Pro milovníky zimních sportů, zejména lyžování a skialpinismu, přichystala na letošní zimní sezónu Správa Krkonošského národního parku příjemné překvapení. Prvním prosincovým dnem je tak možné vyzkoušet osm zcela nových skialpinistických tras. Čekají na vás nové okruhy i sjezdy.
Skialpinismus v Krkonoších, Zdroj: hory-krkonose.cz
Projekt skialpinistických cest připravila Správa Krkonošského národního parku ve spolupráci s Horskou službou Krkonoše a Českou asociací horských vůdců. Jak uvedl ředitel Správy Krkonošského národního parku, jedná se o vůbec první nabídku zacílenou přímo na skialpinisty v oblasti Krkonoší.
Tyto nové trasy pro skialpinisty vyžadují alespoň 30 cm zhutněného sněhu. Nezapomeňte tedy před cestou zkontrolovat předpověď počasí v televizi nebo se obraťte přímo na web Krkonošského národního parku, kde se mimo jiné dozvíte také podrobnější informace o aktuálním stupni lavinového nebezpečí nebo informace o úsecích, na které si dát největší pozor.
Cesty jsou svým profilem zacíleny zejména na náročnější skialpinisty. Místy totiž vedou mimo turisticky značené cesty a v klimaticky zhoršených podmínkách tak mohou účastníky trasy svést z cesty nebo mohou být nebezpečné v místech, kde hrozí lavinové sesuvy.
Pro úspěšné zdolání cesty je důležitá maximální informovanost a připravenost na průběh trasy. Pokud se tedy rozhodnete pro tento typ horské túry, zjistěte si veškeré podrobné informace předem a na cestu vyrazte alespoň se základní lavinovou výbavou, teplým oblečením a kvalitním skialpinistickým vybavením.
Skialpinismus – sport s bohatou historií, jehož počátky jsou spojeny hlavně s využíváním lyží pro náročné přechody hor, jako příklad můžeme zmínit Nansenův přechod Grónska v roce 1888. V tomto zimním sportu se snoubí rysy charakteristické pro sjezdové a běžecké lyžování.
Lyže se svou povahou podobají sjezdovým lyžím, přesto disponují vázáním, které zajišťuje bezpečnou chůzi i spolehlivý sjezd. Obtížnost tras je závislá na nadmořské výšce, terénu a hlavně osobních zkušenostech účastníka.
O všech osmi nových trasách, volně rozmístěných napříč Krkonošským národním parkem, se dočtete na oficiálním webu Správy Krkonošského národního parku, kde naleznete také drobné mapy, popis terénu, obtížnosti, GPS souřadnice a další potřebné informace.