Dne 17. května 1963 si mohla generace odborníků a vědeckých institucí říci „máme to“. V ten den byly Krkonoše vyhlášeny národním parkem. Podnět k tomuto kroku dalo vyhlášení Karkonoskiego Parku Narodowego na polské straně hor o čtyři roky dříve, roku 1959.
Krkonošský národní park, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz
Krkonoše se o vyhlášení národním parkem zasloužily především za ochranu unikátní arkto-alpínské tundry na hřebenech, pro výrazné stopy zalednění a drsného klimatu, subarktická rašeliniště, rozsáhlé lesní porosty a horské květnaté louky. Krkonoše se pyšní řadou rostlin, roste zde jeřáb krkonošský, zvonek český, žije tu plž vřetenovka krkonošská nebo motýl huňatec žlutopásný krkonošský.
„Za dobu existence Krkonošského národního parku tu pracovalo množství znamenitých odborníků. Tím myslím jak externisty, kteří prováděli v Krkonoších výzkum, tak i zaměstnance Správy KRNAP. Jejich úsilím se podařilo vzácnou krkonošskou přírodu uchovat. My nyní navazujeme na jejich práci a jsme přesvědčeni, že naši následovníci docení kroky, které dnes děláme,“ říká ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka.
K ochraně a zlepšení přírodního prostředí našeho nejstaršího národního parku přispívají dlouhodobé ochranářské aktivity Správy KRNAP. Finanční dotace z EU směřují do rozvoje turistické infrastruktury, oprav komunikací nebo do ochranářských opatření.
Související články: