Malárie je jedno z nejzávažnějších onemocnění vyskytující se ve více než stovce zemí napříč celým světem. Každý rok pak je evidováno tři sta až pět set milionů nakažených, z nichž až jedno procento na následky nemoci umírá. Na celém světe je malárií ohroženo až 40 % lidí.
Malárie je přenášena komářími samičkami, Zdroj: sxc.hu
Není pochyb o tom, že malárie je jedním z nejvážnějších onemocnění na světě. V současné době je nejvíce rozšířena v oblastech tropických a subtropických, odkud je každoročně vyvážena cestovateli do ostatních částí světa. Možná proto se každým rokem setkáváme s více než tisícovkou případů ve Spojených státech a zhruba stejným množství také v našich evropských podmínkách.
Co je malárie?
Malárie nebo též tropická nemoc či zimnice je infekční záchvatovité onemocnění způsobené parazitem zvaným Plasmodium (zimnička). Parazit ze skupiny výtrusovců, tedy zmíněné Plasmodium, je přenášen nakaženými samičkami komárů, a to především v noci, kdy jsou nejaktivnější.
Nakažená samička saje krev teplokrevných živočichů, přičemž slinami do těla přenáší též parazitické zimničky, které se poté usídlí v játrech infikovaného. Zde se množí, přecházejí do dalšího stadia svého vývoje a napadají červené krvinky a společně s nimi se následně přesouvají do krevního řečiště, kde se zvětšují, až prasknou.
Zimnička má tedy znovu příležitost napadat další, prozatím nenapadené a v krvi putující krvinky. Při onom prasknutí se do krve uvolňuje také tzv. parazitární toxin, který způsobuje typické příznaky malárie. Celý proces však může fungovat i naopak. Člověk nakažený malárií je poštípán komáří samičkou, ta pak infikovanou krev přenáší na další, prozatím zdravé osoby.
Jaké jsou příznaky malárie?
První příznaky se mohou objevit již osmý den od nakažení, to je však spíše výjimečné. Mnohem častěji člověk začne pociťovat, že něco není v pořádku, teprve v rozmezí deseti až třiceti dnů. V extrémních případech nemoc propukne rok po nákaze. Mezi klasické symptomy malárie patří horečka, bolesti hlavy a celého těla, zvracení i průjmy. V dlouhodobém horizontu může malárie způsobit chudokrevnost i žloutenku.
Nezapomínejte v rizikových oblastech na správné oblečení
Onemocnění dále charakterizují několik hodin trvající záchvaty objevující se ve třech fázích – zimnice, horečka a opětovný pokles horečky spojený s pocením. V první fázi zimnice nakažený pociťuje silné pocity chladu, třese se a mrazí jej. Kůže postiženého je suchá a bledá, objevuje se také namodrání rtů a prstů.
Nakažený je malátný, hučí mu v uších, bolí jej hlava, záda i končetiny, také jektá zuby nebo zvrací. Za patnáct minut až dvě hodiny jeho tělesná teplota strmě stoupne a může přesáhnout až čtyřicet stupňů. V té době mizí pocity zimnice a naopak se dostavují návaly horka, kůže je suchá, teplá, puls i dýchání jsou znatelně zrychlené. Postižený je neklidný, vzrušený a občas také dezorientovaný. Fáze horečky trvá několik hodin, pak dochází k jejímu poklesu, člověk je vyčerpaný.
I když se popsaný průběh zřejmě nezdá tak závažný, vše záleží na obranyschopnosti pacienta a také typu malárie, kterým postižený trpí. Typy malárie rozeznáváme celkem čtyři, z nichž nejzávažnější je tzv. tropická forma malárie, a to především z toho důvodu, že nakažené červené krvinky mívají tendenci přilepovat se ke stěně cév a cévy ucpávat. Tím samozřejmě vyvstávají potíže pro krví zásobované orgány. Tropická malárie nejčastěji vede k úmrtí.
Jak se bránit proti malárii?
Pokud je to nutné a cestujeme do malarické země, tedy země, kde je vyšší riziko onemocnění malárií, nabízí se jako první soubor léků a očkování, který byl speciálně vytvořen proti tropickým nemocem, speciálně pak proti malárii (antimalarika). Kvůli stále větší rezistenci parazitů je však čím dál tím problematičtější takový očkovací soubor vytvořit.
Vlastnit repelent rozhodně není od věci
Prevenci, kterou užíváme jako ochranu před malárií, nazýváme chemoprofylaxe. Ta zahrnuje léky užívané před odjezdem, během doby pobytu, ale i ty, které jsou do lidského těla vpraveny až po návratu z rizikové země. Pokud už musíte léky užívat, dejte pozor na hodinu užití, léky musejí být podávány v určitých časových intervalech, je tedy více než nutné užívat léky v přesný čas.
Antimalarika nesmějí užívat těhotné ženy, a to kvůli negativním dopadům na nenarozené dítě. Dobrou ochranou před komáry a tedy potencionální malárií je na místě zcela jistě také moskytiéra, užívání repelentů a také insekticidů v místě pobytu.
Léčba malárie
V případě nákazy malárií či jen podezření na nákazu je nejprve nutné okamžité nasazení léčby. V současné době je nejprve podáván lék zvaný chlorochin obsahující alkaloid z kůry chinovníku – chinin. Mimo chlorochininu, na který je dnes poměrně dost rozšířená rezistence, se užívají také chinin sulfát nebo Daraprim.
Světový den malárie je 25. dubna.