Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Man Bookerova cena 2013: Udílení ovládly chamtivost a touha po zlatě

Redakce

Redakce

4. 2. 2014

Man Bookerovu cenu za rok 2013 si odnesla vůbec nejmladší držitelka tohoto ocenění Eleanor Cattonová za knihu The Luminaries (Velikáni). Děj románu, který tak uchvátil porotu, se odehrává v autorčině domovině na Novém Zélandu v době zlaté horečky.

foto: Man Booker Prize 2013

Hrdá vítězka Eleanor Cattonová. Zdroj: reprofoto youtube.com

Mladá osmadvacetiletá autorka má oprávněný důvod k radosti. Nejen že její knihy čeká nárůst prodejnosti a na účet jí doputovala prémie v podobě padesáti tisíc liber, ale ve více jak čtyřicetileté historii této prestižní ceny je teprve druhou Novozélanďankou, která cenu získala. Před ní se to povedlo jen Keri Hulmeové v roce 1985.

Zapeklitý oříšek pro překladatele

Prestižní Man Bookerova cena se uděluje anglicky píšícím autorům ze zemí britského Společenství a Irska už od roku 1969. Eleanor Cattonové se do nominace na cenu dostala vůbec poprvé a hned se jí podařilo zaujmout a zvítězit. A to navzdory faktu, že její román čítá celých 832 stran.

Podobně dlouhá epická díla mají obvykle za následek, že odradí nejen čtenáře, nýbrž i porotu. V čem tedy spočívá kouzlo Eleanor Cattonové, které se podařilo získat si kritiky i porotce?

Román The Luminaries vyniká v první řadě poutavým líčením a barvitým zachycením zlaté horečky na Novém Zélandě v roce 1866. Zaujme rovněž do hloubky propracovanou, mnohovrstevnatou strukturou. Počet stran by mohl na pohled budit obavy z rozvleklosti vyprávění. Opak je však pravdou, strhující děj totiž postupně graduje.

Literární ceny coby spolehlivý průvodce

Český čtenář si ostatně může o literárních kvalitách Eleanor Cattonové udělat představu sám. Do češtiny byla přeložena její prvotina Na scéně.

Kniha, která by možná postupem času bez povšimnutí vymizela z pultů, se nyní nejspíše bude těšit pozornosti. Právě za neotřelé tipy na doposud nepříliš proslavené autory patří cenám, jako je ta Man Bookerova, velký dík.

Vzhledem k nepřebernému množství knih různé kvality, které po světě zaplavují pulty knihkupectví, jsou literární ceny vítaným vodítkem při objevování světa současné literatury. Jistě stojí za to sledovat počínání držitelů různých cen (Man Bookerova cena, Pulitzerova cena, Národní cena kroužku literárních kritiků apod.). Svědčí o tom některá jména držitelů Man Bookerovy ceny z předešlých let: Ian McEwan, Yann Martel nebo Howard Jacobson.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Man Bookerova cena 2013: Udílení ovládly chamtivost a touha po zlatě