Šperky Swarovski dobyly svět, ale hlavně srdce všech žen. I když jsou naše povahy rozdílné a vkus roztříštěný do všech stran, šperky a bižuterie Swarovski způsobí snad v každé ženě alespoň na okamžik ten příjemný pocit chvění a touhy.
Swarovski obchod v Tokiu, Zdroj: Swarovski.com
Daniel Swarovski dobře věděl, jak ty malé blyštivé kamínky dokážou rozehrát všechny naše smysly. A protože této společnosti, s kombinací vysoké kvality a tradice, nestačí obsadit jen šperkařský trh, můžeme se kochat pohledem na luxusní kabelky, boty, hodinky, brýle, dalekohledy, sluchátka pro hudební přehrávače, USB flash disky, mobilní telefony, interiérové doplňky…
Než projdeme dveřmi, za kterými se skrývá svět broušeného křišťálu, lehce sfoukneme prach z knihy historie Swarovski. V roce 1862 se v obci jménem Georgenthal narodil Daniel Swarovski. Přestože nevypadá, že by měla tahle vesnička s Čechami cokoli společného, dnešní název už zní lépe: Jiřetín pod Bukovou, který se nachází nedaleko Jablonce nad Nisou. Rodiče Daniela vlastnili a provozovali malou továrnu na zpracování křišťálu. Nebylo tedy žádným překvapením, že k tomuto řemeslu přičichl už jako malý kluk a tento zápal ho provázel celým jeho životem.
V roce 1892 si nechal patentovat stroj na řezání křišťálu, jehož dokonalý poměr stran, brus a odraz světla jsou dodnes základní charakteristikou kamenů Swarovski. O tři roky později vyměňuje Daniel rodné Čechy za tyrolskou vesnici Wattens, kde nalezl optimální podmínky pro založení brusičství.
Daniel Swarovski
V počátku se firma specializovala čistě na průmyslové využití křišťálu, ale brzy si všimla odvětví, které prahne po novinkách, po nablýskaném lesku v kontrastu s právě pobíhající vtíravou hospodářskou krizí. Po módě. Realitu vnímající přes zamlžená tmavá skla brýlí a absolutně povrchní, i když s občasnými záchvaty po charitě, kterou se módní průmysl zřejmě snaží zahnat černé svědomí třeba z používání pravých kožešin.
Kapku historie v neklidných vodách firmy Swarovski můžeme doplnit o třicátá léta minulého století, kdy stoupala obliba po šatech pošívaných korálky či perličkami. A v té době Daniel Swarovski vynalezl tzv. trimmings, drobné křišťálky, které lze snadno aplikovat na oděv a doplňky.
Povrch křišťálu Swarovksi
Zakladatel firmy zemřel v 94 letech v roce 1956 a firmu po něm převzal jeho syn, který se zasloužil o růst a expanzi firmy. V roce 1965 začali vyrábět dnes již slavné části lustrů, i když nejznámějším se stal lustr, který Warner Bros. Entertainment použil do filmu Fantom Opery z roku 2004. Ale tato souhra světelných odstínů rozeznívající měkkou zvonkohru není jediným zásahem do interiéru.
Po nejnovější kolekci koberců značky Luxor Style zatoužíte projít se bosí. Jsou vyrobeny z mongolské vlny a díky ručnímu zpracování se stávají unikátem s nezaměnitelným charakterem. Představte si, že se vaše prsty na nohou budou nořit do jemné vlny a sem tam narazí na křišťály Swarovski, které z dálky září jako noční obloha posetá hvězdami. Kdo by odolal? Procházce zřejmě nikdo, ale po zjištění ceny zůstane většina nejspíš pouze u toho snění.
Kabelky poseté krystaly Swarovski
Před rokem oslovila společnost Swarovski dvaadvacet předních módních návrhářů, aby pro ni vytvořili kolekci malých černých šatů s blýskavými krystaly. A v tomto měsíci bude všech 22 šatů draženo v New Yorku s tím, že celkový výtěžek poputuje asociacím bojujícím proti rakovině. Mezi těmito umělci nemohl chybět Loris Azzaro s jednoduchým střihem zavinovacího efektu korzetového typu, kde dovoluje vyniknout drobným krystalkům, které se snaží z bočního švu dostat na světlo v hustém proudu několika křehkých úzkých stonků.
V kontrastu s Azzarovou střídmostí stojí těsné pouzdrové šaty Martina Granta. Na nich nenajdete ani milimetr látky bez krystalů Swarovski. Vypadají jakoby na spodní díl v plné síle zářil měsíc a na horní díl jen sem tam probleskne malá, možná už dávno vyhaslá hvězda.
Střih krátkých pouzdrových šatů se stal základem pro většinu oslovených návrhářů. I značka 3.1 Phillip Lim stavěla na těchto základech. Oproti ostatním však zvolila bílou barvu látky a krystaly v černé barvě. Ty byly poskládané do menších či větších úlomků, aby zdánlivě působily jako roztroušené střepy, které teprve po zacelení dají chaosu řád.
Celebrity nosí Swarovskiho
Tradičně extravagantní Vivienne Westwood nechala sice pro tentokrát punk za dveřmi, ale možná, že ho přeci jen pro tento návrh mohla pustit dovnitř. V jejím podání ztrácí malé černé zcela na významu. Vypadají jako dlouhý upnutý kabát s přepásanou mašlí a s podivně našitými kusy zlaté látky poseté kamínky Swarovski na ramenou a na bocích. Modelce tak jakoby mimochodem vykukují z kapes zlaté velké kapesníky.
Což mi připomnělo osmdesátá léta, školku, příšerné béžové punčocháče, po kterých jsme si šlapali a z pod gumy u pasu nám všem vykukovaly ty hnusné bavlněné kapesníky.
Mezi dalšími návrháři, jejichž šaty se budou co nevidět dražit, spatříte Diane von Furstenberg, Albertu Ferretti, Alexis Mabille, Boudicca, Catherine Malandrino, Donnu Karen, Fendi, Gasparda Yurkieviche, Gianfranco Ferrého, Giorgio Armaniho, Givancy, Jean Paula Gaultiera, Lanvin, Mariose Schwaba, Missoni, Soniu Rykiely, Thakoon a Valentina.
Myš z kolekce z roku 1976 a přívěšek ze současné kolekce Swarovski
Kdo dává přednost roztomilým drobnůstkám od Swarovski před okázalou a nákladnou dekorací od módy počínaje a interiérem konče, také si přijde na své. Kuřáky potěší pouzdro na zapalovač, příznivce přívěšků na mobil, klíče, ale i náramek jistě nepřekvapí motivy ve tvaru medúzy, záchranného člunu, kraba, sovy, houpacího koně, letadla, brusle, míče, lodě nebo žluté kachničky. Zabloudit s výběrem můžete i mezi brože, kde na vás čekají ryby, růže, srdce, ptáček, vážka, veverka a další zvířetina.
Swarovski šperky
Po návštěvě domu Swarovski se vracíme zpět k jeho kořenům, ke šperkům. Ať už se tým návrhářů Swarovski podílí na jakékoli designové věci, a i když je finální podoba mnohdy oslnivá, vytříbený vkus pro tvorbu šperků, které se umějí zavrtat do naší mysli opravdu hluboko, je pro společnost stále stěžejní.
Něha, romantika, vášeň, to jsou jen střípky pocitů, které dokážou v ženě šperky Swarovski vyvolat. Co by tak mnohé z nás daly za snídani u Swarovskiho.