Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Letní knižní veletrh: Vznikl nový ostravský fenomén?

Redakce

Redakce

21. 6. 2011

Vstup na Letní knižní veletrh v Ostravě!Reportáž!Ostrava má za sebou první ročník Letního knižního veletrhu, který byl atraktivní a setkal se s laskavým přijetím nakladatelů a návštěvníků. Příjemným oživením nákupu knih byly autogramiády a besedy s nejrůznějšími autory, při nichž se zájemci mohli dozvědět, jak učit děti etiketě či jaký životní postoj zaujímá Tomio Okamura.

Vstup na Letní knižní veletrh v Ostravě

Vstup na Letní knižní veletrh v Ostravě, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Letní knižní veletrh proběhl 17. a 18. června na Výstavišti Černá louka, a to s podtitulem Knihy nejen na dovolenou za skvělé veletržní ceny. Zúčastnilo se jej 107 vystavovatelů, ať už ze zástupců knižních nakladatelství, internetového knihkupectví či samotných autorských a uměleckých stánků. Ředitelka Letního knižního veletrhu Markéta Hejkalová vysvětluje, že veletrh chtěla uspořádat s minimálním počtem padesáti vystavovatelů a je proto ráda, že tato hranice byla překročena. „Čas na přípravy a organizaci Letního knižního veletrhu v Ostravě byl poměrně krátký, avšak hranice šest tisíc návštěvníků byla na první ročník poměrně zdařilá,“ dodává Markéta Hejkalová.

Knihy za dobré ceny

Návštěvníky oslovily veletržní ceny a nárazové slevy některých nakladatelů, například nakladatelství Argo, které na hodinu uspořádalo padesátiprocentní slevu na všechny jejich knihy. Bohatým výběrem se představilo nakladatelství Host, které vydalo bestsellery Stiega Larssona či knihu Zeptej se táty Jana Balabána. Dětskou literaturu důstojně propagovalo nakladatelství Fragment či REBO a zajímavý výběr naučných knih a cestopisů nabídlo nakladatelství Baset. Také fanoušci naučného magazínu Lidé a Země si mohli zakoupit samostatné výtisky, které byly zaměřeny na jednotlivé státy světa a části České republiky.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/letni-knizni-veletrh-v-ostrave/]

Společně s knihami se ve svém stánku představil i blížící se Měsíc autorského čtení 2011, který se poprvé bude konat v mezinárodním měřítku. Čtení budou probíhat v Brně, Ostravě, dále v Košicích a v polské Wroclawi. Už teď se mohou čtenáři těšit na setkání s polskými, českými, slovenskými spisovateli a básníky jako Jerzy Kronhold, J. H. Krchovský či Katarína Kucbelová.

Po vyčerpávajícím nákupu knih se mohli návštěvníci uchýlit do improvizované kavárny Café Librex, kde probíhala autorská čtení, besedy a diskuze známých tvůrců. Svou nejnovější knihu Viva la Revolución! představila regionální autorka Eva Tvrdá, jež popisuje život na Kubě v době vlády Che Guevary. Vzpomínky a popis tamějšího života v době revoluce poskytl Vítězslav Zamarský, geolog a pedagog vyučující na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě v Ostravě, který právě v 60. letech působil na Kubě jako hlavní geolog trustu v kubánském Nicaru a Moa. Jak sama autorka tvrdí, díky této knize si vyjasnila pojem revoluce jako takové a že Che Guevara je pro ni velkou záhadou, neboť kolem něj koluje mnoho mýtů a legend.

Nebuď lhostejný, ale solidární

Jak se naučit pravidlům etikety již ve školním věku ukázal Ladislav Špaček se svou novou společenskou hrou Starling – etiketa hrou. Zájem byl také o autorovy knihy etikety, které s radostí podepisoval u stánku internetového knihkupectví Knihcentrum.cz.

Tomio Okamura při autogramiádě

Tomio Okamura při autogramiádě, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

S velkým ohlasem se setkala autogramiáda a beseda Tomia Okamury v Domě knihy Librex, jenž představoval nejen svou knihu s názvem Umění vládnout, ale také své životní postoje a názory, za které byl často oceněn potleskem. Kniha Umění vládnout nezobrazuje touhu po vládě, ale poukazuje zaktivizování celé společnosti a snaží se nebýt statickou a přihlížející. S obecenstvem polemizoval nad současným stavem české politiky, což je dnes velmi ožehavým tématem. „Naše země nemá státníky, kteří mají vizi na 50 let, ale máme pouze politiky, jejichž náhled je omezen pouze na čtyřleté volební období,“ vysvětluje Okamura. Od publika se mu dostalo potlesku a chvály a čtenářům se do knih podepisoval i po zavírací době Domu knihy Librex.

K Letnímu knižnímu veletrhu patřila i výstava prací studentů oboru knižní design na Ostravské univerzitě. Každé dílo studenta bylo originální a nakladatelé se nemusejí obávat toho, že výtvarné zpracování jejich knih bude nudné a vágní, protože knižní design a knižní umění je na velmi skvělé úrovni.

Čtenáři u stánku nakladatelství Argo

Čtenáři u stánku nakladatelství Argo, Foto: Zuzana Konvičková, Topzine.cz

Pohled Zuzky Konvičkové na Letní knižní veletrh v Ostravě

První prubířský ročník knižního veletrhu je za námi a já mám tu milou možnost podělit se s vámi o dojmy. Velmi mě oslovil přístup některých nakladatelů k zákazníkům-čtenářům. Nejen hezký výběr knih, ale také vstřícné slovo a to, že prodávající věděli, jaké knihy prodávají a hlavně, o čem knihy jsou. Bohužel některé stánky mě příliš nenadchly. Nudný výraz v obličejích, knihy položené ladem skladem jen umocňovaly dojem, že je to vlastně vůbec nebaví.

Další plus byla kavárna Café Librex, která byla ohraničena jednotlivými plátny, na nichž byly vyobrazeny české kulturní osobnosti ostravským karikaturistou Václavem Šípošem. Kavárna i v polních podmínkách nabízela slušný výběr nápojů; káv, džusů, čajů, a dokonce se dostalo i na zákusek, takže návštěvníci nemuseli být na suchu.

Je hezké, že organizační tým myslel i na děti, které si mohly zkrátit čas zábavnou činností u stánku Knihovny města Ostravy. Rozhodně bych ještě poukázala na skvělého maskota kočky nakladatelství Fragment, který mezi lidmi rozdával propagační materiály a nejen pro děti byl atrakcí.

Myslím, že nápad uspořádat Letní knižní veletrh je vynikající, protože je třeba držet knižní kulturu i přes to, že ceny knih zřejmě půjdou nahoru. Jsem tedy ráda, že jsem se mohla zúčastnit a přeju organizačnímu týmu veletrhu hodně štěstí a pevné nervy do dalšího ročníku Letního knižního veletrhu v Ostravě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letní knižní veletrh: Vznikl nový ostravský fenomén?