O roudnickém víně se říká, že je vínem znalců a milovníků kvality. Zámecká vína pravidelně získávají na domácích i zahraničních přehlídkách významná ocenění a uděleno jim bylo již několik zlatých medailí. Více jak 400letá tradice výroby vína tak úspěšně pokračuje.
Zámecké vinařství má největší podíl modrých odrůd v českém regionu., Zdroj: sxc.hu
První písemná zmínka o pěstování vinné révy v roudnické oblasti pochází z roku 1333, z doby, kdy Roudnice ještě patřila pražským biskupům. Zámecké vinařství ale bylo založeno až o několik staletí později, v roce 1603, roudnickou větví Lobkowiczů. Už v roce 1641 mělo panství knížat z Lobkowicz osm vinic, z nichž se do dnešní doby zachovaly dvě.
Zámecké vinařství je největším pěstitelem v Roudnické vinařské oblasti a obhospodařuje kolem 75 hektarů vinic. Většina z nich leží na stráních při březích Labe. Nejlepší roudnická vína pocházejí z historické vinice Sovice.
Červené, nebo bílé?
Lobkowiczké vinařství má největší podíl modrých odrůd v českém regionu. Ty se používají na výrobu červených jakostních vín: Modrý Portugal, Svatovavřinecké a Pinot Noir. Bílé odrůdy slouží k výrobě jakostních vín: Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Sylvánské zelené, Rulandské bílé a šedé, Chardonnay a Muškát Ottonel. Vinařství ale nabízí i široký výběr vín přívlastkových a archivních.
Vinařský zákon rozeznává tři kategorie vín, tříděných podle cukernatosti hroznů:
Révové víno stolní – hrozny pro výrobu dosáhly nejméně 11° cukernatosti.
Révové víno jakostní – známkové (směsky) nebo odrůdové (cukernatost hroznů minimálně 15°).
Révové víno s přívlastkem – kabinetní, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, ledové víno a slámové víno (cukernatost hroznů 19° a vyšší).
Vína z roudnického vinařství jsou převážně suchá s minimálním obsahem zbytkového cukru do čtyř gramů v jednom litru vína. Konzumenti na nich oceňují především jejich trvalou kvalitu a osobitý charakter.
Pro víno do zámku
Pokud budete mít cestu do Roudnice nad Labem,můžete si zámecké víno koupit přímo ve sklepních prostorách Lobkowiczkého zámku. Prodej vín tu funguje od středy do pátku a otevřeno mají mezi šestou hodinou ranní a půl druhou odpoledne. V neprodejních dnech můžete ale celý sortiment zámeckého vinařství zakoupit v Roudnické vinotéce v Riegrově ulici.
Vchod do Lobkowiczkého zámeckého vinařství, Foto: Jana Volská, Topzine.cz
Vinařství nabízí široký výběr lahvových vín bílých, červených i růžových. Jedná se o odrůdová vína jakostní, přívlastková nebo archivní. U archivních vín je vinařstvím potvrzeno, že po zrání v sudu dále zrají v zámeckých sklepích minimálně jeden rok v láhvi.
Dva druhy vín vám tu natočí i do přinesených (či na místě zakoupených) nádob. V době naší návštěvy to byl Modrý Portugal (ročník 2008) a Müller Thurgau (ročník 2009). Tato vína jsou skladována ve velkých kovových tancích. Zákazníkům je doporučováno koupit jen tolik vína, kolik spotřebují zhruba do deseti dnů, aby tak nebyla ohrožena jeho jakost. Záleží samozřejmě i na tom, jak budete víno skladovat.
Sudy na skladování stáčených vín Muller Thurgau 2010, Modrý Portugal 2009, Foto: Jana Volská, Topzine.cz
Ochutnali jsme Müller Thurgau. Víno nekomplikované jemné chuti a světlé zelenožluté barvy. Jeho vůně je ovocná, citrusová. Je velmi pitelné a příjemně lehké.
Šampion Pinot Noir
Jedním z řady lobkowiczkých vín, jež bylo oceněno a zaslouží si pozornost, je Pinot Noir, víno s přívlastkem – pozdní sběr, ročník 2007. Vínu byla v roce 2009 udělena hned dvě ocenění – zlatá medaile Cechu českých vinařů a stříbrná medaile Litoměřického vinařství.
Pokud na ně někde narazíte, určitě byste ho měli ochutnat. Je to plné víno s jiskřivou světlejší granátovou barvou a má lahodnou sametovou ovocnou chuť.
Chcete se dožít vysokého věku? Dělejte to jako Francouzi. Vypijte skleničku nebo dvě červeného denně!, Zdroj:sxc.hu
Pinot patří do skupiny burgundských odrůd a do Čech ho dal přivézt Karel IV. Je to jedna z nejstarších evropských odrůd vinné révy a u nás se můžeme setkat i s označením Rulandské modré. Tento název ale není původní a dnes s ním řada vinařů a odborníků nesouhlasí. Označení Rulandské pochází z Německa od obchodníka jménem Ruland, který se zasloužil o rozšílení Rulandského šedého (což je také burgundská odrůda).
Roudnická vína jsou zárukou kvality ověřenou několika staletími. Jejich použití je univerzální a záleží jen na vás, jakou kvalitu a za jakou cenu si přijdete vybrat. Ať už to budou vína pro všední den a posezení s přáteli nebo vína určená pro sváteční příležitost či jako dar, určitě s nimi budete mít úspěch. Tak nazdraví!