Uherské Hradiště se už od pátku plní filmovými nadšenci, což znamená jediné – další Letní filmová škola začala. Letošní ročník je jubilejní, a tak si organizátoři dali na programu zvlášť záležet. Co už divákům nabídli a co na ně teprve čeká?
Peteru Greenawayovi patřil sobotní program, jeho filmy se ale budou promítat až do konce festivalu. Zdroj: LFŠ
Zajímavou položkou pátečního programu byl bezesporu dokument Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. „Rozhodně nečekejte klasickou biografii, prolíná se tu dokument i fikce. Není jasné, jestli je tu umělec za sebe, nebo jestli je to celé natočené s nadsázkou,“ upozornil diváky před projekcí hlavní dramaturg festivalu Jan Jílek. Do běžné české distribuce se snímek dostane 9. října.
Na své si přišli i fandové kultovních filmů. V pátek na ně čekaly rovnou dva – Pulp Fiction a 2001: Vesmírná odysea. Ve stanu časopisu Respekt odstartovaly projekce krátkých filmů, které se konají každý den od 17, 19 a 21 hodin.
První festivalový den ale nebyl jen o filmu. Uskutečnila se taky vernisáž výstavy nazvané V hlavní roli Filmovka. Panely s fotografiemi připomínající čtyřicetiletou historii festivalu jsou umístěny venku před kinem Hvězda.
Sobota s Petrem Greenawayem a studenty
Se začátkem víkendu vzrostl zájem fanoušků, takže festival na sobotu hlásil vyprodané jednodenní akreditace. Plno bylo jak v Uherském Hradišti, tak na slavnostním zahájení festivalu. Jeho velkým tahákem byl britský režisér Peter Greenaway, jemuž byla předána Výroční cena Asociace českých filmových, tentokrát v nové podobě zmrzlinového kornoutu.
Greenaway provázel programem i nadále. Následovalo promítání jeho dva roky starého snímku Goltzius a společnost Pelikán, který v Česku nebyl dosud uveden. Ještě odpoledne navíc Brit stihl odpřednášet hodinu a půl na téma smrt kinematografie.
Během druhého dne dostala prostor i studentská tvorba. Absolventský film Parádně pokecal doprovodila delegace v čele s režisérem Tomášem Pavlíčkem, která ochotně odpovídala na dotazy diváků. Dalším zástupcem tvorby mladých tvůrců byl studentský maraton, který nabídl třiadvacet krátkometrážních snímků vytvořených studenty středních a vysokých filmových škol.
Tipy na neděli a pondělí
Festival se teprve rozehřívá, a tak toho má ještě hodně co nabídnout. Už dnes v podvečer se uskuteční zajímavá projekce nazvaná LP 1914 aneb Do biografu před sto lety, která napodobí prostředí i způsob promítání na počátku 20. století. Němé filmy doprovodí hudba i vypravěč komentující děj na plátně.
Na fanoušky novějších filmů čekají v následujících dvou dnech mimo jiné čeští Klauni, dokument Návrat Agnieszky H., Hřebejkova novinka Zakázané uvolnění, francouzská komedie Attila Marcel, nebo Až vyjde měsíc Wese Andersona. Pokračovat bude i promítání snímků Petera Greenawaye.
Teplé počasí umožňuje divákům vyměnit občas vydýchané kinosály za čerstvý vzduch v letních kinech. V následujících dvou dnech se zde promítnou třeba klasiky Oldřicha Lipského Čtyři vraždy stačí, drahoušku a Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Vejdělkovy Něžné vlny.
Z doprovodného programu jsou zajímavé debaty u kávy ve stanu Respektu. V neděli se zde bude diskutovat s filmovým kritikem Kamilem Filou, v pondělí s fotografem Karlem Cudlínem.