Jako první žena vyhrála Oscara za francouzsky mluvenou roli. A byla to role, která jí změnila život: tragický osud Edith Piaf vystihla Marion Cotillard tak věrohodně, že filmový svět jen zíral.
Z Marion Cotillard v roli Edith Piaf naskakovala husí kůže. Není divu, že za ni herečka získala Oscara. Zdroj: TF1 International
Marion Cotillard nemá ráda stereotyp. „Většina mých přátel dělala dost nudné práce – každý den to samé. Ale rodiče mých známých byli jeden den v malém městu ve Francii, další den v Peru, další den v Hong Kongu. Byli umělci. Měli svobodu,“ řekla francouzská herečka. V nich se zhlédla.
Narodila se 30. září 1975 a umělecké geny rozhodně měla: její otec byl mim, matka herečkou. Přesto pro rodačku z Paříže nebyla herecká kariéra od prvních dnů snem. „Nelíbila jsem se sama sobě, můj vzhled, moje osobnost. Ale prostě jsem zvážila pro a proti a herectví mi vyšlo jako nejlepší práce.“
Zatímco se malá Marion hledala, její otec založil divadelní společnost – a s úspěchem. Zbohatnul, a tak se dosud skromně žijící rodina přestěhovala z Paříže do luxusního sídla na francouzském venkově poblíž Orléans. To byl pro Cotillard další šok: „Byla jsem outsider. Měli jsme velký a krásný dům, což bylo úžasné, ale pro mě to byl úplně jiný svět. Pořád jsem byla Pařížankou,“ vzpomínala.
[youtube_660]1Ejnib14rMU[/youtube_660]
V Orleáns pak studovala hereckou konzervatoř. „Mým nejlepším učitelem byl však tatínek, naučil mě vyjadřovat emoce a hrát si s nimi,“ tvrdí. Sebevědomí a pozitivní přístup jí ale dodal až později její přítel. „Řekl mi: Proč se tak ničíš, když není nutné být na sebe naštvaná? Zkus to jinak.“ Cotillard to zkusila – a povedlo se.
Zářit ve Francii jí nestačilo. Tak dobyla Ameriku
I díky tomu postupně prorazila v televizi a následně filmu. Její první rolí byla v 17 letech účast v televizním seriálu Highlander, na plátně na sebe poprvé výrazněji upozornila v roce 1998 v úspěšné francouzské komedii Taxi. Roli Lilly Bertineauové si pak zopakovala i ve dvou pokračováních.
Ve Francii se Cotillard postupně stávala hvězdou, ale to jí nestačilo. Chtěla víc. Chtěla prorazit za mořem. V roce 2003 si zahrála se svým budoucím partnerem Guillaumem Canetem ve filmu Vadí, nevadí – a pak, když žádné nabídky z Ameriky stále nepřicházely, uvažovala dokonce o tom, že herectví zanechá. „Řekla jsem agentovi, že končím a jdu pracovat pro Greenpeace. A on: Prosím, ještě poslední schůzku.“ Přišel na ni Tim Burton a vybral si Cotillard do filmu Velká ryba.
V krásném romantickém filmu Dobrý ročník si Cotillard zahrála po boku Russela Crowea. Zdroj: Twentieth Century Fox
Dobytí Ameriky se zdařilo, přesto zmínka o Greenpeace nepřišla vniveč. Cotillard je zapálená ochránkyně přírody a vystupuje jako jedna z představitelek zeleného hnutí. Francouzka propaguje pití vody z kohoutku, módní značky šetrné k přírodě a ty, které nevyužívají dětskou práci. Naopak protestuje proti chemii v kosmetice a potravinách a nesnáší týrání zvířat.
A navíc není jen herečkou, blízko má i k hudbě. Odmala zpívá, hraje na baskytaru, klávesy či tamburínu. Podílela se na ekologickém albu Dessins pour le climat, v současné době ji však zcela zaměstnává natáčení filmů. Pěveckou kariéru přesto plánuje opět oživit.
Kvůli ní odkládali Batmana
Nejen muzikantské vlohy, ale i nezbytný šarm pak z Cotillard udělaly ideální kandidátku na roli velké francouzské ikony: šansoniérky Edith Piaf. Její pohnutý osud ztvárnila herečka ve stejnojmenném snímku tak perfektně, že za svůj výkon dostala Oscara. Jako teprve čtvrtá ve Francii narozená žena – a vůbec první, která získala prestižní ocenění za francouzsky mluvenou roli.
S postavou Piaf, která pro ni znamenala životní průlom, se pak odmítala rozloučit. „I ona vyrůstala jako dítě sama a nejvíc se bála toho, že sama zůstane. To jsem nechtěla ani já. Až později jsem si řekla: Už je mrtvá 40 let, dokážu se s ní rozloučit.“
A že bylo načase: od té doby totiž Cotillard, přezdívaná „Francouzská Angelina Jolie“, září ve hvězdných snímcích. Objevila se ve filmu Veřejní nepřátelé, v Počátku, v Půlnoci v Paříži a naposledy ve vyvrcholení batmanovské trilogie s názvem Temný rytíř povstal. Jeho režisér Christopher Nolan si dokonce přál Cotillard do svého filmu tak moc, že kvůli ní odložil začátek natáčení – v květnu 2011, kdy mělo původně vypuknout, totiž herečka očekávala narození syna.
[youtube_660]VUhOvXvKujo[/youtube_660]
Nakonec ale vše vyšlo – což udělalo Cotillard na jednu stranu radost („Vždy jsem byla Batmanem posedlá!“), na druhou jí to přineslo dost strastí. „Pořád jsem pracovala, do toho se starala o dítě… Nikdy jsem nebyla v životě tak vyřízená,“ přiznala. Do toho ji ještě nepříjemně překvapila další odvrácená stránka slávy: bulvární fotografové. „Fotili mé břicho, když jsem byla těhotná, to bylo hrozné! Bylo mi z toho fyzicky špatně.“
O skandál se však postarala i ona sama. Jakožto fanynka konspiračních teorií zpochybnila přistání na Měsíci i teroristické útoky z 11. září 2001. Za to druhé se později omluvila. „Byla to ode mě obrovská hloupost, že jsem něco takového řekla v televizi. Nemyslela jsem to vážně a opravdu toho lituju. Znám lidi, kteří ztratili rodinné příslušníky nebo přátele při této tragédii,“ řekla.
Výstřelek zapomenut, teď je Cotillard nejen díky Batmanovi opět na vrcholu slávy. Tempo natáčení opravdu trochu zvolnila, i tak ji brzy uvidíme v dalších filmech. Mimo jiné ve snímku Blood Ties, který režíruje její partner. Nezní to jako idylický život?