, a tak by měl být schopen určit, kolik otázek se dokáže za jeden den naučit.
2. Vypracované otázky vám do klína jen tak nespadnou
Na svaťák by si člověk měl nechat opravdu už jen samotné učení. Je dobré vypracovávat si jednotlivé otázky během roku podle toho, jak látku opakují sami učitelé.
Čtěte také: Maturita. Oblečení k ní (ne)vhodné
I když se najde dobrá duše, která vám dá svoje vypracované otázky, měli byste si je předem projít a případně doplnit. Je lepší spoléhat se sám na sebe než na ostatní.
3. Než se začnu učit, musím vyprat, uklidit, uvařit si čaj…
Nejhorší na procesu učení je vůbec začít. Než si člověk sedne k poznámkám nebo učebnici, má toho najednou spoustu na práci. Musí udělat tohle a tamhleto a půlka dne je pryč. Učení se ale prostě nevyhneme.
Připravte si všechno, co budete potřebovat, přehledně před sebe (poznámky, zvýrazňovače…), uvařte si čaj nebo kafe, sedněte si ke stolu a pusťte se do toho.
V našich možnostech je soustředit se maximálně asi 45 minut, proto si po čase udělejte v učení krátkou pauzu. Přečtěte si maily, vyvenčete psa a pak se zase vraťte k učení. Uvidíte, že vám to po menší pauze poleze do hlavy lépe, než kdybyste se učili v zápřahu několik hodin.
4. Nezapomeňte na pořádný spánek
Krátké pauzy jsou v procesu učení důležité, ale člověk tímto způsobem nemůže fungovat věčně. Musí si také pořádně odpočinout. A nejlepší způsob relaxace je spánek. Je jasné, že když nebudete něco stíhat, tak jednoduše pár hodin spánku vypustíte, ale nemělo by to být několik dní v kuse. Když nebudete pořádně odpočatí, bude se vám učit hůř.
5. Káva není pitný režim
Během učení by měli studenti dodržovat pravidelný pitný režim. Když nebudete doplňovat tekutiny, začnete být unavení, otupělí a nesoustředění. Odborníci se shodují na tom, že úplně nejlepší volbou je neperlivá voda a čaje.
Čtete také: Maturita. Co nezapomenout s sebou!
Spousta lidí do sebe lije během učení litry kávy s přesvědčením, že je to udrží déle soustředěné. Jeden, dva šálky nikomu neuškodí, ale větší množství kávy vám vyžene tlak nahoru a veškeré soustředění stejně vezme za své.
Návod na úspěch neexistuje
Nikdo nedokáže vymyslet jeden přesný návod na to, jak úspěšně složit maturitní zkoušku. Svou roli hrají individuální schopnosti, stres, komise a další faktory. Přesto, když se budete držet těchto několika rad, můžete před zkoušející komisi předstoupit s vědomím, že jste si stihli všechno v klidu přečíst a zopakovat.