!Reportáž!Dny do vyhlášení Magnesie Litery pomalu ubíhají. Nominovaní autoři nezahálejí a účastní se Literou organizovaných autorských čtení, na kterých prezentují sebe i své dílo. Poslední středu prostor dostali básník Josef Hrubý, spíš ilustrátorka než spisovatelka Alžběta Skálová a spisovatel a zároveň dokumentarista Martin Ryšavý.
Organizátor Litery Pavel Mandys s Jiřím Dědečkem, předsedou poroty, Zdroj: magnesia-litera.cz
„Moderní člověk pořád někam spěchá, nepočká ani na sebe. Gratuluji vám, že jste se zastavili a našli si čas přijít a poslouchat poezii,“ tak zakončil své vystoupení plzeňský básník Josef Hrubý. Možná se chtěl ujistit, jestli se posluchači, kteří z půlky foyer kavárny NoNa na Nové scéně Národního divadla zaplnili, opravdu zastavili. A zdálo se, že ano.
Bez práce prý nejsou ani koláže
Téměř osmdesátiletý Josef Hrubý je se sbírkou Otylé ách nominován v kategorii Litera za poezii. V klepajících rukou třímal malou knížečku, veršům jeho stařecký tón hlasu dodal specifický nádech. Četl o běžných věcech, ale neběžně napsaných. „Poezie je to, co zahlédnete, ale ostatní to nevidí. Přehlédnou nebo si vůbec nevšimnou, protože mají mozek pokrytý šedí,“ to pro Hrubého, který vydal už přes čtyřicet sbírek, znamená poezie.
Porota v poetické kategorii básníkově nejnovější sbírce přiradila přívlastky jako robustní, sevřená, osekaná a plná hran. Nutno podotknout, že Josef Hrubý není žádným nováčkem, debutoval v roce 1958, dvacet let, kdy publikovat nesměl, si psal do šuplíku. „Nevadilo mi psát do šuplíku, protože samotné psaní mi nikdo nezakazoval. Horší by bylo, kdybych do šuplíku měl zpívat,“ zavtipkoval básník, který mimo jiné tvoří také koláže. Některými je doplněno i Otylé ách.
Po životem naučeném básníkovi na řadu přišla mladá a usměvavá Alžběta Skálová. „Vůbec nevím, co tu dělám. Z nominace na literární cenu jsem překvapená,“ řekla osmadvacetiletá ilustrátorka. Pampe a Šinka, její kresbami bohatě zdobená kniha, se dostala mezi nominace na Literu pro děti a mládež. Autorka pochází z ilustrátorské rodiny, vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou. A prý vůbec neměla, nemá a nejspíš ani mít nebude literární ambice. Pampe a Šinka prý vznikli docela náhodou, vyklubali se z diplomové práce.
Netradiční ilustrace Alžběty Skálové, Zdroj: koprbooks.org
Kromě trochu neobvyklých malých bytostí, které bydlí v krabici na staré ponožky, v příběhu potkáme i Pížu. Společně nakupují, vaří, jdou na karneval nebo slaví narozeniny. „Kniha není dlouhá, ale je příjemná,“ řekl v úvodu hlavní organizátor Magnesie Pavel Mandys. A protože v knize najdeme víc obrázků než textu, stihla ji autorka za krátký čas přečíst celou.
Když se dokumentarista stane úspěšným spisovatelem
Téměř za každou větou chichotající se slečnu vystřídal Martin Ryšavý, filmař, scenárista a spisovatel. A také sběratel historek. Právě z nich vznikl jeho loni vydaný monologický román Vrač. Porotu Magnesie zaujal proud strhujícího vyprávění, obraz živé a nekašírované podoby dnešního Ruska, anekdotické odbočky a portréty pozoruhodných osobností jako z Gogola nebo Čechova. Proto Vrač navrhla na cenu Litera za prózu.
„Martin z Ruska vozí dokumenty, teď přivezl příběhy,“ představil knihu Pavel Mandys. Autor dodal, že člověk, který je předobrazem jeho hlavní postavě, bývalému divadelnímu režisérovi, opravdu v Moskvě žije. A skutečně má příběhů na rozdávání. Zároveň však jedním dechem dodává, že ne všechny příběhy jsou jeho. „Říkal jsem mu, ať své historky zpracuje knižně. Jenže se na papíře začal cenzurovat, navíc při psaní nit ztrácel ještě víc než při vyprávění,“ vysvětlil Ryšavý, který pět dní před vyhlášením výsledků Magnesie Litery oslaví čtyřiačtyřicáté narozeniny.
Slavností večer vyhlášení cen Magnesia Litera se uskuteční 10. dubna ve Stavovském divadle, ceremoniál bude přenášet Česká televize, takže všichni můžete napjatě sledovat, zda tyto tři knihy vyhrají alespoň ve svých kategoriích. Stát se totiž mohou i Knihou roku. Autorská čtení v kavárně NoNa pokračují, na příští středu pozvání přijali například Petra Hůlová nebo Jan Jan Novák.