Zajímá vás, co se pod tímto názvem skrývá? LCD televize jsou dnes velmi atraktivní elektronikou, jež nabízí elegantní design a působivý obraz. Chcete se dozvědět víc?
Foto: Veronika Talčerová, Topzine.cz
LCD televize – asi každý ví, že je to televizor s plochou obrazovkou. Jenže jak ta krabice funguje? V obalu, který my vidíme, je umístěn zdroj světla. Tento zdroj svítí na tekuté krystaly umístěné na desce nad ním. Některé světlo propustí, jiné ale ne. Samozřejmě tu jsou také filtry (červené, zelené a modré). Obraz vzniká tak, že krystal, na který svítí světlo, ho buď propustí nebo nepropustí na filtr nad sebou.
Představte si, že obraz rozdělíte na jednotlivé body – pixely. Tyto body ještě dále rozdělíte na zelenou, modrou a červenou. Podle toho, co má na obrazu být, se rozsvítí jen jedna barva z těchto tří na onom pixelu. Barvy se dají i kombinovat – když chceme červenou, prosvětlí se červený filtr, když fialovou, tak červený zároveň s modrým, pokud chceme dosáhnout černé, krystal nepropustí světlo na žádný filtr, a když bílé, naopak osvětlí všechny tři.
A na jaké parametry se u LCD televize dívat? Samozřejmě na rozlišení (čím více tím obvykle lépe), kontrast (vyšší poměr = obyčejně lepší obraz) a jas obrazovky (opět: čím více, tím lépe), úhlopříčku a poměr obrazu. Nejkvalitnější obraz dnes poskytují širokoúhlé televize (16:9) a televize podporující Full HD rozlišení. Také záleží na způsobu ladění televize – dříve byly analogové tunery, pak je tu mpeg 2 tuner, ale pokud chcete chytat televizi v HD kvalitě, volte mpeg 4 – s jiným tunerem vám to totiž nepůjde. Úhlopříčku si zvolíte podle toho, kolik máte doma místa (nebo kolik nábytku jste pro takovou televizi ochotni obětovat). A vzhůru do nejblížšího obchodu!