Možná že odcházíme Jana Balabána a Lichožrouti Pavla Šruta. Tematicky úplně odlišné knihy, které však mají něco společného. Získaly totiž titul Magnesia Litera Kniha desetiletí.
Za Jana Balabána převzal cenu Miroslav Balaštík, o Lichožrouty se postarala Galina Miklínová, Foto: agentura Image
Učinit rozhodnutí o té nej knize se zdá být skoro nemožné. Odborná porota složená z více než sta osobností z knižní branže, od univerzitních profesorů, literárních kritiků a historiků až po knihkupce a knihovníky měla naštěstí úkol trochu zjednodušený. Nemusela totiž vybírat ze všech publikovaných knih za deset let, protože jak určují pravidla soutěže, Knihou desetiletí se mohlo stát pouze dílo již oceněné Magnesií Literou v některém z minulých ročníků.
Jaký má význam chybějící čárka v názvu Knihy desetiletí?
Zatímco internetové ankety ovládlo Klímovo Šílené století, porota přiřkla vítězství v kategorii knih pro dospělé Janu Balabánovi a jeho sbírce existenciálních povídek Možná že odcházíme. Tímto oceněním, které jen o to více umocnilo získání Magnesie Litery v kategorii próza z roku 2005, tak tento nedávno zesnulý autor potvrdil, že bývá zcela právem přirovnáván k velikánům literatury 20. století Čepovi a Čechovovi.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/magnesia-litera-kniha-desetileti/]
Zdroj: agentura Image
„Hleděl unavenýma očima na tmavý strop a neznal se. Ano, takto se neznal. Studené čelo a zpocené nohy. Byl plný hněvu na celou tu lásku, jednu i druhou by nejraději poslal ke všem čertům. Nejraději by žil sám se svými, do prdele, svými dětmi někde daleko, třeba na Falklandských ostrovech. A pak se obrátí a zaboří hlavu do polštáře a mělce dýchá jako ten nejzbabělejší tvor, jenž by přilezl ke každému křížku, který by mu někdo, třeba jen z legrace, nastrčil.“ (Jan Balabán: Možná že odcházíme – povídka Edita)
Šéfredaktor nakladatelství Host, Miroslav Balaštík, který za Balabána cenu přebíral, zdůraznil autorovu péči a důslednost, kterou knize věnoval. Byly pro něj důležité i drobné detaily, poznal dokonce i to, když v jeho rukopise editorka změnila čárku. Interpunkce má v jeho díle zřejmě velký význam, zvlášť když vzpomeneme na chybějící čárku již v názvu oceněné knihy.
Najdou dospělí v Lichožroutech poučení?
I přes to, že se Balabán neřadí k oddechovým autorům, jde jeho kniha velice dobře na odbyt. Ani autoři druhé oceněné Knihy desetiletí (kategorie literatury pro děti a mládež), Pavel Šrut a jeho ilustrátorka Galina Miklínová, si nemohou stěžovat na nedostatek čtenářů. O tom svědčí i poptávka po pokračování oblíbených Lichožroutů, kteří v roce 2009 získali Magnesii Literu nejen za dětskou kategorii, ale vyhráli dokonce knihu roku.
Čtěte také: Šrutovi Lichožrouti se vracejí, jaká dobrodružství je čekají tentokrát?
Právě se chystá již třetí kniha o těchto známých postavách, které si „hodují na ponožkových licháčích“ a v roce 2015 se dokonce můžeme těšit na animovaný film, jak uvedla Galina Miklínová, když ve čtvrtek přebírala cenu.
Kniha však není určena výlučně jen pro děti. Miklínová později vyjádřila v rozhovoru názor, že dětské knihy by měli číst i jejich rodiče, „protože by se tam dost poučili“. Navíc v knize i dospělí najdou zajímavá témata. Tyto krátké příběhy totiž nabízí i „kritický náhled na konzumenství a školometství“.
Lichožrouti ve filmové podobě nyní bojují s nedostatkem financí. Snad jim proto tento udělený titul pomůže při hledání dostatečného množství sponzorujících mecenášů a pozitivně ovlivní výnosy z prodeje knihy. Vždyť právě dosažení vysokého procenta prodávanosti kvalitní literatury je posláním celé Magnesie Litery, jejíž další ročník se bude konat 5. dubna 2012.
Ceny Magnesia Litera už deset let sponzoruje společnost Karlovarské minerální vody.