Předávání cen Magnesia Litera se neslo v příjemném duchu, bylo originální, zábavné a slavnostní zároveň. Nechyběly ani akrobatické kousky a příjemnou změnou byla i Daniela Písařovicová v roli moderátorky. Hlavní cenu si odnesl Jiří Hájíček za román Rybí krev, nejlepší prózou se staly Stropy Zuzany Brabcové.
Vítěze a vítězky Magnesia Litera 2013 už známe. Foto: Kateřina Houfková, TOPZINE.cz
Vyhlašování nejprestižnějších tuzemských literárních cen proběhlo již podruhé na Nové scéně Národního divadla. Role moderátorky se nově zhostila Daniela Písařovicová, nahradila tak Aňu Geislerovou. Doprovázel ji Jiří Havelka, který byl zároveň režisérem a scénáristou večera.
Nejsledovanější kategorie
Knihou roku se stala Rybí krev Jiřího Hájíčka. O vítězi této kategorie rozhoduje téměř tři sta porotců, vítěz získá také šek v hodnotě 200 tisíc korun. „Soutěžení v literatuře je samozřejmě relativní, nesoutěžíme o branky, body a vteřiny. Já píšu hlavně pro čtenáře.“ Těmito slovy reagoval Hájíček na dotaz moderátorů, kam bude nyní směřovat, když se mu podařilo dosáhnout z hlediska literárních cen vrcholu.
Druhou nejsledovanější kategorií je Litera za prózu. Tu získala Zuzana Brabcová se svým složitým románem z prostředí psychiatrické léčebny Stropy. Cenu si nemohla převzít osobně, zastoupil ji Miloš Voráč z nakladatelství Druhé město, kde kniha vyšla.
Předávání proběhlo v zábavném duchu, v porovnání s předchozími ročníky však působilo formálněji. Moderátorské duo se dobře doplňovalo a publikum se bavilo. Jak už jsou pravidelní diváci zvyklí, program opět zpestřoval tanec. Cirk La Putyka pojal své vystoupení formou hádanek. Před vyhlášením každé z kategorií divokými akrobatickými kousky ztvárňovali daný žánr.
Nechyběly ani akrobatické kousky. Foto: Kateřina Houfková, TOPZINE.cz
Kromě porotců měli možnost hlasovat také čtenáři a zvolit vítěze Kosmas ceny čtenářů. Této možnosti využilo kolem osmi tisíc knižních nadšenců. Jak se dalo očekávat, nejoblíbenější knihou loňského roku se staly Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Románu o osudech bohyní, tedy lidových léčitelek z oblasti Bílých Karpat, se prodalo téměř třicet tisíc výtisků. „Měla jsem vybranou nejlepší knihu dnešní volby, a tou by byl samozřejmě Jirka Hájíček,“ prozradila v děkovném projevu Tučková.
V kategorii poezie uspěl básník Jakub Řehák se sbírkou Past na Brigitu, věnovanou „nádherné a zahnívající“ Praze. „Tento kontrast má být pozitivní. Je to fascinace, která se odehrála v určitých protikladech,“ doplnil svá slova z nominačního spotu Řehák, který se do Prahy přistěhoval z malého městečka.
Vítězové kategorií ČEZ Litera za literaturu, DILIA Litera pro objev roku a Litera Lucie Seifertové za knihu pro děti a mládež si letos poprvé díky novým sponzorům odnesli šek na třicet tisíc korun.
Mladý talent na obzoru
Objevem roku se stal mladý student scenáristiky Jaroslav Žváček s románem Lístek na cestu z pekla. Jeho vypravěčský talent porotci Magnesia Litera přirovnávají k hrabalovskému či šabachovskému stylu. Ten dostal od ředitele agentury DILIA Jiřího Srstky bonusový, podle jeho slov sedm a půl kilový, dárek: kompletní vydání Hledání ztraceného času od Marcela Prousta.
Nejlepší faktografickou knihou loňského roku je podle porotců vědecká monografie o Zdeňku Nejedlém z pera Jiřího Křesťana. Ocenění za knihu pro děti a mládež převzal z rukou sponzorky kategorie Lucie Seifertové Pavel Čech. Ten uspěl s komiksovým příběhem Velké dobrodružství Pepíka Střechy.
Překvapení na pódiu se dočkala vítězka Litery za překladovou knihu Věra Koubová. Cenu jí totiž předal sám Richard Pietraß, s jehož básnickou sbírkou v soutěži uspěla. Nakladatelským činem roku byl vyhlášen Ivan Wernisch a jeho sbírka Živ jsem byl, kterou vydalo nakladatelství Druhé město.
Nejlepší české knihy roku 2013 už tedy známe. Letošní předávání proběhlo v příjemném duchu, který byl originální, zábavný a slavnostní. Nezbývá než doufat, že si oceněné knihy najdou cestu k co nejširší vrstvě čtenářů. Právě propagace kvalitní literatury je totiž jedním z cílů projektu Magnesia Litera.