S novým ročníkem festivalu přichází nová hra. Připomeňme si, jak šel čas s Letními shakespearovskými slavnostmi (LSS) od roku 2002, kdy se poprvé objevily dnes už typické červeně laděné plakáty Pavla Máry.[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/letni-shakespearovske-slavnosti/]
Richard III. (2012)
Jaké počasí čeká Letní shakespearovské slavnosti 2012 zatím zůstává ve hvězdách. Jasné je pouze to, že se letos chystá premiéra historického Richarda III. Hru, ze které pochází slavné zvolání „Království za koně!“ zrežíruje slovenský divadelník Martin Huba.
Obsazování hlavních rolí právě probíhá. Vstupenky na LSS 2012 budou v předprodeji od poloviny dubna. Přibližně ve stejnou dobu se ve městech a médiích objeví i nový plakát.
Po loňské premiéře komedie Zkrocení zlé ženy se letos můžeme těšit na historického Richarda III. Zdroj: Pavel Mára, Agentura Schok
Zkrocení zlé ženy (2011)
V loňském roce uvedly Shakespearovky nově komedii Zkrocení zlé ženy v režii Daniela Špinara. Inscenace lákala především na herecké obsazení, což se povrdilo už v předprodeji. Vstupenky byly téměř vyprodány už měsíc před premiérou.
V hlavních rolích se objevili Táňa Vilhelmová, která byla v průběhu Slavností ze zdravotních důvodů nečekaně alternována Janou Strykovou, a Roman Zach. Dalších úloh se zhostili Vojtěch Dyk, Matouš Ruml či Lucie Štepánková. Shakespearovky si i přes loňské studené a deštivé léto nenechalo ujít 81 tisíc lidí.
V Jindřichovi IV. se objevil oceňovaný ostravský herec Norbert Lichý (vpravo)
Jindřich IV. (2010)
Létu roku 2010 zavládl premiérově historický Jindřich IV. Nadčasovou hru nejen o politice zrežírovala Lucie Bělohradská, která do hlavních rolí obsadila Norberta Lichého, Jana Dolanského, Ladislava Mrkvičku či Zdeňku Žádníkovou. Na Slavnosti přišlo celkově 78 tisíc diváků.
Veselé paničky budou na programu Shakespearovek i letos
Veselé paničky windsorské (2009)
Premiérou roku 2009 byly Veselé paničky windsorské v režii Jiřího Menzela. Komedie o síle ženského spolčení a napravení jednoho záletníka se díky skvělému hereckému tandemu Polívka-Stašová stala diváckým hitem. Je téměř jisté, že po třech úspěšných sezónách se na programu objeví i letos.
Billboardy, citilighty i tramvajové vitríny ovládla v létě 2008 Jitka Čvančarová
Komedie omylů (2008)
Léto roku 2008 patřilo rozverné Komedii omylů. Na plakátech i v roli žárlivé Adriany zářila Jitka Čvančarová. Shakespearovky získaly další stálou scénu, Slezskoostravský hrad. Festival uváděl rekordních 10 titulů a konal se na šesti scénách v pěti městech (Praha, Brno, Ostrava, Bratislava a Košice).
Bouře (2007)
Nejočekávanější novinkou roku 2007 byla Bouře s Janem Třískou v roli otroka Kalibana a Martinem Hubou v úloze vévody Prospera. Poprvé se v Praze kromě Hradu hrálo také v Lichtenštejnském paláci. Slavnosti vidělo rekordních 87 tisíc diváků.
Othello (2006)
Premiérou roku 2006 byl Othello. Režisér Petr Kracik svěřil ústřední roli Michalovi Dlouhému. Desdemonu si vedle něj zahrála Lucie Vondráčková, plebejského Jaga ztvárnil Oldřich Navrátil.
Večer tříkrálový (2005)
Komedii Večer tříkrálový pro LSS v roce 2005 zrežíroval Viktor Polesný a obsadil do ní oblíbené osobnosti české herecké scény. V inscenaci, která se na repertoáru objevovala až do roku 2007, zazářili Miroslav Táborský, Jiří Langmajer, Linda Rybová nebo Jitka Schneiderová.
Romeo a Julie (2004)
Slovenský divadelník Martin Huba se ujal režie klasiky všech klasik, rok 2004 tak patřil tragédii Romeo a Julie. V hlavních rolích se po velkém česko-slovenském konkurzu, na který se přihlásilo přes 200 adeptů, objevili neokoukaní mladí herci Jiří Hájek a Kateřina Čapková.
Hamlet (2003)
V roce 2003 se z Jiřího Langmajera stal excelentní Hamlet. Role mu přinesla nominace na Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka. Slavnosti se poprvé rozšířily na Slovensko a celkově je vidělo přes 40 tisíc lidí.
Král Lear (2002)
Rok 2002 byl pro Shakespearovky zlomový. V titulní roli Krále Leara se objevil excelentní herec a velký přítel tehdejšího prezidenta Havla Jan Tříska, který se tak po sedmadvaceti letech vrátil na česká jeviště. Slavnosti v Praze a Brně celkově navštívilo přes 30 tisíc diváků.
[poll id=“146″]