Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Lamb of God, Rarach v rouše beránčím

Redakce

Redakce

6. 5. 2010

!Vstupenky!Málokterá kapela si získá všeobecný respekt a rozsáhlou základnu fanoušků za tak krátké období, jakým je deset let. Cesta je o to trnitější, když si za svou doménu zvolí extrémní metalové styly jako je skloubení trash, death metalu a grindcore. Důkaz o tom, že to jde, existuje. Nazývá se Lamb of God.

Kapela Lamb Of God, Zdroj: archiv

Kapela Lamb Of God, Zdroj: archiv

První dunivé tóny přecházející v riffy hrubého zrna metalu začaly otřásat domem Chrise Adlera v americkém městečku Richmond (Virginia) v roce 1990. V tomto roce se na univerzitě setkalo trio mladých muzikantů se zápalem pro tvrdou odnož hudby. Byli to John Campbel (basa), Mark Morton (kytara) a Chris Adler (bicí). Následující čtyři roky nesoucí se ve znamení zkoušek daly vzniknout tělesu Burn The Priest, mikrofon vzal do ruky nováček Randall Blythe a kapela začala koncertovat po virginských klubech.

>>> Koupit vstupenky online <<<

Prvním zlomovým rokem v životě kapely byl rok 1999, kdy ustálená sestava doplněná o kytaristu Williama Adlera, bratra Chrise Adlera, začala získávat výrazné ohlasy u publika. Po několika demech, splitech a jednom plnohodnotném albu se kapela rozhodla změnit název na dospělejší a dnes již dobře známý Lamb of God.

Kněze nahradil beránek Boží

Rok poté byl k nahrání připraven materiál na LP s názvem New American Gospel. Album bylo produkováno slovutným Devinem Townsendem a jednalo se o našlapaný mix osobitě pojatého trash metalu s vlivy death metalu, hardcore a groovy rytmů. Rok 2003 přinesl v pořadí druhou napjatě očekávanou desku As The Places Burn. Na této placce se začíná profilovat nový hudební styl, takzvaný new wave of american heavy metal, ke kterému se Beránek Boží hrdě hlásí, dokonce je považován za jeho tvůrce.

Růže, nebo spíše novou desku hudebnímu spolku přinesl rok 2004, kdy se upsal labelu Epic Records. „Jak se tak extrémní kapela jako my vůbec mohla dostat k tak význačnému labelu?“ vzpomíná s podivem kytarista Mark Morton. Zřejmě šlo o odhalení potenciálu kapely, který je více než výrazný, protože album Ashes Of The Wake zní dospěleji, techničtěji a zvuková úroveň si také znatelně polepšila.

Ocel kalená v duchu New American Heavy Metal

V půlce první dekády nového tisíciletí zahltilo pulty živé album s názvem Killadelphia, kde Lamb of God dali najevo rostoucí sílu a roznítili uhlíky dobře směrovaného hněvu do philadelphského davu. Svou stále sílící pozici u fanoušků i v hudební branži pojistili v roce 2006 čtvrtým velmi dobře přijatým albem. Sacrament, jak se deska hrdě zve, posunulo muzikanty opět o kus dál. Hudebně vyspělejší kompozice plně ukázaly sílu nové vlny amerického heavy metalu, pro který jsou charakteristické hybné hardcoreové riffy, důraz na rytmiku, využití charakteristicky těžkotonážních trash metalových postupů spojených s houpavým groovy stylem.

Víc než rok a půl dlouhé turné na podporu alba Sacrament si vybralo svou daň a richmondští kovotepci si dali několikaměsíční pauzu. Na nástroje však nesedal prach a každý zvlášť – a zároveň v jednom duchu – připravovali Randy, Mark, Willie, John a Chris materiál na své nové, zatím korunní album.

Korunování nového krále a jeho budoucnost

Po zatím nejsložitějším procesu nahrávání spatřila světlo světa v březnu roku 2009 dlouhohrající deska Wrath, která je mnohými považována za dosavadní absolutní vrchol tvorby kapely. Jedenáct skladeb shrnuje všechny zkušenosti a postupy amerických metalistů do komplexního celku a ještě razantněji smývá smítka nedokonalosti z už tak dost opracovaného monumentu, jakým Sacrament bezpochyby je. Prodejní statistiky, které vykázaly více než 68 000 prodaných kopií za první týden jen ve Spojených státech, mluví samy za sebe.

Obal nového alba Wrath, Zdroj: lamb-of-god.com

Obal nového alba Wrath, Zdroj: lamb-of-god.com

Rok 2009 zakončili Lamb of God úspěchem v podobě hlavního supportu na turné Metallicy po Spojených státech. Máme rok 2010 a přání mnoha fanoušků metalové hudby byla vyslyšena, když bylo oznámeno, že na své koncertní šňůře nezapomenou ani na Čechy. Doporučuji tedy co nejdříve zabruslit do předprodejů a pořídit si lístek na tuto rostoucí ikonu moderního metalu, protože 24. května nám v pražském Abatonu dokáže, co umí. Vstupenky jsou ke koupi online zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lamb of God, Rarach v rouše beránčím