Macocha je největší propastí svého druhu u nás a také ve střední Evropě. Nejen, že je jednou z nejhezčích komlexů jeskyní Moravského krasu, je také opředena mnoha legendami, ale i reálnými příběhy.
Pohled na Horní můstek, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz
Macocha patří svojí hloubkou 138 metrů k nejhlubším propastem u nás. Tuto hloubku získala propadením se velkého stropu jedné části jeskyně. Zbytky po zřícení jsou spolu s řekou Punkvou, která jí protéká, vidět dodnes.
Historie propasti
První záznamy a také sestupy do propasti, která se zřítila asi v polovině třetihor, byly již od 17. a během celého 18. století. Nejdůležitější zmapování a výzkumy provedli Jindřich Wankel a jeho vnuk Karel Absolon. Celé jeskyně byly zpřístupněny veřejnosti až od roku 1909. V roce 1956 byl Moravský kras prohlášen chráněnou krajinnou oblastí.
Horní a Dolní můstek
Právě Horní můstek nabízí nejlepší výhled. Je umístěn na samém vrcholu jeskyně, a to ve výšce 92 metrů od spodní části propasti. Původní dřevěný gloriet zde nechal v roce 1820 zbudovat kníže Lichtenstein. Ke konci 18. století byl přestavěn na pevný ocelový, který je zde dodnes. Horní můstek je volně přístupný, ale na vlastní nebezpečí. Tím se v minulosti, ale i dnes, stává posledním místem sebevrahů. Na dně Macochy je pak umístěn tzv. Kámen sebevrahů.
Průzor do jeskyně, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz
Volně přístupný a z Horního můstku viditelný je i Dolní můstek, ke kterému se dostanete pěknou lesní cestou. Byl zbudován o něco později než Horní můstek. V této své podobě byl zpřístupněn až od roku 2000. Pro větší bezpečnost byl opraven a znovu zpřístupněn.
Pověst kolem propasti
Pověst vypráví o sedlákovi, jemuž zemřela žena a zbyl mu jen syn Martin. Sedlák se znovu oženil a měl s novou ženou dalšího syna. Macecha nevlastního syna neměla ráda za to, že on jako prvorozený hospodářův syn zdědí celý majetek a její syn nic. Jednoho dne, když nebyl sedlák s mladším synem doma, vzala macecha Martina na jahody do lesa. Došli až k propasti. Najednou napadla ženu hrozná myšlenka. Donutila nevlastního syna sbírat jahody blízko srázu a poté jej strčila. Sama pak rychle utíkala pryč. Když se vrátil sedlák domů, rozhodl se je jít hledat. Uslyšel pláč blízko propasti. Zde našel svého syna Martina, jak se zachytil ve větvích stromů. Po maceše zbyl o několik metrů dále pouze šátek. Domysleli si, jaký osud jí asi potkal, a od té doby se propast nazývá Macocha.
Uvnitř jeskyně
Jako každá jeskyně nabízí i Macocha krápníkové útvary. Zážitkem je plavba po lodičkách. Ta se uskutečňuje v nejtemnějších hlubinách jeskyně, kdy je pod lodičkou několik metrů vody.
Otevírací doba
leden – březen
Po zavřeno Út -Pá 8:40-14:00 So-Ne 8:40-14:00
duben – září
Po 10:00-16:00 Út -Pá 8:20-16:00 So- Ne 8:20-16:00
říjen
Po zavřeno Út-Pá 8:40-14:00 So-Ne 8:20-15:40
listopad – prosinec
Po zavřeno Út-Pá 8:40-14:00 So-Ne 8:40-14:00