Díra u Hanušovic, Čtvrtá hvězda, Ucpanej systém. Společný jmenovatel? Dejvické divadlo. Jeho příjezd však nebyl to jediné, co návštěvníky Letní filmové školy v předchozích třech dnech nadchlo.
V úterý se program Letní filmové školy překlenul do své druhé poloviny. Tento den zároveň dostala velký prostor slovenská tvorba, především ta dokumentární. Jedním z jejích zástupců byl Ladislav Kaboš s časosběrným dokumentem Všechny moje děti o snaze faráře pomáhat v cikánských osadách. Snímek se stal na Slovensku s 25 tisíci prodanými lístky nejnavštěvovanějším dokumentem tamější porevoluční historie.
Dva své dokumenty představila osobně i režisérka Zuzana Piussi. Koliba reflektuje rozkradení bratislavských ateliérů, Nemoc třetí moci odkrývá justiční mafii. „Šokovalo mě, že někteří soudci stojí naprosto mimo realitu, kterou musíme žít my,“ uvedla k druhému ze snímků Piussi. Úterní program nabídl i další režisérčinu tvorbu, mimo jiné film Od Fica do Fica.
Jedna z programových sekcí festivalu se věnuje tvorbě klasika francouzského filmu Bertranda Taverniera. Ten měl festival osobně navštívit, ale nakonec se ze zdravotních důvodů omluvil. To však nezabránilo tomu, aby se promítly jeho snímky počínaje středečním Hodinářem od sv. Pavla a aby mu byla, alespoň v zastoupení, v sobotu na slavnostním zakončení předána výroční cena Asociace českých filmových klubů.
Od středy s Dejvickým divadlem
Ve středu už tak nabitý program zpestřil příjezd Dejvického divadla. Třídenní blok odstartovalo večerní představení Ucpanej systém, od půlnoci následoval maraton seriálu Čtvrtá hvězda. Ve Slováckém divadle byla také zahájena výstava fotografií Dušana Tománka z natáčení filmu Díra u Hanušovic. „Když tyhle fotky vidím, vzpomenu si na věci, které jsme tam zažili. A kdyby byl náš film stejně dobrý jako ony, byl bych spokojený,“ prohlásil Miroslav Krobot.
Krobotův režijní debut se promítl o den později. Samotného režiséra, ale samozřejmě taky herce a uměleckého šéfa Dejvického divadla představil dokumentární portrét Miroslav Krobot, který natočil režisér Aleš Kisil.
Na Letní filmové škole dostal prostor také Projekt 100, který letos vrátil na plátno filmy Koyaanisqatsi, Pulp Fiction, 2001: Vesmírná odysea a Ostře sledované vlaky. První dva zmíněné mohli diváci navštívit právě ve čtvrtek. Tentýž den se uskutečnila i projekce tragikomedie Frank s Michaelem Fassbenderem skrytým pod obří umělohmotnou hlavou. Frank se ostatně pohyboval na festivalu po celou dobu a fanoušci si mohli jeho hlavu také vyzkoušet.
Tipy na pátek a sobotu
Čtyřicátá Letní filmová škola má před sebou závěrečné dva dny. Ještě dnes si budou moci její návštěvníci užít Dejvického divadla a především Miroslava Krobota. Promítat se budou dva filmy, v nichž ztvárnil hlavní role – Dům a Muž z Londýna. Z večerního programu zaujmou zrestaurované Ostře sledované vlaky a americká groteska Frigo na mašině doprovázená živou hudbou. O další hudební program se postarají Bratři Orffové.
I na poslední festivalový den ještě organizátoři přichystali slušnou nabídku. Za všechny jmenujme Pojedeme k moři s Jiřím Mádlem jako režisérem, Colette s Mádlem jako hercem či některého ze čtyř sobotních zástupců sekce Porn-art. Projekt 100 se v rámci festivalu rozloučí sci-fi snímkem 2001: Vesmírná odysea. Závěrečný večer bude v letních kinech patřit dramatu Příběh kmotra a pohádce Tři veteráni. O poslední hudební vystoupení se postará Yvonne Sanchez.