Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Listopadová Pevnost s podzimním listím

Jan Nohovec

Jan Nohovec

8. 11. 2009

pevnost-2009-11-perexDalší měsíc a čtenáři, zase o něco starší a zkušenější, objevují ve schránkách a na pultech novou Pevnost. Tentokrát se mi nepodařilo najít žádné silné jednotící téma, pokud ovšem nepočítáte barevné listí, které spadalo ze stromů v sadu fantastiky.

Prvním a jedním z největších listů, kterých si mezi stránkami listopadové Pevnosti všimnete, je nová počítačová hra Dragon Age: Prameny (v anglickém znění Origins), o níž už jste mohli díky masivní propagaci slýchat už od léta. Na pulty dorazila až teď a s ní i hlavní vlna marketingu. Přímo z obálky Pevnosti (a našeho perexového obrázku) na vás kouká stylizovaná Morrígan, jedna z hlavních hrdinek hry, kterou uvnitř podpoří čtyřstránkový článek Sebastiana Chuma a českého týmu hry spolu s již tradičním pevnostním megakvízem o hodnotné ceny.

pevnost-2009-11

Co se týče literárního listí, mezi stránkami vykukují hlavně dva – jeden velký, seschlý a krvavě rudý, druhý menší, skoro celý zelený a skrývající vnitřní kouzlo. Tím prvním je článek Ondřeje Jireše o legendě světového hororu Clivu Barkerovi a jeho sebraných šesti Knihách krve. Tím druhým naopak text Martina Šusta o novém vydání Posledního jednorožce Petera S. Beaglea.

Literární novinky nabízí lístečků z opadavých keřů hned několik, informují o Řece bohů Iana McDonalda (zajímavý román nakladatelství Argo, těšte se), Idoru Wiliama Gibsona (pokračování Virtuálního světla), antologii Čarodějové (znáte z Topzinu), Za zrcadlem Johna Ringa (chystaná kniha u Brokilonu) a nejnovějším románu Guye Gavriela Kaye. V Perlách z moře fantastiky se Jiří Popiolek podíval na Vraždu za oponou Chritophera Fowlera, detektivku, která si s prvky fantastiky jen letmo pohrává.

Povídky

Úvodní povídkou Absolutní smrt Jakuba Maříka se dostáváme do verze Velké Británie, kde duchové a okultní oddělení Scotlandyardu nejsou jen báchorkami. Svérázný detektiv tu musí řešit případ, kdy zemřela nejen studentka práv, ale i duch. K Absolutní smrti vlastně není co říct vyjma jednoho jediného slova: kvalitní. Je vidět, že za těch pár povídek, ve kterých už jsme se měli možnost s ním setkat, se autor pozoruhodně vypsal a v současné chvíli platí za toho lepšího autora, jemuž v Pevnosti vycházejí příběhy. Těším se, až se objeví nějaký jeho sborník.

To Pavel Houser už má na krku knih pár. Kromě populárně-vědeckých prací například i právě připravovaného Sběratele měst. A právě kraťas se šroubovaným názvem Krvevody Denibanu by nás měl na novou sbírku navnadit. Žel bohu, mnohé čtenáře naopak odradí. Jedenapůlstránkový text není ničím jiným, než suchým, nudným popisem světa a společnosti, místy střiženým úvahou, který vůbec nevyužívá svého potenciálu a působí tak pouze jako nekvalitní školní práce, jež se mávnutím proutku (nebo spíše hmotnou odměnou) dostala i spolu se stránkovým rozhovorem do Pevnosti.

Návratem ke kvalitě je v Čechách dosud neznámý americký spisovatel Ken Scholes se svou povídkou Uchvácen láskou v těsném prostoru, který přináší bizarní svět připomínající apokalyptické metropole, které se smrskly do jednoho věžáku ovládaného jedinou korporací. Je libo prodat špetičku Lásky? Už nám jí moc nezbylo… Velice dobře propracovaná krátká povídka postavená na muži a ženě odsouzených ke společnému životu po osm týdnů rozehrává klasické, ale oblíbené téma trochu jinak, než jsme zvyklí. Rozhodně si nenechte ujít.

O něco méně kvalitním, ale stále lehce nadprůměrným vyprávěním jsou Jiné světy Vladimíra Němce. Tradiční motiv fyzicky nemocného chlapce, který před realitou utíká do napůl snových říší, tu autor podpořil svým příjemným jazykovým stylem a vytvořil tak lehkou, svěží, ale ničím zvláštní povídku.

