Minule jsme si na tomto místě povídali o nákupu sjezdových lyží. Ovšem ne všichni holdují svahům. Dnes se tedy zaměříme na běžky. Běžkování je čím dál více populární sport, jelikož je výborným pomocníkem pro fitness a wellnes založené sportovce.
Vydejte se na horskou túru na nových běžkách Zdroj: sxc.hu
Ještě před nákupem byste si měli rozmyslet, jaký styl lyžování upřednostňujete. Existují dva základní a to klasický běh, při kterém napodobujete běhání, a bruslařský styl, při kterém napodobujete pro změnu bruslení. Pro každý z nich existují různé druhy lyží, a pokud zvolíte špatně, budete se na běžkách pouze trápit. Samozřejmě lze udělat i kompromis v podobě tzv. kombi lyží.
Běžky se na rozdíl od sjezdových lyží kupují větší, než je výška lyžaře. Pro každý styl potřebujetelyže různě dlouhé. Pro klasický způsob jsou delší a měly by být přibližně o 20 cm vyšší než je lyžař. Pro bruslení se doporučuje délka přibližně o 15 cm vyšší než je výška lyžaře. Kombi lyže se kupují se stejnou délkou jako lyže pro bruslení. Výrobci si pro nás připravili ještě řadu kategorií, ale všechny jsou odvozeny od těchto základních. Jedná se zde spíše o marketingové tahy.
Podle bot volte vázání
Na rozdíl od sjezdových lyží, kdy vám padne většina lyžáků do většiny vázání, jste u běžek vázáni systémem. U rekreačního běžkování existují dva systémy a to SNS a NNN. Ani jeden není špatný, takže spíše nakupujte podle bot. Podle toho, která bota vám padne lépe, zvolte vázání.
Univerzální délka hole je přibližně kolem ramen. Pro klasické běhání vybíráme hole kratší, pro bruslení delší. S delšími holemi více zabíráte rukama, s krátkými naopak. Nejlepší materiál pro rekreační běžkování je ze slitin hliníku, jelikož je tu dobrý poměr užitnosti a ceny.
Jestliže jedete běžkovat, nezapomeňte si koupit zásobu vosků pro různé teploty. Uplatňuje se zde heslo „kdo maže, ten jede“. A když namažete špatně, tak vám to bude při stoupání ujíždět dozadu nebo se budete na rovině lepit ke sněhu.