Přijměte pozvání na prohlídku města, kde se narodil autor Prodané nevěsty. Litomyšl by však byla turisticky oblíbeným místem, i kdyby se tu slavný skladatel nenarodil. Vždyť se může chlubit například renesančním zámkem, který je zapsaný na seznamu UNESCO.
Zámek Litomyšl je postaven ve stylu italské renesance, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
První zmínka o Litomyšli pochází z Kosmovy Kroniky české. Jednou z dominant města je renesanční zámek, který nechal v 16. století postavit Vratislav z Pernštejna. Stavbu zadal italským mistrům a zámek pak věnoval své manželce. Zajímavým architektonickým prvkem je otevřenost arkád, ale litomyšlský zámek je známý hlavně díky sgrafitové výzdobě. Psaníček je na fasádě osm tisíc! V roce 1999 byl zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Na jednom z několika prohlídkových okruhů můžete obdivovat historické divadlo, kterých je v Evropě takto dobře zachovaných jen málo. Druhé poschodí patří obrazárně zaměřené především na české umění 19. a 20. století. Návštěvníkům je zpřístupněna věž i zámecké podzemí s rozsáhlým labyrintem chodeb.
Život Bedřicha Smetany
Skladatelův rodný byt můžete navštívit v bývalém zámeckém pivovaru. Bedřich Smetana se zde narodil 2. března 1824 jako jedenácté dítě hraběcímu sládkovi Františkovi. Byl prvním mužským potomkem rodu, takže jeho narození řádně oslavil celý pivovar.
Smetanovi byli poměrně zámožná rodina a krátce po narození Bedřicha koupil František Smetana dům na litomyšlském náměstí. Otec Bedřicha byl zaujatý hudebník a už od mládí ho vedl k hudbě. Pořídil mu housle a malý Smetana sklízel za své vystoupení úspěch už v šesti letech. V roce 1831 ale rodina Litomyšl opustila a přestěhovala se do Jindřichova Hradce. Bedřich Smetana se ale do svého rodného města dvakrát vrátil.
Město je na svého rodáka patřičně pyšné, takže po něm pojmenovali náměstí a postavili mu zde pomník. Smetanovo náměstí patří se svými 500 metry k nejdelším ve střední Evropě. Najdete zde také radnici s loktem, což je středověká délková míra, a mnoho architektonicky cenných domů s podsíněmi.
Až do konce 20. století převládalo tvrzení, že měl Smetana syfilis. Nedávno došel doktor Jiří Ramba při zkoumání jeho lebky k názoru, že Smetana trpěl dlouhodobým infekčním zánětem z dětství, který byl příčinou mnoha komplikací.
Důvodem infekce byla nejspíš exploze skleněné lahve se střelným prachem, při níž zasáhly jeho obličej střepy, a dokonce způsobily přechodnou ztrátu sluchu. I přesto se dožil poměrně vysokého věku, zemřel 12. května 1884.
Bedřich Smetana je světově známý hudební skladatel, dirigent a klavírní virtuóz. Kromě Prodané nevěsty složil ještě dalších sedm oper a nespočet klavírních i jiných skladeb. Jeho cyklus symfonických básní Má vlast pravidelně zahajuje hudební festival Pražské jaro. Litomyšl každoročně na jeho počest pořádá hudební festival Smetanova Litomyšl.
Odpočinout si můžete v klášterních zahradách
Mezi náměstím a zámkem uvidíte další z dominant Litomyšle, barokní chrám Nalezení sv. Kříže. Za ním se nacházejí klášterní zahrady, které určitě stojí za návštěvu, protože je z nich krásný výhled na město. Nedaleko zahrad stojí Červená věž, což je poslední zbytek městského opevnění.
Chrám Nalezení sv. Kříže, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Pokud vám při návštěvě města ještě zbude čas, můžete zajít do Portmonea, domku, kde jsou stěny vyzdobeny zajímavými malbami. Zajímavou expozici má i muzeum, které dříve sloužilo jako filozofický ústav a působil zde například Alois Jirásek.