Titul Lásky českých spisovatelů od Martiny Drijverové vyšel v nakladatelství Computer Press. Ilustrace Vojtěcha Otčenáška dávají knize o láskách našich velikánů ten správný šmrnc, anebo působí příliš kýčovitě? O čem kniha vypráví?
Jací muži se zaryli do srdce Boženě Němcové?, Zdroj: Ilustrace z knihy, Autor: Vojtěch Otčenášek
I naši spisovatelé byli pouze lidmi. Jací ve skutečnosti byli? Jak dokázali cítit a milovat? Naplnila se jejich představa o celoživotní lásce, nebo stále hledali a tu opravdovou nenašli? Byli šťastní? Našla svou lásku Božena Němcová? A kdo byla Nerudova věčná nevěsta? Co Karel Hynek Mácha, Josef Václav Sládek, Karolina Světlá či mnozí další? Potkali svou osudovou lásku?
Martina Drijverová (1951) je českou spisovatelkou dětských knížek, autorkou televizních pořadů, rozhlasových her, seriálů i divadelních her. Pracovala v dětské redakci Československého rozhlasu, později přispívala do dětských časopisů: ABC, Mateřídouška, Sedmička či Sluníčko. Spisovatelkou z povolání je od roku 1987. Prý má raději děti, už jen proto, že děti věří na zázraky. Z díla jmenujme: Táta k příštím Vánocům (1979), To první a to druhé dítě (2005) či Zlobilky (2009).
Nenaplněné lásky Boženy Němcové
Jméno Boženy Němcové jistě netřeba představovat. O jejích milencích toho bylo už také napsáno mnoho, ale jaká byla v milostném vztahu? Božena Němcová hledala opravdovou lásku, nedokázala nemilovat. A přesto se tolikrát zklamala. Matka jí vybrala ženicha Josefa Němce. On zamilovaný byl, kdežto Němcová chtěla spíše pryč z domu. Měla děti, ale chyběla jí láska k muži. Pak poznala Václava Bolemíra Nebeského (medik a básník) a bylo to.
Vítězslav Hálek si vzal svoji Dorotku
Můžeme ji za to soudit? Hledala bezmeznou celoživotní lásku, ale nenašla ji. Vždy se však dokázala zamilovat hluboce tak, jak málokdo. Zamilovala se a mohla za to? Nechala si omámit srdce i oči. Možná, že se také chytla špatných lidí, těžko soudit. Vlastenec Helcelet, novinář Bendl, ani medik Hanuš Jurenka její představy o hluboké lásce nenaplnili. Jenomže bez lásky žít nemohla. „Mně bylo lásky zapotřebí jako květině rosy,“ napsala.
Osudové lásky našich spisovatelů
Vítězslav Hálek, optimistický básník jara a milostného citu, nedostatkem lásky netrpěl. Vzal si přece svoji Dorotku. Ta přinesla do manželství i vysoké věno. Hálek tak mohl psát, co chtěl, bez ohledu na to, zda mu dílo vydají.
Nerudovou věčnou nevěstou byla Anna Holinová
Jiné to bylo u Jana Nerudy. Věčně neměl peníze, možná proto se nikdy neoženil. Jeho první a největší láskou byla Anna Holinová. Později se s ní rozešel a začal si s vdanou Karolínou Světlou, tento vztah však skončil tragicky. Jeho třetí láska Tereza Macháčková umřela na tuberkulózu. Jediná Anna Holinová, věčná Nerudova nevěsta, mu hodila k rakvi kytičku smutečních fialek. „Nezapomněla. Přežila ho o dvacet let. A zůstala sama.“
Zajímavosti z intimního života spisovatelů
Životopisné údaje autorů bude v knize čtenář hledat marně. Publikace nese podtitul Zajímavosti ze života významných českých osobností. Dočíst se můžete především o intimním životě našich předních spisovatelů, ale i těch méně známých, z jejichž soukromého života se toho až tolik neví.
Drijverová si vzala na paškál sedmnáct našich spisovatelů, z toho pouze tři spisovatelky – Němcovou, Světlou a Novákovou. Příběhy prvních dvou jsou jistě známy. Drijverová popisuje osudy autorů podle deníkových záznamů a cituje z memoárů.
Co vše prožila Eleonora Šomková s Karlem Hynkem Máchou?
Pro čtenáře je jistě zajímavějším počtením příběh Boženy Němcové, jež měla jednu avantýru za druhou, prahla po lásce, kterou nemohla najít, než kupříkladu intimní život Vítězslava Hálka, který byl ženatý a spokojený.
Drijverová své poslání splňuje
V textu nechybí části úryvků citovaných z autorova díla, jež jsou odděleny pro viditelnost kurzívou. Drijverová však opomíná uvést zdroje, z nichž čerpala. U některých citací chybí pramen, místy se dokonce objevují i překlepy. Kniha je psána velice lehce a jednoduše. Není to sice žádná příručka, avšak svým zpracováním odpovídá cílové skupině žáků základních či středních škol. Mohla by však být malinko podrobnější.
Avšak své prvotní poslání zřejmě splňuje, vždyť Drijverová je autorkou knih pro děti. Kniha může žákům zpestřit hodiny literatury a pomůže jim dozvědět se něco víc o osudech našich spisovatelů, o nichž by si jinak sami další informace jen těžko hledali. Na konci každé kapitoly nechybí v závorce uvedená data narození a úmrtí spolu se seznamem tvorby autora.
Ilustrace působí příliš slečinkovsky
Kniha s ilustracemi Vojtěcha Otčenáška je laděna do červené a oranžové barvy doplněná o portréty spisovatelů, a snad až přehnaně ilustrovaná srdíčky. To by mohlo na čtenáře působit na první dojem příliš strojeně a dětinsky. Ale proti gustu žádný dišputát.
Ty budeš mou palmou stinnou, napsal jí. Své vyvolené. Byl skvělý tanečník, a všechny dívky se o něj zajímaly. Ale na tom studentském plese měl oči jen pro tu jedinou, pro Marii.
Viděl Márinku v kole, krásnou, zářící a oheň jeho srdce rozplápolal se žíravým plamenem. Chtěl také té rozkoše užít, aby ji mohl v tanci přivinout…
(FILOSOFSKÁ HISTORIE)
Byla taková. Roztomilá, oddaná, ale i trpělivá. Útlá, křehká. Byla často nemocná, ale nikdy si nestěžovala. Vedla domácnost se sedmi dětmi (z nichž jedno po čase zemřelo), vytvořila zázemí pro unaveného, prací přetíženého muže.
Láska jejich byla tak svěží, jako za oné doby, kdy se ještě scházívali za nedělního odpoledne v zámeckém parku.
(FILOSOFSKÁ HISTORIE)
Zdroj: DRIJVEROVÁ, Martina: Lásky českých spisovatelů. Brno: Computer Press, 2011.