Herecká legenda Lubomír Lipský slaví 19. dubna kulaté 90. narozeniny na prknech Divadla ABC. Na jeviště poprvé vstoupil před více než tři čtvrtě stoletím inscenací Strakonický dudák. Rodák z Pelhřimova je znám ve světě divadelním i filmovém.
Lubomír Lipský slaví životní jubileum. Je mu 90 let. Zdroj: O. Pýcha, Městská divadla pražská
Šedesát tři let a sto šestnáct rolí, to jsou čísla neodmyslitelně spojená s Lubomírem Lipským. Více jak polovinu života zasvětil Městským divadlům pražským (Mdp). Jeho umělecká činnost zasahuje i do jiných divadel. „Na divadle to bylo určitě přes dvě stě rolí, ve filmu 102 rolí a v televizi, to si vůbec neodvážím spočítat,“ dodává Lubomír Lipský, který se za hereckou legendu nepovažuje.
V Divadle ABC stále hraje v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád. Tou oslaví životní jubileum. Ve středu 17. a ve čtvrtek 18. dubna odehraje představení pro veřejnost. V pátek 19. dubna, v den svých narozenin, pro zvané hosty. Divadlo ABC k výročí přichystalo retrospektivní výstavu znázorňující působení této žijící legendy v Mdp od roku 1950 až po současnost.
Lipský napsal také knihu s názvem Lubomír Lipský o sobě a bratru Oldřichovi, jejíž citáty doplňují výstavu. Návštěvníci mají možnost poblahopřát k narozeninám prostřednictvím pamětní knihy.
Lubomír Lipský stále hraje v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád. Zdroj: J.Pertáková, Městská divadla pražská
Zaručený recept na dlouhověkost Lipský nemá. Sám tvrdí, že je to individuální a takové téma je hodno filozofického traktátu.
V 50. letech si zahrál například v inscenacích Jak je důležité míti Filipa nebo Sen noci svatojánské. V současné době jej diváci mohli vidět v divadelních Postřižinách nebo Šakalích létech.
Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově do cukrářské rodiny. Je znám z českých pohádek, televizních pořadů, ale i novodobějších filmů jako například Bobule nebo Kameňák. Studoval divadelní vědu. Hraje na klavír, saxofon a trombon. Byl také členem jazzového orchestru. Lipský je držitelem dvou Cen Thalie. První získal v roce 1997 za roli Billyho Kippa (Sny Nového Yorku) a druhou byl odměněn za celoživotní hereckou profesi v roce 2006.
Jeho bratr Oldřich se stal známým režisérem a dohromady spolu s ním a Jiřím Lírem založili Dramatické studio mladých, které usilovalo především o komičnost.
Městská divadla pražská uvedla inscenaci Charleyova teta (1964), ve které Lipský hrál.
V Pelhřimově byl členem ochotnického spolku Rozbitá trilogie, který později založil divadlo v hlavním městě na popud režiséra Jana Škody. Tak vzniklo Divadlo satiry na Malé Straně, které ovlivnilo nejen jeho hereckou profesi, ale i rodinný život. V tanečním spolku divadla se totiž seznámil s tanečnicí Věrou Kittlerovou, se kterou má dceru Taťjanu a syna Lubomíra. Divadlo satiry bylo posléze úředně zlikvidováno a Lipský účinkoval v řadě divadel, zejména v Mdp.
Lubomír Lipský a film
Lubomír Lipský se před filmovou kamerou objevil již v roce 1946 v protiválečném dramatu V horách duní, ve kterém ztvárnil sourozeneckou dvojici se svým skutečným bratrem Oldřichem. Již o dva roky později si zahrál hned v pěti snímcích a brzy se zařadil mezi nejvýraznější a nejpopulárnější filmové herce.
V 50. letech se objevoval především v komediálních rolích menšího rozsahu, ve kterých i přes leckdy nedotažený scénář naplno projevil svůj komický talent. Často pracoval pod režijním vedením Martina Friče či svého bratra Oldřicha. Právě ten ho obsadil do patrně nejznámější role z tohoto období – ve dvojici s Milošem Kopeckým představovali klaunské duo Papato v komedii Cirkus bude!
V 60. letech propůjčil tvář poručíku Borůvkovi v detektivních snímcích Zločin v dívčí škole a Šest černých dívek aneb Proč zmizel Zajíc? podle povídek Josefa Škvoreckého a v historickém snímku Čest a sláva s úspěchem mimo obvyklou komediální škatulku ztvárnil postavu katolického kněze uprostřed protestantských bouří.
Počátkem 70. let si Lubomír Lipský zahrál patrně nejvýraznější role své filmové kariéry – hlavní úlohy v komediích Čtyři vraždy stačí drahoušku! a Šest medvědů s Cibulkou, opět v režii bratra Oldřicha. Jeho zásluhou se objevil i v některých dalších veselohrách této dekády (Slaměný klobouk, Jáchyme, hoď ho do stroje!, Ať žijí duchové!).
Z menšího počtu filmových rolí v 80. letech stojí za zmínku schizofrenní podvodník z retrokomedie Fešák Hubert. Poslední větší filmovou úlohou byl svérázný dědeček z adaptace Jirotkova Saturnina (1994), od té doby se však stále na filmovém plátně objevuje v menších rolích.
Osobnost Lubomíra Lipského je také neodmyslitelně spjatá s televizí. Počátkem šedesátých let účinkoval v druhém českém televizním seriálu Tři chlapi v chalupě, ve kterém mu přineslo obrovskou popularitu ztvárnění o dvě generace staršího vesnického dědy Potůčka, kterého si zopakoval i ve stejnojmenné filmové verzi (1963) i jejím pokračování Tři chlapi na cestách (1973).
Neméně oblíbený byl i jeho vrátný Hlustvisihák ze série scének Bedřicha Zelenky, ve kterých mu byl partnerem Miroslav Homola. Se svým sousedem Miroslavem Horníčkem uváděl kuchařskou show Řekni mi, co jíš, pravidelně se objevoval také v televizních mikrokomediích či v různých skečích v zábavných pořadech (např. po boku Jaroslava Štercla či Felixe Holzmanna). Svůj hlas mnohokrát propůjčil v dabingu, namluvil např. vynálezce Šikulu v animovaném seriálu My z Kačerova.
90. narozeniny Lubomíra Lipského
St 17. dubna, 9:25 ČT – Komici na jedničku
St 17. dubna, 19:00 Divadlo ABC – Benefiční představení Pan Kaplan má třídu rád
Čt 18. dubna, 19:00 Divadlo ABC – Benefiční představení Pan Kaplan má třídu rád
Čt 18. dubna, 20:00 ČT 1 – Benefice Lubomíra Lipského
Čt 18. dubna, 20:55 ČT 1 – S vůní mastixu a vanilky
duben, květen – v horním foyer Divadla ABC – Lipského retrospektivní výstava