Sprchování je mnohem zdravější a zhruba třikrát úspornější než koupání. Především studená voda má velmi pozitivní vliv na krevní oběh a imunitu. A když se porozhlédnete v současné nabídce sprchových koutů, dojdete k závěru, že je radost se na ně koukat. Vysoce funkční a zároveň luxusně vyhlížející řešení můžete mít v koupelně i vy – stačí se jen zamyslet nad několika základními aspekty.
Sprchové kouty přichází ve stovkách variant, což z výběru činí ošemetnou záležitost. Samozřejmě můžete sáhnout po prvním sympatickém kousku, ale ve skutečnosti uděláte mnohem lépe, když se budete řídit tímto průvodcem.
Sprchové kouty podle tvaru a rozměrů
Prostor, respektive jeho dostatek. To je to, oč ve většině koupelen kráčí. Místa bohužel není na rozdávání, a mnohdy se musí udělat nějaký ten kompromis i při výběru sprchového koutu, který si již tak nárokuje mnohem méně prostoru než vana.
Sprchové kouty podle tvaru
Z hlediska tvarů se sprchové kouty vyrábí jako čtvrtkruhové, čtvercové a obdélníkové. Prostorově nejúspornější jsou čtvrtkruhové a čtvercové varianty, obdélníkový půdorys obvykle ukousne větší část podlahové plochy (na oplátku však nabízí více pohodlí a subjektivně i luxusnější vzhled).
Sprchové kouty podle rozměru
Samotný tvar je bez konkrétních rozměrů nicneříkající. Nejmenší sprchové kouty začínají na 70×70 cm podlahové plochy, ale komfortní sprchování začíná na hranici 85×85 cm. A pokud se chcete čas od času sprchovat ve dvou, pořiďte si sprchový kout s délkou jedné ze stran min. 1 m.
Myslete tak na to, že v souvislosti s rozměry musíte zohlednit také prostor vedle sprchového koutu. Máte-li možnost jej při rekonstrukci koupelny umístit tak, abyste do něj mohli pohodlně vstupovat i v případě dočasné snížené pohyblivosti (např. po úrazu), udělejte to.
Nenajdete-li sprchový kout uspokojivých rozměrů ve standardní nabídce, hledejte atypické řešení na míru. Někteří renomovaní výrobci jdou samozřejmě individuálním požadavkům vstříc. Zpravidla se však jedná o sprchové kouty bez vaničky, a proto se umisťují tam, kde lze vybudovat odtokový žlab.
Je lepší sprchový kout s vaničkou, nebo bez ní?
V předchozí části jsme nakousli, že sprchové kouty mohou mít tzv. vaničku. Výhodou sprchové vaničky je méně náročná instalace, ale také její využití např. při koupání menších dětí.
Sprchové kouty bez vaničky se umisťují přímo na dlažbu. Svým elegantním designem jsou jako stvořené do moderní koupelny a představují mnohem komfortnější řešení pro osoby se trvale sníženou pohyblivostí – právě pro ně by mohla být vanička nepřekonatelnou překážkou. Nevýhodou této varianty je náročnější instalace, a především nezbytné vyspádování kvůli odtoku vody.
Sprchové zástěny (walk-in)
Pro milovníky neotřelého designu jsou jako stvořené sprchové zástěny neboli walk-in. Již podle názvu je zřejmé, že konstrukci tvoří pouze jedna stěna a vstup je stejně snadný jako její koncept – nemusíte překračovat práh ani otevírat dveře. Do kabiny jednoduše vejdete, provedete očistu, a poté zase vyjdete.
Sprchový kout typu walk-in není limitován rozměrem. Když budete chtít, můžete pro něj vyčlenit třeba polovinu koupelny. Ve vzdušnějším prostoru ovšem počítejte s rychlejším únikem páry, takže je zde o něco chladněji. A protože se i v tomto typu sprchového koutu voda odvádí do žlabu, je naprosto zásadní podlahu dostatečně vyspádovat.
Kdy je dobrou volbou sprchový box?
Na závěr jsme si nechali rozumné řešení do koupelny, která nemá obložené stěny a hydroizolaci. Do takových prostorů jsou vhodné sprchové boxy. Jedná se o kompletní sprchové kouty (konstrukce zahrnuje také zadní stěny) se samonosnou vaničkou se sifonem. K dostání jsou i luxusní varianty uzpůsobené pro domácí wellness.
První kroky ke své nové luxusní koupelně můžete udělat na stránkách luxusni-koupelny-praha.cz, které provozuje specialista Dorint DG Centrum. S výběrem sprchového koutu vám ochotně poradí a navrhne optimální řešení na míru vašeho vkusu i domova.