Chystáte se v zimě na hory, ale nemůžete se rozhodnout, zda zůstat v tuzemsku, či se vydat do zahraničí? V článku najdete pár tipů, podle čeho vybrat dovolenou takřka ušitou na míru.
Středisko Dachstein West v Rakouských Alpách, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Zima se blíží, což znamená nejen vymýšlení vhodných dárků pod stromeček, ale pro mnohé také výběr zimní dovolené, kde by si odpočinuli od denních starostí a pořádně si zalyžovali.
V loňském roce, při plně probíhající krizi, spousta turistů upřednostňovala tuzemské lyžařské pobyty. Co letos zvolíte vy?
Lyžování v česku
Pokud se rozhodnete pro lyžování v České republice, ve většině případů ušetříte. Samozřejmě i zde se dají pořídit pobyty v luxusních hotelích, za něž si musíte trochu připlatit. Tam také potkáte nejvíce zahraničních turistů, například Němci mají české hory ve velké oblibě.
České hory mají své osobité kouzlo, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Co se týče sjezdovek, ty české bohužel nejsou nijak závratně dlouhé. Zkrátka, Alpy tu nemáme. Přesto Krkonoše, Jizerské hory i mnohé další nabízejí nejeden zajímavý svah.
Člověk navíc nemusí zajišťovat formality jako pojištění v zahraničí či výměna peněz a bez problémů se všude domluví rodným jazykem.
Pro neangličtináře, kteří by rádi přece jen trochu vyšší hory, může být zajímavou alternativou sousední Slovensko. Pro lyžování nabízí přece jen trochu lepší podmínky v podobě Tater nebo Roháčů.
Lyžování v zahraničí
Zahraniční služby jsou stále na vyšší úrovni než tuzemské. Nejde jen o sjezdovky, velehory v Česku nikdo vykouzlit nemůže. Jedná se především o volnočasové aktivity, vyhledávané po skončení lyžování, jako jsou bazény, vířivky, kluziště či diskotéky.
Do zahraničí se můžete vydat s cestovní kanceláří, která za vás většinou zajistí všechny potřebné náležitosti. Dnes již však není problém zařídit si ubytování na vlastní pěst, čímž samozřejmě není míněno bezmyšlenkovité odjetí do cizí země bez zajištěného ubytování. Není problém najít si bydlení přes internet, je však potřeba znalost cizího jazyka a orientace na webových stránkách.
Typické rakouské chalupy, ve kterých se můžete ubytovat, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Ze zahraničních destinací u Čechů vede Rakousko, v závěsu za ním se drží Itálie a Francie. Hlavní úlohu v tomto pořadí hraje samozřejmě vzdálenost. Zatímco Rakousko je téměř za humny a můžete se sem vydat klidně na prodloužený víkend, v Itálii je nejkratší délka pobytu šest dní.
Lanovky vás v Alpách vyvezou téměř kamkoliv, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz
Rozhodnutí, zda na dovolenou vyjet vlastním autem, či autobusem, záleží na několika faktorech. Zaprvé je třeba zjistit stav vašeho vozu, zdali je schopen takové cesty. Dále byste se měli pokusit objektivně zvážit vaše řidičské schopnosti a zkušenosti, případně jestli se máte na dlouhé cestě s kým vystřídat.
Pokud se rozhodnete pro autobus, mnohé starosti vám odpadnou, auto má však nepopiratelné výhody z hlediska transferu na místě, kvůli možnosti vybrat si vzdálenější sjezdovku a také můžete přibalit více věcí.
Stravování
Jelikož je tuzemsko výrazně levnější než zahraniční destinace, jako většina lyžařů si s sebou žádné jídlo převážet nemusíte. V hotelích se ubytujete s polopenzí za příjemné ceny, na svahu pak stačí polévka s pečivem jako svačina.
V zahraničí je to trochu složitější. Češi stále preferují apartmány bez stravy kvůli nižší ceně. V tomto případě je určitě vhodnější cestovat autem, kam nabalíte jídlo z domu.
V případě, že si přece jen připlatíte za polopenzi, je dobré si uvědomit, že ceny v Rakousku, Itálii a Francii jsou vyšší i na svahu, proto můžete ušetřit alespoň donesením vlastní svačinky.
Hlavní faktory výběru dovolené
Nejdůležitější věci, které byste měli uvážit, jsou: velikost lyžařského areálu, délka sjezdovek, nadmořská výška, možnost volnočasových aktivit, vzdálenost sjezdovky od ubytování a v případě cestování s cestovní agenturou také to, zda máte skipas již zahrnutý v ceně či nikoliv.
Rakouské hory nabízí krásné výhledy, Foto: Eva Řeháková, Topzine.cz