Legenda maďarské kinematografie, oscarový režisér István Szabó, je jedním z prvním potvrzených hostů Letní filmové školy v Uherském Hradišti (LFŠ), jejíž 38. ročník se uskuteční tentokrát v termínu od soboty 21. do soboty 28. července.
Szabó, který je umělecky činný už šest dekád, by měl dle informací organizátorů festivalu z Asociace českých filmových klubů (AČFK) v Uherském Hradišti v české premiéře představit svůj nový film s názvem Dveře (v originále The Door).
Kdo je István Szabó?
Szabó je klíčovou postavou historie maďarské kinematografie. V 60. letech pomáhal definovat nový maďarský film ovlivněný západoevropskými vzory, v 80. letech zaznamenal jeho Mefisto dosud nejzářivější úspěch maďarského filmu (Oscar za nejlepší neanglicky mluvený snímek), na přelomu století pak oslňoval světové publikum velkými koprodukcemi se skvělým hereckým obsazením (Ralph Fiennes, Annette Beningová, Harvey Keitel, Jeremy Irons).
Ředitelka festivalu Radana Korená dnes na tiskové konferenci prozradila první programové informace i jména dalších hostů, kterými jsou vedle klasika maďarského filmu Istvána Szabó i na letošním Berlinale oceněný filmový experimentátor Benedek Fliegauf a americká filmová historička (a vnučka Harolda Lloyda) Suzanne Lloydová.
Na letošní LFŠ by se mělo celkem promítnout okolo 30 maďarských filmů. „Jsme rádi, že maďarský film má na této přehlídce důstojné zastoupení,“ řekl na tiskové konferenci Róbert Kiss Szemán, ředitel Maďarského institutu.
Informace o festivalu:
Datum: sobota 21. – sobota 28. července.
Místo: Uherské Hradiště.
Vstupné: akreditace online od 250 do 1400 korun.
Pořadatelé chtějí v rámci sekce Fokus představit filmovou tvorbu ze 60. let, z období někdy nazývané jako maďarská nová vlna, která je už mladému publiku neznámá. Dojde i na němou kinematografii 30. let nebo komedie z 90. let i snímky natočené po roce 2000.
Program je opět koncipován ze šesti sekcí
Fokus – hlubší pohled do historie, vývoje a tendencí konkrétní národní kinematografie
Spektrum – představení aktuální osobnosti či témata ve světové kinematografii, měnící tvář současného filmu
Inventura – archivní a klasické snímky v podobě retrospektiv či kapitol z filmové historie
Visegradský horizont – kinematografický průnik čtyř zemí bývalé visegradské čtyřky upozorňuje na legendy i talenty národních kinematografií a společné téma
AČFK uvádí – reprízy, premiéry a předpremiéry filmů uváděných do české distribuce (za účasti hostů) AČFK
Zvláštní uvedení – speciální typy projekcí mimo formát ostatních cyklů
V rámci sekce Inventura bude českému publiku představen tzv. Oberhausenský manifest. „Padesátileté výročí Oberhausenského manifestu (podepsán 28. 2. 1962 – poznámka redakce) je důvodem vrátit se k tomuto klíčovému dokumentu poválečného vývoje německého filmu a představit tvorbu jeho signatářů,“ uvedla programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.
Sekce má skládat pouze z krátkých filmů – v sedmi blocích se představí tehdejší tvorba téměř všech 26 podepsaných režisérů. Většina filmů má být v Česku uvedena vůbec poprvé. Na výběr kurátorsky dohlížel světový filmový publicista Olaf Möller.
Inventura se má zaměřit na Davida Leana, jednoho z největších vypravěčů stříbrného plátna, oceněného dvojicí Oscarů za režii. Na LFŠ se představí jak Leanovy začátky, spojené se jménem dramatika Noela Cowarda, tak jeho dickensovské adaptace i všechny výpravné filmové fresky – a to většinou v restaurované digitální podobě.
Dorazí lascivní sexbomby i drsní detektivové
Za odpočinkovou část programu festivalu jmenoval hlavní dramaturg Jan Jílek tzv. Půlnoční delikatesy, kterými se letos stanou blaxploitation filmy. Podle Jílkových slov se jedná v podstatě o béčkové nízkorozpočtové žánrové filmy, ve kterých se setkáváme s drsnými černošskými detektivy, lascivními sexbombami, soulovými soundtracky a afro účesy.
„Například snímek Blacula je jedním z extrémních projevů snahy přebarvit vše na černo. Jedná se o černošskou verzi slavného hororu,“ řekl pro TOPZINE.cz Jílek. Celkem se má promítat 8 filmů v hlavním promítacím sále, kterým je i letos Kino Hvězda.
LFŠ se letos uskuteční z důvodu menšího finančního rozpočtu ve zkrácenější verzi, oproti loňskému roku o dva půldenní programy v pátek a neděli. „Poprvé jsme Letní filmovou školu zkrátili. Zkrácení se týká jen pátečního a nedělního programu a letošní filmová škola bude probíhat tedy od soboty do soboty,“ řekla Radana Korená. Počet sálů má však zůstat nezměněn, včetně dvou letních kin.
Od čtvrtku 12. dubna se mohou diváci akreditovat na festival. Do konce května za zvýhodněnou cenu, speciální cena je stanovena i pro studenty. „Nic se nezdražovalo, ani na ubytování, ani na akreditacích,“ ujistila ředitelka.