Kupujete myčku nádobí? Zodpovíme, zda je lepší vestavná nebo volně stojící
Komerční sdělení
28. 1. 2021
Jste postaveni před výběr nové myčky nádobí? Pokud vám stará myčka již dosloužila, určitě není dobré jen tak jít a koupit něco naslepo. Když se podíváte na aktuální nabídku na trhu, zjistíte, že se toho nabízí mnohem více, než třeba před lety. Pro mnoho z vás budou dnes jistě zajímavé také vestavné spotřebiče. Pojďme se v našem článku podívat na to, jak vybrat dobrou myčku a zda je lepší vestavná nebo volně stojící varianta.
Rozhodování mezi vestavnou a volně stojící myčkou
Stále více je dnes běžné, že pokud si zařizujeme novou kuchyňskou linku, necháme si vyrobit kuchyň na míru. Můžeme tak dosáhnout ideálního designu pro naše prostory, nemusíme se nikde omezovat a vše si zařídíme tak, aby nám to ergonomicky maximálně vyhovovalo. V takovém případě je určitě na místě zvolit vestavnou myčku.
Pokud však kupujete myčku do stávající kuchyně, tak zejména u starších kuchyní může být zase vhodnější varianta myčka volně stojící. V těchto situacích totiž nepotřebujete nutně sladit design myčky se zbytkem kuchyně, případně nemá taková starší kuchyň ještě souvislou pracovní desku, pod kterou byste vestavný spotřebič zasunuli.
Pojďme se nyní podívat na to, jaké jsou vlastně hlavní rozdíly a v konečném důsledku i výhody jednotlivých řešení. Jak jste totiž již mohli vytušit, není zde jednoznačná odpověď, záleží vždy na tom, jakou situaci řešíte.
Hlavní výhody vestavné myčky
Specifikem vestavných spotřebičů je, že v podstatě nemají žádný vnější kryt. Jedná se o holý spotřebič, který případně je obalen tlumícím materiálem. Počítá se totiž s tím, že se zasune do kuchyňské linky. Dokonce zde není ani žádné čelo dvířek, kde je potřeba následně našroubovat dvířka kuchyňské linky, která si necháte vyrobit spolu s kuchyní. Tento spotřebič vyniká zejména:
- Možností sladit design s kuchyňskou linkou
- Zachováním celistvého prostoru na pracovní desce
- Tišším chodem
Právě díky možnosti našroubovat na čelo spotřebiče vlastní dvířka, typicky stejná, jako máte další dvířka kuchyně, v podstatě ani není poznat, že se zde nějaký spotřebič nachází. Nijak se tak nenarušuje vzhled kuchyňské linky. Díky tomu, že je spotřebič zabudován pod desku kuchyňské linky, tak se vám zároveň nijak netříští prostor pracovní desky nad spotřebičem. Zabudování spotřebiče do kuchyňské linky má ještě jednu nemalou výhodu, a sice tišší chod. Je to dáno jednoduše tím, že spotřebič je v kuchyňské lince více utlumen.
Hlavní výhody volně stojící myčky
Jak jsme již ale zmínili výše, také volně stojící myčka má dnes stále své místo. Je to vždy o tom, co preferujete. Pokud máte starší kuchyň, tak ani moderní vestavná myčka s ní nemusí být kompatibilní, a tak padne volba právě na volně stojící myčku. Volně stojící myčky oceníte zejména pro jejich:
- Možnost připojit je snadno svépomocí
- Jednoduchou pozdější manipulaci a výměnu
- Možnost umístění kdekoliv v interiéru
Od vestavné myčky se volně stojící myčka liší samozřejmě tím, že je to samostatný spotřebič, který už nepotřebuje žádné další zabudování, není potřeba na něj montovat dodatečně čelo dvířek a zkrátka jej kdekoliv postavíte a připojte na přívod vody a odpad. To je v podstatě jediná podmínka. Myčku tak běžně zapojíte svépomocí, nemusí se instalovat spolu s kuchyní a také ji kdykoliv snadno odsunete. Vše je jednodušší v případě opravy či výměny spotřebiče, pokud se porouchá.
S rozhodnutím vám mohou pomoci recenze
Doposud jsme se věnovali rozdílům a výhodám vestavěné a volně stojící myčky. Pravděpodobně si v tuto chvíli již dokážete vybrat, která varianta je pro vás ta pravá. Pokud vás však zajímají konkrétní modely myček, určitě stojí za to se podívat na nezávislé recenze, které vám přiblíží lépe konkrétní produkty. Recenze každé myčky na nádobí je důležitá, abyste se více seznámili s funkcemi a vlastnostmi jednotlivých spotřebičů. Myčku si totiž samozřejmě nevybíráme pouze na základě toho, zda je vestavná nebo volně stojící.
Další kritéria výběru
Pojďme se nyní rovnou podívat na to jaká jsou vlastně ta nejdůležitější kritéria, která byste měli zahrnout při výběru myčky a čemu bychom vlastně měli podřídit náš výběr. Při výběru myčky tedy doporučujeme podívat se zejména na:
- Energetickou třídu
- Spotřebu energie a vody
- Hlučnost
- Kapacitu
- Funkce
Proč jsou důležité právě tyto vlastnosti?
Energetická třída určuje úspornost každého spotřebiče. Ty nejúspornější spotřebiče mají třídu A+ až po A+++ u těch nejlepších. S lepší energetickou třídou samozřejmě často roste také cena. Třídu najdete na energetickém štítku spotřebiče, kde mimo jiné vyčtete také spotřebu energie a vody. Dnešní myčky jsou velmi úsporné z hlediska spotřeby vody a při mytí spotřebují mnohem méně vody, než nám běžně proteče dřezem, pokud bychom myli ručně.
Důležitým faktorem může být také hlučnost, zejména pokud máte myčku umístěnou v prostoru, který je běžně obývaný. To je případ dnešních moderních kuchyní, které bývají často propojeny s obývacím pokojem. Určitě nechcete, aby vás hlučná myčka třeba výrazně rušila, když si zrovna užíváte svůj klid na sedačce u televize.
V neposlední řadě se podívejte také na kapacitu. Na trhu najdete úzké myčky, které mají typicky 45 cm, klasický rozměr spotřebiče je však 60 cm. Tady je jasné, že záleží především na tom, kolik vás je v domácnosti. Ze zkušeností lze říci, že myčka 45 cm je časem vždy malá. Hodí se maximálně pro jednotlivce.
No a nakonec je tady samozřejmě otázka funkcí spotřebiče. Obecně platí, že levnější spotřebiče mají menší nabídku mycích programů, u těch dražších to bývá propracovanější. Zde zejména záleží na tom, jaké a jak zašpiněné nádobí nejčastěji myjete.