V loňském roce se Martina Šrámková, autorka fenomenálních povídek Zapomenout na Nehru nebo Krytým vozem k horám na obzoru, odhodlala k vydání dvojice svých prvních knih. Vedle nového dílu Marka Stonea to byla především sbírka jejích tří textů o vědmě Jadvize, Doba krkavců.
Ilustrační foto Foto: Daniel Husek
Kdo si pravidelně pořizuje knihy z Edice Pevnost (i kdyby jen kvůli sběratelské vášni, jak si v poslední době připadám já), už pravděpodobně vysledoval ve vydávání jejích svazků jistý vzor. Jednou je to povídková sbírka, jednou novela podpořená několika kraťasy, jednou krátký nenáročný román, jednou román, který se do stránkového limitu vejde jen s obtížemi. Někdy je to nováček v žánru, někdy starý matador s reprintem dnes už málo známé knihy, někdy prostě Jana Rečková roupama neví, co by. Před necelým rokem se tam objevila sbírka tří povídek Martiny Šrámkové, které spojuje ústřední postava bojové vědmy Jadwigy, přezdívané kdysi Jedůvka.
Tři příběhy pro princezny
Knihu otvírá krátká povídka Kapesník pro princeznu a naopak uzavírá její dvojče Špatné časy. Oba příběhy uhánějí více než svižně a spíš než co jiného představují hlavní hrdinku a uvozují titulní novelu Doba krkavců. Přestože i ony mají jisté kouzlo, každá specifické, prim hraje bezpochyby právě novela.
Její příběh je banální – Jadwiga přijíždí na panství své bývalé přítelkyně vévodkyně Jusufiny, proti níž se momentálně spikla hrstka mocichtivých hrdlořezů, kteří jí chtějí uzmout její léno.
Neproměněná šance
Doba krkavců je veskrze zajímavou novelou, která by správně využita mohla vyhrát klidně celou řadu literárních soutěží. Přímo je z ní cítit závan novoty do českého proudu klasické fantasy typu meč & magie. Dokonce si troufám tvrdit, že nálada nastíněná v nové knize, by mohla docela zajímavě soupeřit se zaklínačkou Lotou Petry Neomillnerové, s níž sdílí mnohé prvky, ovšem v mnohém se rovněž rozchází.
Martina Šrámková však bohužel svou nadějnou šanci neproměnila. Její hrdinka je uvěřitelným, leč statickým charakterem, který nejen, že se během knihy nijak nevyvíjí (přestože snaha byla vidět), ale ani čtenáři nijak nepřiroste k srdci. Místo toho Jadwiga, teoreticky emancipovaná a morálně i fyzicky silná žena, vzpomíná na své drsné dětství (možná i kvůli motivům podobným Dítěti Skály mi Šrámková připomněla Neomillnerovou) a váhá, zda se skutečně vrhnout do akce, přestože je všem jasné, že jinak to nepůjde, pokud neplánuje vzít nohy na ramena a z příběhu zdrhnout.
Nepřitažlivost kontra lehký nadprůměr
I ze zápletky se dalo něco vykřesat, ačkoliv není nijak originální a spíš připomíná schéma z příručky pro spisovatele-amatéry. Příběh se vleče a grády nabírá jen v samotném závěru, aby vzápětí skončil rozpačitým finále. Tomu nepomáhá ani autorčin jazyk, snad úplně největší zápor Doby krkavců, do něhož se čtenář ne a ne začíst. Pořád přeskakujete, přeskakujete, abyste se dostali k nějaké kloudné a čtivé pasáži, která přichází jen velmi zřídka nebo vůbec.
Na jednu stranu je Doba krkavců velice svěžím větrem, který má předpoklady k dobývání vrcholů české fantastiky. Na tu druhou ovšem představuje obrovské zklamání z toho, že takovou šanci hned z několika důvodů nevyužil, což, popravdě řečeno, nemůžeme zase začínající autorce tak ostře vyčítat. I přesto zůstává lehce sbírka dvou povídek a jedné novely nad průměrem Edice Pevnost. Zda doporučit k přečtení či ne, to je otázka, na kterou se těžko hledá odpověď. Za zkoušku nic nedáte.
Název originálu: Doba krkavců
Autorka: Martina Šrámková
Obálka: Karel Zeman
Počet stran: 192
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydalo: Epocha, Praha 2009
Doporučená cena: 99 Kč
Hodnocení: *** (60%)