Z pohledu dnešní doby se Kréťanky oblékaly provokativně. Odhalovaly svá poprsí a dávaly je všem na odiv. Měly ve společnosti důležité postavení, hltaly módní novinky přicházející z pevnin a určovaly ostrovní módní trendy.
Současná móda inspirovaná bronzovou Krétou, Zdroj: allsaints.com, topshop.com
Kréta s hlavním městem Heraklion je největší řecký a pátý největší ostrov ve Středozemním moři. Podle starořeckých mýtů je považována za místo zrození vládce olympských bohů Dia. V době bronzové na počátku druhého tisíciletí patřila Kréta k významným velmocem, obchody vzkvétaly a tím rostla i životní úroveň lidí. Tento obchodní boom se kromě jiného projevil také v odívání. Zlepšila se dostupnost kvalitních materiálů a doplňků, kterými se lidé tak rádi zdobili.
Podobně jako v Egyptě byla i na Krétě zvýrazňovaná silueta těla, křivky a zaoblení. V době bronzové se u oděvu zdůrazňovala pasová linie v přirozené výšce, došlo k optickému rozšíření ramen mužů i žen. Lidé tak vypadali vyšší, než byli ve skutečnosti, jejich sebevědomí rostlo, působili více důstojně a vznešeně.
Ostrovní móda
Krétský oděvní styl se na pevnině neujal. Některé prvky se ve středověku sice objevují, ale až mnohem později. Tento fakt jedinečného odívání lidí na Krétě je daný příznivou zeměpisnou polohou ostrova, který se stal důležitým přímořským obchodním bodem.
Co bylo ale nejpodstatnější? Vysoké postavení žen ve společnosti a pozitivní přístup lidí k životu. Oslavovali život a především to, jak jej prožijí. Opakem byli Egypťané, kteří se více starali o život posmrtný. Tento kladný přístup k žití se projevil nejen v módě, ale i v ostatních odvětvích jako malířství, sochařství nebo architektuře.
Načančat se Kréťanky uměly, Zdroj: youtube.com
Mužský oděv nebyl nijak složitý. Základem byla jednoduchá rouška, která obepínala boky a klín. Vznešení nosili opasek s dýkou, krátký plášť na ochranu proti nepřízni počasí a sandály.
Ženy měly své důležité postavení ve společnosti, byly uctívány a zbožňovány. Jejich oděv byl variabilnější, bohatší i zajímavější než mužský. Zde se poprvé setkáváme s rozdělením ženského oděvu na samostatnou sukni a živůtek. Kuželová sukně byla dlouhá až po paty. Její střih byl volný, rozšířený od pasu dolů a často se pod ní nosila vyztužená spodnička.
Živůtek byl z pohledu dnešní doby velice výstřední, často byl v přední části zcela otevřen a tak odhaloval poprsí místních dam. Tato horní část oděvu nebyla moc příjemná na nošení. Živůtek se nosil hodně stažený, těsně obepínal hrudník stejně jako úzké rukávy. Můžeme ho považovat za první náznak jiné části ženského oděvu, který zasáhl celou módní společnost, a to korzetu. Novým prvkem byla krátká oválná zástěra, kterou ženy nosily přes přední i zadní stranu sukně.
Inspirace krétskou mytologií v kolekci Ariadne značky Autopsy, Zdroj: notjustalabel.com
Kromě tohoto základního oděvu najdeme v krétské módě mnoho dalších variant. Záleželo především na daném časovém období a tom, kdo lidem zrovna vládl a jaká kultura převažovala. Zároveň byly na ostrov zaneseny další střihové varianty, zdobné prvky a doplňky z pevniny.
Sukně i živůtek byly šité z pestrobarevných materiálů. Lemy v kontrastních barvách doplňovaly základní oděv, objevovala se i výšivka. V pozdějších obdobích se oděv zdobil méně až postupně volánky na sukních vymizely a zůstaly jen na spodním okraji.
Marnivé Kréťanky
Celkový vzhled by nepůsobil uceleně, pokud by se zanedbala úprava vlasů. Jejich příprava, mytí, česání, svazování bylo velice náročné. Vlasy se uvazovaly do uzlu na temeni hlavy, ze kterého padaly dlouhé prameny vlnitých vlasů připomínající hadí těla. Vlasy se navíc zdobily proplétanými stuhami, perlami nebo závoji.
Důležitou součástí exotického vzhledu Kréťanek byly také šperky a jiné doplňky. Doba bronzová přinesla nový materiál, který byl žádaný a ze kterého se daly vytvářet nádherné klenoty. Klenotnictví vzkvétala a dodávala ženám náušnice, řetízky, náhrdelníky, spony a další šperky s krásnými rytinami nebo drahokamy.