Kromě toho, že u sebe neustále nosí knihu, do které má prakticky pořád zabořené oči, velmi často sebou také táhne těžkou tašku. Být knihomolem zkrátka není vůbec, ale opravdu vůbec žádná legrace. Víme o tom své. Jak poznat knihomola? A nejste to náhodou i vy? Inspirujte se článkem na TOPZINE.cz!
Kruhy pod očima a v rukou kniha. Jak poznáte knihomola? Foto: Martin Koubek, Topzine.cz
1. Kruhy pod očima
Dost často se stává, že knihomolové nejsou schopni se od knihy odtrhnout. A přestože si v noci či nad ránem řeknou, že dočtou kapitolu a půjdou spát, zkrátka to nejde, musí číst dál. Tento proces se u chytrých autorů opakuje stále dokola, a tak se dost často stane, že milovník knih oka ani nezamhouří.
2. Písmenka na obličeji
Někdy je únava zkrátka silnější než touha zjistit, co se s hlavním hrdinou knihy stalo. Knihomol usne v posteli s knihou na obličeji (nebo s obličejem v knize). Občasná slina ukápnuvší ze čtenářova koutku může narušit knižní tisk, a ospalec se ráno budí s otištěným textem na čele. Ano, i takové případy se stávají.
3. Velká a těžká kabela
Když uvidíte dívku s velkou a zjevně těžkou kabelkou nebo neduživého hocha prohýbajícího se pod tíhou tašky, je jasné, že nejdou zrovna z nákupu. Ovšem pozor! Vyjma knihkupectví, samozřejmě! Jejich vaky jsou totiž plné knih, buď po návštěvě knihovny, antikvariátu nebo domu knihy. V takových chvílích se ukáže knihomolova opravdu velká fyzická síla. Vždyť nic jiného mu ani nezbývá.
4. Čtení v dešti
Většina lidí preferuje pěkné počasí, protože mohou dělat daleko více věcí venku. Ne tak knihomolové, ti mají při deštivém ránu úsměv na tváří, protože mohou celý den strávit čtením a nemusí se na nic vymlouvat. Co může být lepšího než zalézt si pod peřinu s horkým čajem a pořádně tlustou knihou? To pochopí jen milovníci knih.
5. Film lepší než kniha?
Bavíte-li se s knihomolem a pronesete větu typu: „Filmové zpracování se mi líbilo daleko víc než kniha.“, nevěřícně se na vás podívá, zatváří se kysele a odfrkne si. Od té chvíle si o vás pravděpodobně bude myslet, že jste idiot, a knižním i filmovým tématům se před vámi bude vyhýbat obloukem.
6. Koupit, či nekoupit?
Často můžete na knihomola narazit v blízkosti knihkupectví či antikvariátu. Většinou neodolá a jde dovnitř, ale když spěchá, hází po svých oblíbených obchodech jen toužebné pohledy. Dost často také můžete vidět následující obrázek: knihomol stojí nerozhodně před knihkupectvím/antikvariátem přepočítává drobné v peněžence. Poslední peníze totiž utratil za nový román Jonase Jonassona Analfabetka, která uměla počítat. Takže řeší, co teď udělá.
7. Nervozita bez knihy
Pokud sledujete někoho, o kom si myslíte, že je knihomolem, ale ještě nemáte stoprocentní jistotu, vyčkejte. Jestliže nemá po ruce knihu delší dobu, začne být nervózní. Někdy se dokonce uchýlí i ke čtení časopisů, a v případě nouze je dokonce ochotný číst i reklamní letáky! Čtení jako čtení, ne?
A jak jste na tom vy? Splňujete alespoň tři z uvedených znaků? Napadají vás snad další atributy knihomolů?