Kvůli poslednímu listopadovému příběhu musíte přelistovat do Dechu draka. Tady vycházejí většinou povídky ne zas tak dobrých spisovatelů, tentokrát ale redakce sáhla k textu, který míří výš, než většina obvykle otištěných vyprávění. Uschlý sad Ondřeje „Tichošlápka“ Matěje začíná více než zajímavou hospodskou scénou, která se v průběhu vyprávění mění na klasickou výpravu jako vypadlou z nějakého RPG. To, co však povídku odlišuje od průměru Dračí knihovny, je její propracovanější zápletka a uvěřitelnější postavy. I autorův jazykový styl hraje jistou pozitivní roli.

Šedá území a hráčské doupě

Velkým černobílým listem ze stromu, který na vás vypadne po povídkách, je článek Sebastiana Chuma o Usagim Yojimbovi a rozhovor s otcem této série, Stanem Sakaiem, který v září krátce navštívil Prahu. Podrobná analýza díla potěší fanoušky a hlavně navnadí doposud neovlivněné čtenáře, díky nimž se nakladatelství Crew může těšit na mnoho prodaných výtisků.

Okénka Profíci radí se tentokrát ujal Leoš Kyša a odbočil od románové tvorby ke Vznešenému umění recenze. Článek doporučuji přečíst nejen všem začínajícím recenzentům, ale i všem již publikujícím, včetně těch našich na Topzinu. Ačkoliv by se dalo spekulovat o Kyšových přebujelých představách, pravdou je, že článek přináší mnoho užitečných informací.

V pohledu za scénu vyzpovídal Martin Šust Roberta Pilcha, hlavu nakladatelství Brokilon a díky nešťastné rodinné tragédii i nakladatelství Leonardo.

Lucie Lukačovičová pokračuje ve svém seriálu o Neobvyklých náboženstvích a nasměruje naše oko od woo-doo k zoroastrismu a Zarathuštrovi. Vítejte do staré Persie.  Svůj kus si v Dechu draka urval i seriál Trochu šťávy do vašeho hraní, reportáž z GameConu, článek o Střepech snů a Asterionu.

Deskovky se zase věnují recenzím na Notre Dame a Chicago Express, své místo si našla i reportáž Jana Macoška z magicové Grand Prix Praha.

Karlu Wolfovi to nedalo a napsal po krátkém prewiew na novou MMORPG od NCSoftu nazvanou Aion i plnohodnotnou recenzi. Hra vypadá opravdu luxusně, běda nám, kteří na to nemáme čas ani peníze. Zpříjemnit život si ale můžeme novým Batmanem, nebo dvojkou marvelovské Ultimate Aliance, když už nesáhneme po předmětu hlavního témata listopadové Pevnosti, Dragon Age.

Film a ostatní

Filmová rubrika ani tentokrát nezahálí a hází do pléna listí, které opadalo na jejím stromě. Jiří Pavlovský napíše pár vět o Náhradnících, Alexandra Pavelková o anime Kočky ze zbrojířství (Gansumisu Kyattsu) a Ďuro Červenák přinese tradiční novinky spolu se zamyšlením o vztahu krize vs. Hollywood.

Darth Zira byla na Comics salónu / Istroconu a přinesla nám reportáž, Natália Martínková se zase po pauze v minulém čísle vrátila se vší parádou s Vědou ve fantazii a zajímavou statí na téma zavlékání živočišných druhů člověkem. Již tradiční vtipná ilustrace Lubomíra Kupčíka zajištěna. LARPová rubrika přinese článek o Jeepformu a Magie Petry Neomillnerové zase ujasní informace o štírech.

Pevnost_kniha_09_11.ai

Celkově je listopadové číslo Pevnosti jedním z těch méně kvalitních. Žádné nosné téma, dvě vyloženě dobré povídky, dvě dobré recenze na PC hry, pár literárních recenzí, články Natálie Martínkové a Lucie Lukačovičové, Stan Sakai a pravidelný servis novinek. Plus možná pár dalších barevných podzimních listů dle vlastního vkusu. Toť vše.

Jako příloha listopadové Pevnosti Plus vyšla první část románu Boj o Domhan Dáši Hábové. Dokončení bude následovat příští měsíc, recenzi připravuje Lukáš Vaníček.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Listopadová Pevnost s podzimním listím