Mnozí si od minulého předávání cen Akademie myslí, že k tomu, aby někdo dostal Oscara, stačí jen koktat. Za Královou řečí ale stojí mnohem víc než jen jedna celkem běžná vada řeči.
Colin Firth v roli koktajícího krále. Zdroj: distributor filmu
Film
Konkrétně ty ceny byly čtyři. Za film, režii, scénář a mužský herecký výkon v hlavní roli. Všechny oprávněné, z nichž nejvíce obhajitelná je právě ta pro Colina Firtha. Nechme ale stranou celou Akademii, jejíž výběry byly a jsou mnohými lidmi zpochybňovány, a na Oscara dnes už každý neslyší. Jaká je tedy Králova řeč bez nálepky nejlepšího filmu roku 2010?
Britský král Jiří V. má dva syny. Nástupce trůnu Davida, milovníka žen, a Bertieho – koktavce. V Německu začíná řádit Hitler, král je starý a potřebuje silného nástupce. Jenže jak se ukáže po jeho smrti, David nedokáže královský život upřednostnit tomu osobnímu. Na jeho místo musí nastoupit Bertie, muž, který ani nedokáže přečíst do rádia projev. Pomoc proto vyhledá u odborníka, který odborníkem není, Lionela Logua.
Odborník neodborník Lionel
Jenže jakkoli se může zdát, že právě koktání hraje ve filmu hlavní roli, je tomu jinak. Hlavní roli totiž hraje překonávání svého vlastního stínu a přátelství dvou mužů z odlišných vrstev. Oba jsou ve svém světě poněkud výstřední. Bertie jako vévoda z Yorku, který svou vadou ztrácí na důstojnosti, Lionel jako chudák, který miluje královského Shakespeara.
Budoucí král je vystavěn jako obyčejný člověk, který ví, jaká je jeho role, chápe nutnost se jí držet, zároveň ji ale nemůže kvůli svému handicapu plnit stoprocentně. Vyzkoušel první poslední, ztratil naději na zlepšení. A právě v tu chvíli, kdy se Bertie smiřuje s tím, že jeho koktání se nedá vyléčit, potká poněkud zvláštního Lionela, jehož úkolem pak není jenom zbavit ho vady řeči, ale vrátit mu i onu naději.
Koktavého krále ztvárnil Colin Firth, jehož výkon ve filmu je strhující. Přes všechny jeho vrstvy od milujícího otce, zakomplexovaného vévodu, obyčejného člověka, když křičí „Hovno! Hovno! Hovno!“, až po krále, který bez vlastního sebevědomí ho musí vštěpit i válkou zkoušenému národu, jak se to od něj čeká. Neméně skvělý je i Geoffrey Rush v roli Lionela. Nezalouženě zůstává v pozadí role manželky Bertieho, kterou hraje Helena Bonham Carter. Sálá z ní neuvěřitelná trpělivost, pokora, podpora i trápení kvůli manželovým nesnázím.
Skvělá Helena Bonham Carter
Ačkoli historická pravda se dočkala oněch estetických úprav, samotný snímek už žádné nepotřebuje. Je dobrý tak, jak je, bez úprav, škrtání nebo přepisování. Obyčejně neobyčejný, dojemný bez srdcervoucích scén a až královsky lidský.
DVD
Samotný disk žádné překvapení nepřináší. Tedy žádné bonusy, český a anglický zvuk 5.1, formát obrazu 16:9 a pouze české titulky, klasické nebo pro neslyšící. Je zde i výběr kapitol. Tím obsah disku končí. Do ruky se vám dostane aspoň v pěkném obalu.
Králova řeč (King’s speech)
Drama/Historický
Velká Británie/Austrálie/USA, 2010, 118 min
Režie: Tom Hooper
Hrají: Colin Firth, Helena Bonham Carter, Geoffrey Rush
Jazyk: 5.1 česky, anglicky
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: —
Hodnocení filmu: 5*****
Hodnocení DVD: 2**