Výroční knižní ceny Magnesia Litera dopadly dobře. Hlavní cenu si odnesl Michal Ajvaz za novelu Lucemburská zahrada a podoba slavnostního večera byla oproti tomu předchozímu normální, ba dokonce příjemná a svěží.
Nebýt učitelek prvních tříd…
Třetí nejdůležitější cenu si včera večer odnesl Zdeněk Svěrák. Jeho Nové povídky čtenáři ohodnotili jako nejlepší knihu roku. „Největší dík patří paní učitelce Hustolesové, která mě v první třídě naučila psát,“ vzkázal Svěrák od pultíku. Nejlepší knihy loňského roku tedy můžete přečíst za týden, porota před dlouhými romány upřednostnila novelu a sbírky povídek.
Přehled oceněných:
Kniha roku: Michal Ajvaz, Lucemburská zahrada (Druhé město)
Litera za prózu: Marek Šindelka, Zůstaňte s námi (Odeon)
Litera za poezii: Radek Fridrich, Krooa krooa (Host)
Litera za knihu pro děti a mládež: Radek Malý, Listonoš vítr (Albatros)
Litera pro objev roku: Štěpán Hulík, Kinematografie zapomnění (Academia)
Litera za literaturu faktu: Jiří Knapík, Martin Franc a kol., Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 (Academia)
Litera za nakladatelský čin: Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag (Academia)
Litera za překladovou knihu: Irene Némirovská, překlad Helena Beguivinová, Francouzská suita (Paseka)
Albatros Media Cena čtenářů: Zdeněk Svěrák, Nové povídky (Fragment)
Nové prostředí, tedy Nová scéna Národního divadla, Magnesii jen prospělo. Předávání se totiž konečně odpoutalo od příliš vysoké kultury, bylo schůdnější, na nic si nehrálo, a hlavně se přeneslo směrem k divákům.
Večerem už počtvrté provázela Aňa Geislerová, nově vedle ní však stál Jiří Havelka, který herečku v případě nouze dokázal podržet. „Já budu profesionál a ty si tady budeš dělat ty srandičky,“ přivítala ho nejdřív. Postupně se ale role otočily. Aňa se zaplétala do svých replik, až nakonec ona byla vtipným elementem a Havelka tím, kdo vše dokázal uvést na pravou míru.
Literu za poezii včera získal Radek Fridrich se sbírkou Krooa krooa z Děčína, Literu za knihu pro děti a mládež mezi nejmenšími čtenáři už oblíbený Radek Malý za poezii Listonoš vítr. Objevem roku se pak stal Štěpán Hulík. „Nechtěl jsem se tím chlubit, ale kniha vznikla rozšířením diplomky,“ prozradil. Cenu získal za svoji prvotinu Kinematografie zapomnění.
Slib byl dodržen: žádné tance!
Tvůrci večera opustili nepříliš chválené loňské avantgardní tanečky a předloňské zpěvy a výpravné scénky a vsadili na humorně pojatou epidemii čtení, která se projevuje akutní potřebou číst kdekoli a kdykoli. Humor byl nenásilný a přinášel originální situace jako léčení nadměrné četby a pojmy jako read pointy, připomínající veřejné záchodky, nebo knihomaty, připomínající zase automaty či bankomaty.
Vítězové Magnesie Litery 2012. Zdroj: agentura Image
To, že čte skutečně celý národ, nejen tedy ve fantaskních reportážích natočených pro Magnesii Literu, na pódiu potvrdila i šéfka sněmovny Miroslava Němcová. „To byste se divil,“ odpověděla Havelkovi na otázku, že poslanci zrovna knihy v práci nečtou.
A když už jsme u politiky, jediným mínusem, avšak poměrně malým, bylo vystoupení ministryně kultury Aleny Hanákové. Ta pouze sdělila, že na ministerstvu sídlí v ložnici a daří se jí skvěle. Mezi všemi umělci, kterých je „ochránkyní“, působila tak, že ničemu nerozumí. Natož kultuře.
Magnesia Litera měla spád, byla záživná a i v jedenáctém ročníku ocenila ty, kteří si to zasloužili. Titul Magnesia Litera vítězným knihám každoročně zvýší náklad. „Knihy jsou pro lidi, pro čtenáře. Takové by měly být i ceny,“ už dříve hlásal organizátor Litery Pavel Mandys. A začalo se to dařit. Cenu už dlouhá léta sponzoruje společnost Karlovarské minerální vody, která i letos vítězi věnovala šek na dvě stě tisíc korun.